Znalezione wyniki: 41

Wróć do listy podziękowań

W kierunku miastkowa

mac ap masz rację, ta miejscowość to rzeczywiście Kuleszka .
Te dwa bunkry to znajdują się na terenie żwirowni - kopalni piasku, żwiru, która znajduje się po prawej stronie szosy Ostrołęka - Łomża (jadąc z Ostrołęki) przed samym Zaruziem, jak zaznaczyłem na mapce- http://images38.fotosik.pl/207/fab85b9e89a6c62f.jpg . Znalazłem również zdjęcie tych bunkrów http://images45.fotosik.pl/212/067905351a37c76bmed.jpg
przez zBIG
8 paź 2009, o 19:01
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

W kierunku Miastkowa

Wojciechowice – kierunek Łomża
6,1 km – skręcamy w prawo w kierunku Nowej Wsi Wschodniej
9,0 km Nowa Wieś- skręcamy w lewo
11,2 km Ołdaki – skręcamy w prawo tak jak główna droga
13,4 km Zabiele – skręcamy w lewo, jedziemy przez Rozwory, Nowe Przytuły
18,2 km – skręcamy w lewo w drogę gruntową ( asfaltowa prowadzi do Łączyna )
20,2 km - Kokoszka jedziemy prosto
22,8 km – Zaruzie (zaczyna się asfalt)
23,9 km skręcamy w lewo w drogę polną pomiędzy zabudowaniami , później w prawo – widać bunkry z lewej strony i charakterystyczne silosy żwirowni.
Jesteśmy przy umocnieniach sowieckich Zambrowskiego odcinka linii Mołotowa. Schrony nie są zniszczone – zachowały się np. pancerne drzwi. Dwa obiekty znajdują się na terenie żwirowni.
http://images41.fotosik.pl/26/3d54255778a4f951med.jpg
http://images41.fotosik.pl/26/de9170b8b6c611edmed.jpg
http://images41.fotosik.pl/32/d43fe9b7e1f328c1med.jpg
Od żwirowni wracamy do Zaruzia i szosą w kierunku Miastkowa
W Miastkowie
Dróżniczówka (po lewej stronie drogi w pobliżu skrzyżowania do Tarnowa) - dom dróżnika, tzw. konduktora z początków XIX wieku. http://images41.fotosik.pl/32/f5d06ca32e5111f9med.jpg
Dalej murowany kościół p.w. Matki Boskiej Różańcowej wybudowany według projektu Karola Majewskiego. Budowę tego kościoła zakończono w 1863 r. http://images28.fotosik.pl/297/77d2bfba6b1174dbmed.jpg
Droga na wprost od bramy kościoła prowadzi do cmentarza, gdzie znajduje się zabytkowa kaplica grobowa Grochowskich pochodząca z XIX wieku. http://images28.fotosik.pl/297/8fea54f2c42d555emed.jpg
30,0 km skręcamy w kierunku Tarnowa (w lewo od głównej drogi)
35,5 km Tarnów – skręcamy w lewo i dalej na terenie resztek parku pozostałość zespołu dworskiego z końca XVIII i pierwszej połowy XIX wieku.
Dwór murowany – niestety zrujnowany, ale widać że coś się tam dzieje (mam nadzieję, że go nie rozbierają a remontują) http://images45.fotosik.pl/32/1c707b744f8e63c1med.jpg
W środku zachował się jeszcze np. ozdobny sufit http://images32.fotosik.pl/403/f0b216045555957bmed.jpg
Spichlerz – to też resztki budynku http://images39.fotosik.pl/32/07a21b17f00067bamed.jpg
Oficyna – obecnie mieści się tu szkoła http://images28.fotosik.pl/297/2523697f164cec49med.jpg
W pobliżu na skrzyżowaniu barokowa kapliczka, a w środku rzeźba św. Antoniego Padewskiego. http://images50.fotosik.pl/32/82442f460418f589med.jpg
36,2 km powrót z Tarnowa – jedziemy prosto w kierunku Podosia
37,8 km – skręcamy z drogi asfaltowe w prawo w las w drogę gruntową ( kierunkowskaz Łubia 2 km)
40,2 km – mostek na rzeczce Róż
41km – asfalt i Łątczyn - cały czas prosto przez Nowe Przytuły i Rozwory
46,9 km – w Rozworach skręcamy w prawo w kierunku Starych Przytuł
49,8 km – Stare Przytuły – kościół pw. św. Antoniego Padewskiego zbudowany w 1983 r. http://images26.fotosik.pl/297/3d3571c8d3c7f788med.jpg
Wcześniej budynki szkół wyższych, gdzie obecnie znajduje więzienie.
50,9 km – Ołdaki w prawo
52,9 km – Nowa Wieś Wsch. i prawo w kierunku Ostrołęki
62 km – koniec wycieczki
przez zBIG
20 lis 2008, o 22:10
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Kocie łby w Ostrołęce i "okolicach" można spotkać coraz rzadziej. Z tego co kojarzę to jest parę krótkich (do 200 m) odcinków np. na osiedlu Stacja. Jest krótki ( ok 250m) odcinek na wałach Narwi, są pewnie jeszcze jakieś odcinki na terenach nieużytkowych. Są także w okolicach przy Narwi w kierunku na Wojciechowice.
Są jeszcze drogi z trylinki np. (ok. 1,5 km) Stacja ul. Kolejowa za wiaduktem.

Na nowo modernizowanych drogach zdarza sie kostka brukowa z granitu (szczególnie rejon Starego Miasta) oraz znacznie częściej betonowa kostka brukowa (dobra dopóki jest nowa bo na starszych nawierzchniach są już spore ubytki).
O "okolicach" nie będę sie wypowiadał bo tam używam innego roweru który nie zwraca na takie rzeczy szczególnej uwagi :)

Jako ciekawostkę podam ze najdłuższy odcinek z kocim łbem zapamiętałem na odcinku Muszaki -> Zimna Woda (9km) w okolicach między Nidzicą a jeziorem Omulew. Jechaliśmy wtedy 9-osobową grupą i padały w grupie co pół kilometra pytania typu .......... - daleko jeszcze. :cool:


________________
+++++++++

:cool:
Jest śmierć i podatki, ale podatki są gorsze, bo śmierć przynajmniej nie trafia się człowiekowi co roku.

Kosiarz - Terry Pratchett
przez Pijący_mleko
10 lis 2009, o 10:39
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

I mam pytanie o te okolice Mławy. Jeśli miałeś na myśli bezpośredni rejon miasta, to jestem pod wrażeniem. Wychodzi mi, że z Ostrołeki do Mławy jest 85-90 kilometrów w jedną stronę...
Przyznaję okolice Mławy zaliczałem (2x) korzystając z noclegu w Mławie.
To dość daleko a rejonom tym żal poświęcać tylko parę godzin jakie by nam zostały aby zdążyć wrócić jeszcze tego samego dnia.
Prawie pokochałem te pagórkowate tereny szczególnie że dominują tam drogi z piaszczystymi i żwirowymi podjazdami/zjazdami a duża część dróg bitumicznych była kładziona jeszcze przez niemiecką administrację wojskową (z czego trzeba przyznać że te poniemieckie drogi są w dobrym stanie).

By nie zniechęcać szosowców :P to dla was też jest tam sporo dróg i pięknych krajobrazów szczególnie na przewyższeniach gdzie oczom ukazują sie rozległe kilkukilometrowe widoki.

Czyli cała droga z Baranowa do Myszyńca to przyzwoitej jakości asfalt, tak? Na moich mapach od Omulewu poczynając na Myszyńcu kończąc to jakaś podejrzana dróżka :)
...... „od Omulewu” ? To znaczy od którego miejsca patrzysz? (pisowni sie nie czepiam :cool: też mi sie zdarza)
Z Ostrołęki trzeba kierować sie na Łazy -> Białobrzeg Bliższy gdzie przekraczamy Omulew -> kierujemy sie (południową stroną Omulwi) na Przystań i tam nie przekraczając rzeki odbijamy na lewo do Baranowa. (ewentualnie mozna jechać do Przystani przez Kruki)
Jeżeli z Baranowa wybierzemy kierunek północny-wschód to niedaleko za mostem mamy drogę w lewo. Tą drogą trzeba postarać sie dojechać do Brodowych Łąk tam dopiero należy przekroczyć Omulew i trzymać sie głównej drogi. Taką trasą bez większych stresów można dostać się do Myszyńca. Droga jest asfaltowa może nie najświeższej młodości ale dobra.
przez Pijący_mleko
10 lis 2009, o 10:50
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Jak zwykle, czyli od końca
3 - ja tam skacze nie wiem jak inni :rotfl: Szkoda że nie poznałem jej dotychczas osobiście. Co do komplementów to obiecuje poprawę ;)
2 - droga na przystań należy do bardzo przyjemnych dla szosowców. Ruch nieduży, a asfalt nie wygląda jak szwajcarski ser (drogi na Goworowo to powoli robi się "masakra" pod tym względem). Co do przejazdu w kierunku Szwędrowego mostu to nigdy tam nie jechałem.
jadąc prosto możemy lecieć na Baranowo. stamtąd jest duży wybór dróg np: w kierunku Jednorożca, Myszyńca i Chorzel. Wszystkie doskonałe.
W tym roku zakończono asfaltowanie odcinka między Przystania a Nową Wsią, którego mi bardzo brakowało z tej racji że bardzo lubię drogę między Nowa Wsią a Makowem Mazowieckim. Także dojazd do Nowej Wsi nie stanowi już problemu. ogólnie nieco "oszczędzam" tą drogę ponieważ przejeździłem tamtędy praktycznie cały maj i czerwiec, jest jednak jak najbardziej warta uwagi.
3 - co do kierunków to każdy ma swoje preferencje i przyzwyczajenia. Osobiście przyznaje się tylko do zaniedbania kierunku wschodniego. jak wcześniej pisałem średnio lubię drogę między Ostrołęką, a Łomżą i w tym widzę główną przyczynę takiego stan rzeczy. Można co prawda jechać na Zbójną, ale odcinek między tą miejscowością, a Nowogrodem jest w coraz gorszym stanie. Od wiosny planuje jednak (tu duży wpływ twoich postów o podjazdach :) ) nieco intensywniejszą penetrację okolic Łomży.
Jeśli chodzi o treningi to moim kanonem pozostaje zahaczanie o drogę Maków Maz. - Sypniewo w różnych wariantach.
Ostatnio odkryłem także przyjemność z jazdy drogą Ostrołęka - Różan (nr61) Tylko 26 km do "bąbli" w Różanie.
Na krótkie wypady i jazdę w nocy dobre są drogi na północnym - wschodzie w kierunku Zbójny, przynajmniej dla mnie.
Kierunek Goworowo to u mnie chyba przez sentyment został. Nabiegałem się w tamtych okolicach z wykrywaczem i teraz są dla mnie takie "swojskie" :)

Na zakończenie: pytanie od Panzera - a czemu taki tytuł ?? Mnie nic nie zabolało w tych pytaniach :) może trochę ostatnie, że nie dbamy o naszego "Kwiatuszka" :D
przez Panzerjager44
8 lis 2009, o 23:00
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Mont Ventoux - filmy

Mont Ventoux to jedna z legend wielkiej Pętli. Pierwszy raz kolarze w czasie touru musieli zmierzyć się z jej sięgającym 1912 m n.p.m. szczytem w 1951 roku. W kolejnych latach trasa nie była często prowadzona przez Mount Ventoux, bo zaledwie 14 razy.
Najtrudniejszy podjazd pod górę od strony miejscowości Bedoin liczy około 21 km długości przy średnim nachyleniu 7,6 %. Profil trasy wygląda następująco:
http://i33.tinypic.com/16hnbzk.jpg
To co kolarzom najbardziej doskwiera przy pokonywaniu tego podjazdu oprócz nachylenia to: skwar (w lecie) i silny wiatr. Nie na darmo góra ma w tłumaczeniu nazwe: wichrowej góry, lub wzgórza wiatrów.
w 1967 roku na pojeździe pod Mont Ventoux doszło do tragedii. Brytyjski kolarz Tom Simpson dostał ataku serca i mimo reanimacji zmarł na miejscu. jak się później okazało zażył przed wejściem na rower amfetaminę. Śmierć kolarza przyczyniła się do zwrócenia większej uwagi na kwestie dopingu w kolarstwie. W rok po jego śmierci wprowadzono testy na doping. Dziś w miejscu gdzie umarł stoi upamiętniający go pomnik. Zwyczajem wśród kolarzy podjeżdżających pod górę jest zostawianie w tym miejscu różnych kolarskich akcesoriów takich jak bidony, czapeczki, rękawiczki, itp.
Film ukazujący ostatnie chwile Toma Simpsona:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=NECNmqK9aAg[/youtube]

Góra zawsze mocno dawała się we znaki kolarzom, a przekroczenie lini mety na szczycie jako triumfator zawsze uchodziło za duże osiągnięcie.
W 1970 roku wygrał tu jeden z najsławniejszych kolarzy w historii Eddy Merckx. W trakcie podjazdu tak wyeksploatował organizm, że po przekroczeniu mety zasłabł, tak że musiano mu podać tlen:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=LRTQk-kuHV8[/youtube]

Nie tylko on miał tu problemy z własnym organizmem. W 1955 roku w 35-stopniowym upale stracił tu przytomność Jean Mallejac.
2 razy na podjeździe rozegrano mordercze jazdy indywidualne na czas w 1958 i 1987. Film z tej drugiej:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Z8woHATqz8E&feature=fvw[/youtube]

W 2000 roku rozegrał sie tu pojedynek miedzy dwoma sławami kolarstwa Pantanim, a Armstrongiem. Lance pokazał tu niesamowite zdolności i wspaniałą klasę, jednak wygrać udało się Pantaniemu. Szybkośc z jaka podjeżdżał Lance robi ogromne wrażenie:
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=FXPXHK7I1iQ[/youtube]

W tym roku podczas wyścigu Dauphiné Libéré zwycięstwo na Mount Ventoux odniósł Sylwester Szmyd. Było to jego pierwsze zwycięstwo etapowe w tak ważnym wyścigu. Tuż przed samą metą Polak miał kryzys jednak jadący z nim w ucieczce Valverde chwile poczekał tak że zwycięstwo przypadło Polakowi. Sam Sylwester Szmyd w wywiadzie dla Magazynu Rowerowego mówił o tym wydarzeniu "Valverde nie zauważył, że miałem chwilę słabości i to bardziej zwątpienia niż słabości fizycznej, a kiedy zobaczył, że się pozbierałem, zaczekał. To było minimum co mógł zrobić, że na tym zakręcie zwolnił. Nie oszukujmy się, beze mnie nie wygrałby wyścigu, a ja bez niego etapu. Więc gdyby nie zaczekał, to byłoby nieładnie"
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=Nydb4kw1wDE[/youtube]

Góra jest "Mekką" kolarzy z całego świata. Każdy sznujący się góral powinien odwiedzić to miejsce przynajmniej raz w życiu ;)
Na podjeździe można więc spotkac dziesiątki kolarzy amatorów próbujących zmierzyć się z "Olbrzymem Prowansji"
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=2QVsCVIRs9k[/youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=u2swTis5G54&feature=related[/youtube]
[youtube]http://www.youtube.com/watch?v=KCG-YkAfAFQ&feature=related[/youtube][youtube]http://www.youtube.com/watch?v=42rPptJdBGM&feature=related[/youtube]

Nie pokazujcie matkom synów, którzy wjechali na tę góręto jedno z powiedzeń tworzących legendę Mont Ventoux

----------------------------
Źródła:
Wikipedia
Youtube
http://www.rp.pl
przez Panzerjager44
11 lis 2009, o 22:56
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

moje rowerowanie i nie tylko - mysterious

Poszłam za Waszym przykładem, forumowicze, i również coś dodam. Nie mam dzisiaj weny twórczej, więc wybaczcie mi, że to nie będą takie poetyckie zdjęcia i opisy jak u kolegów: pijącego mleko i Panzera :)

Akurat dzisiaj była ładna pogoda, więc się wybrałam na rower. Także część zdjęć z dzisiaj, część nie.

Z rowerowej perspektywy
321

Tu nie wiem o co chodzi : D
322

I nawet słońce się pokazało...
323

A tu takie fajne 'samotne' drzewo, które w promieniu kilometra to pewnie miało za kompana tylko tą krówkę : D
324

I mój pojazd
325

Jakieś szaleństwa po górkach
326

Ja
327

Czasem jeszcze lubię na rolkach poszaleć
328

Ufff co długi post, aż się zmęczyłam :P
przez mysterious
21 lis 2009, o 16:52
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Rowerowe piosenki

W tym temacie umieszczamy piosenki, które są o rowerach :) .

Na dobry początek zamieszczam chyba dosyć znany utwór Lecha Janerki - Rower
http://www.youtube.com/watch?v=0lYUrZdHx10


Drugi filmik to Werwa - Stare Wilki 6, który jest parodią piosenki Verby - Młode Wilki 6
http://www.youtube.com/watch?v=d30V0_fSmrA

Jeśli znacie jakieś inne piosenki o rowerach to wklejajcie :) .
przez adm
8 cze 2009, o 18:38
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

EDIT: przypomniało mi się Muzem Powstanie Listopadowego. Zwiedzaliście je? Jakie wrażenia?
Równie zainteresowany jestem samym terenem fortów. Czy można je zwiedzać, a jeśli tak to gdzie/kiedy?

Forty Bema można swobodnie zwiedzać ponieważ brama za fosą przez większą część dnia jest cały czas otwarta. (przynajmniej tak było jeszcze niedawno i chyba sie nie zmieniło)
Jeżeli jesteś zainteresowany to zajrzyj na stronę http://www.ostroleckie.pl/panoramy.php
tam wejdź do zakładki " Forty gen. Józefa Bema " (najlepiej przesuń pasek z zakładkami na sam dół to szybko znajdziesz).
Po zaznaczeniu tej zakładki będziesz mógł obejrzeć panoramę fortu widzianą od strony frontu mauzoleum poświęconego powstaniu.
Mauzoleum ma być podobno niedługo rozbudowane aby przybrać postać która była założoną w pierwszym projekcie tego pomnika.
Historie fortu i mauzoleum na pewno znalazłeś w internecie więc nie będę rozwijał tego tematu.

Pytasz " gdzie " - czy chodzi Ci o lokalizację fortu ?

A tu parę starych zdjęć mauzoleum oraz pomnika który znajduje się ok 200m za fortami:
http://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/Galeria/2/P5234341_normal.JPG
http://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/Galeria/2/ost_2_pomnik_bem_01_1_normal.JPG
http://www.eostroleka.pl/luba/dane/pliki/Galeria/2/xks_ost_2__pomnik_bem_02_normal.JPG

Zdjęcia są ze strony http://www.eostroleka.pl
przez Pijący_mleko
5 sty 2010, o 14:50
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Wstawianie mapy z Google Maps

1. Wchodzimy w swój profil na forum i zaznaczamy TAK przy opcji "Zawsze włączaj HTML"
2. Ze strony maps.google.pl kopiujemy kod HTML do wklejenia na stronę np.:[code]<iframe width="425" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&msa=0&msid=103394422482424701761.0004824effe4e08bcb0e1&ll= 52.983814,21.560347&spn=0.201423,0.080982&output=embed"> </iframe><br /><small>Pokaż <a href="http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&msa=0&msid=103394422482424701761.0004824effe4e08bcb0e1&ll= 52.983814,21.560347&spn=0.201423,0.080982&source=embed" style="color:#0000FF;text-align:left">[21.03.2010] Wycieczka forumowiczów</a> na większej mapie</small>[/code]
<strike>3. Z kodu usuwamy:</strike>
style="color:#0000FF;text-align:left"
4. Wklejamy kod do posta

<iframe width="425" height="350" frameborder="0" scrolling="no" marginheight="0" marginwidth="0" src="http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&msa=0&msid=103394422482424701761.0004824effe4e08bcb0e1&ll=52.984204,21.560669&spn=0.28937,0.583649&z=10&output=embed"></iframe>
<small>Pokaż <a href="http://maps.google.pl/maps/ms?ie=UTF8&hl=pl&msa=0&msid=103394422482424701761.0004824effe4e08bcb0e1&ll=52.984204,21.560669&spn=0.28937,0.583649&z=10&source=embed">[21.03.2010] Wycieczka forumowiczów</a> na większej mapie</small>
przez Marqs
31 mar 2010, o 14:56
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Mac ap zwrócił uwagę na rzeczywiście ciekawe okolice. W lesie przed Czartorią znajduje się cmentarz żołnierzy polskich z okresu wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r. Przy przystanku autobusowym w prawo leśną dogą, która doprowadzi do tego cmentarza.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=648
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=649
Na początku sierpnia walczył tu wysłany z okolic Ostrołęki oddział pod dowództwem mjr. Bleszyńskiego osłaniając skrzydło broniącej się Łomży przed atakami 12 Dywizji sowieckiej. Mjr. Błeszyński po ciężkiej walce wycofał się w kierunku Ostrołęki. Również w nocy 2 sierpnia załoga Łomży opuściła miasto i rozpoczęła marsz na Śniadowo. Walki nad Narwią opóźniły marsz sowietów na Warszawę i pozwoliły Naczelnemu Dowództwu na przegrupowanie wojsk i stworzenia odwodów, a więc przygotowania przyszłego uderzenia znad Wieprza. Niestety walki nad Narwią zostały zapomniane i przyćmione sławą późniejszej bitwy warszawskiej.

Teren rozciągający się między Czartorią i Rybakami zajmuje ogromne (ok. 180 ha ) pole jałowcowe. Są to tzw. Jałowce Czartoryskie. Ta perła krajobrazowa to ewenement na skalę Polski.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=650

Uzupełnieniem mozaiki krajobrazu tych terenów jest znajdujące się pomiędzy jałowcami i nadnarwiańskimi wydmami jeziorko ( ma nawet nazwę). Tubylcy i turyści się tu się kąpią.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=651


W pobliżu Rybaków nad rzeczką Róż (a może Ruż czy Ruź) znajduje się Bartkowizna, której nazwa nie figuruje w wykazie urzędowym nazw miejscowości w Polsce. Stoi tu zabytkowy młyn wodny z zastawami z pierwszej połowy XIX wieku. Od 2004 roku młyn jest nieczynny.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=652

Obok niego rośnie dąb, któremu miejscowi nadali przydomek Piłsudski, gdyż posadzono go w dzień śmierci marszałka.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=653

Z Bartkowizny leśną drogą jadąc na południe dojedziemy do jeszcze jednego ciekawego miejsca, a mianowicie Drogoszewa. Jednak jak napisał mak ap ” Drogi te jednak są mało przyjazne rowerzyście ” - nie są to trasy dla połykaczy kilometrów. W Drogoszewie znajdują się pozostałości zabytkowego zespołu dworsko – folwarcznego.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=654
Obora z lat 1887-1888

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=655
Spichlerz z końca XIX wieku

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=656
Gorzelnia z 1907 roku.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=657
Magazyn spirytusowy z 1907 r.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=658
Komin gorzelni z 1907 r.

Z Drogoszewa już do Ostrołęki, chociaż można zahaczyć jeszcze o Nowosiedliny. Tu znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=659

Aby się do niego dostać, w wiosce należy pojechać drogą za jeziorem aż do lasu. Tu skręcić w prawo ( po przeciwnej stornie jest drewniana brama) i po kilkudziesięciu metrach będziemy na terenie cmentarza. Mogiły słabo widoczne, porośnięte trawą.
przez zBIG
5 cze 2010, o 23:21
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Cmentarze wojenne

W swoich zasobach mam takie oto zdjęcia tego cmentarza w miejscowości Zapieczne
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=774
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=775

a przy okazji zdjęcia następnych cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej oraz wskazówki, jak do nich dojechać.

Grabowo w gminie Goworowo
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=776
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=777
Szosą z Ostrołęki do Goworowa. Po ok. 200 m od drogowskazu GRABOWO skręcamy z asfaltu w prawo w gruntową drogę, jedziemy prosto ok. 400 m ( aż skończy się las ), skręcamy następnie w lewo ( brzegiem lasu) i jedziemy prosto 150 m w las i tu po lewej stronie znajdują się trzy groby i krzyż. Na grobach kwiaty i znicze.

Jazgarka
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=778
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=779
Do cmentarza dostałem się od strony Jazgarki skręcając w drogą w lewo w kierunku szkoły i Klimek. Przed szkołą zjeżdżamy w lewo w drogę gruntową. Do końca tej drogi i następnie w prawo, też droga gruntowa. Jedziemy aż do spalonego domu i tu skręcamy w prawo, jedziemy przez las aż do rozwidlenia obok domu, tuż przed nim skręcamy w prawo w drogę porośniętą trawą, jedziemy skrajem lasu (las po prawej), wjeżdżamy do lasu, po kilkudziesięciu metrach po prawej wśród drzewa widoczna dość wysoka góra. Na szczycie znajduje się cmentarz. Latem 2010 r. rozpoczęto jego grodzenie i porządkowanie mogił.

Kierzek
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=780
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=781
W Kierzku za szkołą skręcamy w prawo w drogę gruntową, kilkadziesiąt metrów i skrzyżowanie, my w piaszczystą drogę w lewo, skrajem lasu, a później lasem około 0,5 km. Stary las to wąski pas po obu stronach drogi, po lewej stronie prześwitują pola i zabudowania, po stronie prawej widać posadzony młodnik. W pewnej chwili widać stare drzewa, które pozostawiono w młodniku (wybrzuszenie linii młodnik – stary las). To tu jest cmentarz otoczony rowem, słabo widoczne mogiły, na nich resztki krzyży.

Nogawki
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=782
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=783
Skręcamy w Żabinie zgodnie z drogowskazem: Nogawki. Jedziemy przez wieś drogą asfaltową. Za wsią dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą żwirową. Skręcamy w lewo w kierunku Tomaszy. Widać po prawej las, po ok. 350 m skręcamy do lasu. Przedzieramy się kilkanaście metrów i dochodzimy do wzgórza, gdzie znajduje się cmentarz. Od strony południowej jest tabliczka z napisem: Tu spoczywają żołnierze armii niemieckiej z I wojny światowej. Groby nie są widoczne, pozostały tylko tarasy wokół pagórka porośnięte drzewami.

Wach
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=784
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=785
Cmentarz znajduje się w lesie, w sąsiedztwie szkoły, kilkanaście metrów od asfaltowej drogi.

Ramiona
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=786
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=787
Przed miejscowością Ramiona (od strony Baranowa) jest skrzyżowanie: prosto do Ramion, w lewo do Cierpięt i w prawo do wsi Majki. Skręcamy w prawo i po przejechaniu 950 m jest w lewo droga w las ( przy wjeździe znajduje się kapliczka). Po ok. 100 m natrafiamy na cmentarz.

Ponikiew Duża
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=788
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=789
Po 250 m od skrzyżowania drogi Kunin – Goworowo z szosą Ostrów-Różan skręcamy w prawo w drogę gruntową w kierunku zabudowań. Prosto ok. 700 m, a następnie w prawo 150 m i ogrodzony cmentarz z napisem na przybitej tablicy: Tu spoczywają żołnierze armii niemieckiej z I wojny światowej. Cmentarz porastają duże sosny, mogiły są nierozpoznawalne. Zachował się jedynie kamień nagrobny z słabo widocznymi napisami.

Brzezienko
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=790
Ślady cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej, którymi są drzewo i duży głaz znajdują się na środku pola, ok. 50 m od gruntowej drogi. Aby w nią trafić, należy jadąc szosą od strony Goworowa za ostatnimi domami miejscowości Brzezienko skręcić w prawo. Jedziemy ok. 750 m – po prawej kępa krzaków, a po lewej pojedyncze drzewo(dąb).

I jeszcze Piasecznia
Tu znajduje się cmentarz wojenny z 1920 r., chociaż w niektórych opracowaniach wymieniany jest jako cmentarz z czasów I wojny światowej.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=791
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=792
Umiejscowiony jest po prawej stronie drogi do Wachu (żwirówka).
przez zBIG
7 sie 2010, o 23:04
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

SUCHE: okolice

SUCHE; okolice
Chciałbym zaproponować wycieczkę do j.w.
Jedziemy w kierunku Sypniewa. Aby nie jechać do Nowej Wsi szosą przez Drężewo, Chudek (nie lubię tego odcinka), pojechałem przez Olszewo-Borki, Nakły, Działyń, Skrzypek i wyjechałem na szosę (na liczniku było ok. 15 km, z tego niestety połowa to żwirówki) i dalej w kierunku Sypniewa. Po drodze w po prawej stronie Mamino, a tam zabytkowy wiatrak z początku XX w.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=739

Po kilku km Sypniewo, gdzie można zobaczyć budynek z 1862 r. mieszczący bibliotekę, który w poprzednim wcieleniu był dworkiem szlacheckim a później plebanią.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=740

Jedziemy dalej szosą i za wsią, gdy będzie widać zabudowania następnej wsi -Sypniewa Nowego – skręcany w prawo polną drogę w kierunku zabudowań. Z daleka widzimy wzniesienie – jest to jest średniowieczne grodzisko nad rzeczką Róż. Pochodzi ono z VIII i poł. XIII wieku, typ pierścieniowy, wysokość wału wynosiła 3,5 - 4,5 m. Obecnie obiekt porośnięty trawą, użytkowany jako pastwisko przez miejscową ludność. Nazywany jest "Grodem". "Okopem", "Szwedzkim rogalem". Odkryto tu między innymi dwie studnie z podwójnych drewnianych skrzyń o rzucie kwadratowym. W jednej z nich znajdowała się podłoga z desek, a na niej warstwa żwiru (do filtrowania wody) i kamieni (do obciążenia podłogi). Obiekt jest wpisany do zabytków kultury materialnej.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=741

Wracamy na szosę i przez Zamość docieramy do Gąsewa, gdzie skręcamy w prawo w kierunku Płoniaw. W Gąsewie odwiedzamy:
Dom Ludowy, który powstał w latach 1925-27.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=742
Na cmentarzu parafialnym kapliczkę klasycystyczną zbudowaną w 1832 r.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=743

Z Gąsewa asfaltem przez Zawady do Podosia. Koło Podosia malowniczą doliną płynie Orzyc. Nazwa tej rzeki wywodzi się od nazywanego po kurpiowsku małego konika, źrebaka (duży koń to orz). Niektórzy językoznawcy uważają, że nazwa Orzyc (a więc pewnie i Orz) jest pochodzenia bałtyjskiego. Rzeką prowadzi szlak kajakowy na trasie od Drążdżewa poprzez Raki, Krasnosielc, Sulichę, Podoś , Maków Maz. do ujścia do Narwi koło wsi Przeradowo.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=744
W Podosiu znajduje się kaplica pw. Świętego Krzyża, wybudowana w 1848 r. w stylu klasycystycznym posiadająca elementy neogotyckie. Pobudowana z cegły, otynkowana. Fasada posiada trójkątny szczyt. Przy wejściu dwie półkolumny toskańskie. Dach dwuspadowy pokryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=745
Obok kościoła postawiono obelisk upamiętniający powstańców z oddziału T. Szteinkellera poległym w lutym 1863 r. w bitwie pod Podosiem.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=746

Z Podosia Starego przez Podoś Nowy do szosy Krasnosielc – Płoniawy. Tu skręcamy w prawo i dojedziemy do miejscowości Suche. Znajduje się tu park wiejski, w którym zachował się drewniany dworek szlachecki zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla rodu Krasińskich. W 1926 r. przebudowano go dla Zygmunta Olszewskiego oraz jego żony Józefy. W czasie okupacji został ponownie gruntownie przebudowany przez Niemców. Parterowy dworek jest drewniany i otynkowany z czterospadowym dachem, krytym blachą. Powierzchnia otaczającego go parku krajobrazowego wynosi 4,62 ha. Kształt jego zbliżony jest do trapezu opartego dłuższą podstawą o drogę asfaltową Płoniawy. - Krasnosielc. Park charakteryzuje się ciekawym układem krajobrazowym i wyjątkowo dobrze zachowaną kompozycją przestrzenną, której oryginalny plan sporządzony przez Stanisława Regowicza przetrwał do chwili obecnej.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=747
Zabytkowy dworek szlachecki.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=748
Staw w parku krajobrazowym otaczającym dworek.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=749
Aleja wjazdowa prowadząca przez park od szosy do dworku.

Z Suchego wracamy w kierunku Płoniaw – Bramury.

W Płoniawach kościół pw. Przemienia Pańskiego został wzniesiony w latach 1823-1828 wg projektu Piotra Aignera lub Hilarego Szpilowskiego. Rozbudowany 1876 roku (budowa zakrystii i skarbczyka). Murowany, klasycystyczny, jednonawowy kościół z węższym prostokątnym prezbiterium. Elewacja frontowa - zachodnia - z nieznacznym ryzalitem zwieńczona jest trójkątnym szczytem. Wejście ujęte w dwie kolumny. Ściany elewacji bocznych obiega gzyms podtrzymujący klasycy styczne belkowanie. Kościół nakryty dachem dwuspadowym blaszanym.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=750
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=751
Wnętrze kościoła – ołtarz główny.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=752
Zabytkowa dzwonnica postawiona na planie kwadratu.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=753
Kapliczka murowana z 1846 r. znajdująca się na cmentarzu parafialnym.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=754
Znikający pomału napis na cokole kapliczki.

Z Płoniaw do Podosia i dalej do Ostrołęki. Koniec przejażdżki - na liczniku będzie ponad 100 km.
przez zBIG
7 sie 2010, o 19:58
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Ostrołęka - Kamianka - Różan - Nowa Wieś Zach. - Ostrołęka

Trasa Ostrołęka - Kamianka - Różan - Nowa Wieś Zachodnia - Ostrołęka w przyspieszonym tempie (x15).

Dane wycieczki:
DST: 81 km
TM: 3:29 h
AVS: 23.2 km/h

Trasa: Ostrołęka, Dzbenin, Korczaki, Kamianka, Lipianka, Jawory Podmaście, Jawory Stare, Jawory Wielkopole, Dąbrówka, RÓŻAN, Załęże Wielkie, Załęże Gartki, Załęże Sędzięta, Głażewo Cholewy, Stare Glinki, Ziemaki, Chełchy, Prześniska, Nowa Wieś Zachodnia, Białobrzeg Dalszy, Łazy, Ostrołęka.

http://www.youtube.com/watch?v=q3hA-rcVX1k
przez adm
25 paź 2010, o 18:39
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Podsumowanie wycieczek forumowiczów w roku 2010

Wycieczki forumowiczów w 2010 roku:
1. 21.02.2010 - Grodzisk, Goworowo
2. 28.02.2010 - Zbójna
3. 07.03.2010 - Zamość
4. 21.03.2010 - Goworowo
5. 05.04.2010 - Baranowo
6. 11.04.2010 - Troszyn
7. 08.05.2010 - Lądowisko Grądy
8. 06.06.2010 - Kadzidło, Baranowo
9. 13.06.2010 - Jezioro Nidzkie
10. 27.06.2010 - Krasnosielc
11. 04.07.2010 - Łomża
12. 18.07.2010 - Jezioro Krusko
13. 14.08.2010 - Długosiodło
14. 12.09.2010 - Łomża, Nowogród

Trasy wycieczek liczyły 1134 km. Wszyscy uczestnicy przejechali w sumie 7505 km.
Średnio w każdej wycieczce brało udział 6 rowerzystów.


http://rowerowaostroleka.pl/images/wycieczki2010.png
przez Marqs
15 sty 2011, o 13:52
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

A co to i czy były inne kolory?
przez netka
5 mar 2011, o 20:35
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Od Narwi do Narwi przez Czerwony Bór.

Z Ostrołęki wyjeżdżamy ul. Ławską, dalej Ławy i Stary Susk. Zaraz za torami skręcamy w lewo w drogę żwirową i przez ok. 2 km jedziemy w kierunku Janoch do asfaltu. Tu skręt w lewo i po 0,4 km przed przystankiem PKS w prawo w polną drogę. Kilkadziesiąt metrów dalej po lewej stronie znajduje się prywatny zwierzyniec, gdzie widać egzotyczne zwierzęta, a osły podchodzą do samej drogi.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1605
Jedziemy dalej, aż do drogi asfaltowej i w prawo do Troszyna. W Troszynie kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Ap. został wg. projektu Barbary Brukalskiej zbudowany z kamienia polnego w latach 1956 – 1979 przy częściowym wsparciu Polonii Amerykańskiej.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1606
Z Troszyna droga asfaltowa różnej jakości prowadzi do Kleczkowa. Przed Kleczkowem po prawej stronie jest cmentarz, a na nim kaplica cmentarna z 1850 r.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1607
W Kleczkowie znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Został on zbudowany z fundacji Jakuba Kleczkowskiego w latach 1512 – 1518 w stylu późnogotyckim jako bazylika, przekształcony na pseudobazylikę w 2. ćw. XVI w. W 1944 roku wysadzony przez Niemców i odbudowany od fundamentów w latach 1951-54 wg projektu inż. Rzepeckiego.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1608
W murze kościoła zbudowana na planie prostokąta, dwukondygnacyjna baszta bramna z XVI w., w ostatnich wiekach pełniąca funkcję "wikarówki".
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1609
Wokół cmentarza przykościelnego mur obronny wzniesiony w XVI wieku o zarysie wielobocznym, zbliżonym do owalu. W murze znajdują się otwory strzelnicze.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1610
W Kleczkowie funkcjonuje emerytowany rzeźbiarz. Część rzeźb wystawia na swojej posesji znajdującej się przy drodze obok kościoła.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1611
Z Kleczkowa przez mostek na rzeczce Ruż, przez miejscowości Żyżniewo, Radgoszcz udajemy się do Śniadowa. Przed pierwszymi zabudowaniami po lewej stronie drogi widoczny jest jeden ze schronów umocnień zambrowskiego odcinka linii Mołotowa.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1612
Kościół murowany w stylu neogotyckim pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1906-1912. Podczas ostatniej wojny w sierpniu 1944 r. kościół poważnie uszkodzony, szczególnie wieża i ściana pod wieżą oraz dach i okna. Odbudowany w pierwszych latach po wojnie.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1613
Głaz granitowy z herbem Śniadowa – Ślepowronem, postawiony w połowie lat 90. XX wieku na skwerze w centrum miejscowości. W początkach wieku XVIII Śniadowo znajdowało się w posiadaniu Antoniego Krasińskiego i właśnie tej rodzinie miejscowość zawdzięcza swój herb.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1614
Ze Śniadowa ul. Łomżyńską i Kolejową jedziemy przez tory w kierunku Starej Stacji Śniadowo. Przez tą miejscowość przejeżdżamy drogą gruntową do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo w drogę asfaltową do m. Stare Jemielite ( zgonie z drogowskazem). Jedziemy prosto, skończy się wieś i asfalt, zaczyna droga gruntowa, a w oddali widać Czerwony Bór.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1615
A tak prezentuje się szlak w Czerwonym Borze.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1616
Po wyjeździe z lasu ( dalej piach) skręcamy w lewo do Baczy Suchych i tu drogą asfaltową w prawo do Wygody. W Wygodzie znajduje się kościół murowany pw. NMP Matki Kościoła zbudowany w latach 1973-1977.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1617
Do architektury nowego kościoła włączono znajdującą się w Wygodzie starą murowaną kapliczkę.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1618
Z Wygody przez Stare Modzele udajemy się do m. Puchały. W Puchałach kościół murowany pw. św. Wojciecha BM zbudowany w latach 1975-1981 częściowo na fundamentach poprzedniego, według projektu znanego architekta, profesora Wiktora Zina.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1619
Obok kościoła znajduje się stary, nieczynny cmentarz z zabytkowymi nagrobkami XIX.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1620
Brama z I połowy XIX w. nowego cmentarza.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1621
Ceglana, neogotycka kapliczka z początku XX w. znajdująca się na cmentarzu.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1622
Założona w końcu XVIII w. zabytkowa aleja z lip i kasztanowców przy drodze do Pniewa i Gaci, (obok nowego cmentarza). Wiekowy szpaler ma status pomnika przyrody.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1623
Z miejscowości Puchały wyjeżdżamy tą aleja i dojeżdżamy do szosy Łomża- Rutki i skręcamy w prawo do Gaci. W Gaci na rzece Gać znajduje się zabytkowy młyn wodny ( z centrum wsi na lewo).
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1624
Wracamy do szosy i wjeżdżamy w polną drogę prowadzącą do Pniewa. Zaraz na początku po prawej stronie znajduje się cmentarz z I wojny światowej. Pochowanych jest tu 55 nieznanych żołnierzy niemieckich.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1625
Obok piaszczystej drogi do Pniewa ( ok. 7 km) prowadzącej przez lasy i łąki znajdują się wieże widokowo-obserwacyjne.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1626
W Pniewie (już asfalt) skręcamy w kierunku Rybna, gdzie zimą funkcjonuje stok narciarski z wyciągiem.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1627
Z Rybna jedziemy do Siemienia Nadrzecznego, położonego nad samą Narwią.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1628
Zbudowano tu specjalnie punkt widokowy, z którego możemy podziwiać zakola Narwi. Jest to teren parku krajobrazowego.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1629
Z Siemienia Nadrzecznego ( to już właściwie powrót) przez Siemień Rowy dojeżdżamy do Podgórza.
W Podgórzu kościół rektoralny pw. św. Antoniego Padewskiego.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1630
Znajduje się tu też zabytkowy wóz strażacki.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1631
Z Podgórza wyjeżdżamy jadąc ( na zachód) koło kościoła ulicą aż na koniec wsi, gdzie kończy się asfalt. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę gruntową ( w prawo do Giełczyna), po kilkudziesięciu metrach w prawo i jedziemy z początku brzegiem lasu, ale dalej to Czerwony Bór.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1632
Po wyjeździe już właściwie z lasu skręcamy ostro w lewo w kierunku widocznych daleko zabudowań Kozików. W Kozikach (wreszcie asfalt ) jedziemy przez wieś, przez tory kolejowe do szosy Łomża – Ostrów. Skręcamy w prawo i po ok. 2km skręcamy w lewo zgodnie z drogowskazem do Boguszyc. Przez Boguszyce dojedziemy do miejscowości Czaplice. Mniej więcej w środku wsi skręcamy w lewo w drogę asfaltową i dojedziemy do dworku. Dworek został zbudowany około 1860 roku, murowany z cegły, od 1910 r. do 1939 r. własność Jana Lutosławskiego.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1633
Wracamy na główną drogę i jedziemy dalej do Szczepankowa. Szczepankowo – dwór wzniesiony w latach 1825-1838 dla Józefy z Bykowskich i gen. Ottona Milberga. Pierwotnie klasycystyczny, silnie przebudowany, murowany z cegły, otynkowany, dwukondygnacjowy.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1634
Kościół murowany w stylu gotyku mazowieckiego pw. św. Wojciecha BM zbudowany w latach 1537-1547 przez opatów płockich. Do 1822 r. opiekę duszpasterską nad parafią sprawowali Benedyktyni z klasztoru w Pułtusku.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1635
Kaplica pogrzebowa – kostnica znajdująca się obok kościoła.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1636
Plebania murowana wybudowana w 1927 r. wpisana do rejestru zabytków.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1637
Brama cmentarna z 1927 r.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1638
Na cmentarzu znajduje się kaplica cmentarna z 1878 r.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1639
Ze Szczepankowa ok. 5km drogi asfaltowej i jesteśmy w Tarnowie . W Tarnowie znajduje się dwór zbudowany w końcu XVIII wieku dla Tomasza Staniszewskiego, podczaszego łomżyńskiego, przebudowany w II połowie XIX wieku przez Franciszka Ciemniewskiego w stylu klasycystycznym, murowany. Zniszczony – obecnie odbudowywany. Obok park regularny z końca XIX wieku.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1640
Na skrzyżowaniu dróg znajduje się kapliczka, a w środku rzeźba św. Antoniego Padewskiego.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1641
Kapliczka św. Jana Nepomucena - rzeźba z XVIII w.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1642
Z Tarnowa wyjeżdżamy w kierunku miejscowości Podosie, ale na pierwszym zakręcie wjeżdżamy w leśną drogę, którą dostaniemy się do Łątczyna ( od początku wsi jest już asfalt). Jedziemy przez całą wieś aż do m. Rozwory, gdzie m.w. połowie tej miejscowości skręcamy w prawo do Starych Przytuł. Znajduje się tu kościół murowany pw. św. Antoniego Padewskiego zbudowany w 1983 r. Za kościołem zabytkowy park.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1643
Z Przytuł do Laskowca i jego uliczkami, a następnie drogą „bis” dojeżdżamy do Ostrołęki. Kółeczko zamknięte, a na liczniku jest ok. 130 km. Niektóre z mijanych miejscowości już były opisane na forum, ale dla porządku wspomniałem o nich również w tym opisie.
przez zBIG
11 maja 2012, o 18:36
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

No to masz i ode mnie

https://lh5.googleusercontent.com/-f0wNLKFomK4/T74PbWx9k0I/AAAAAAAAAQ8/hmZFQrlif24/s640/PICT0011%2520copy.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-cTZusxk0ZNk/T74PoiT46FI/AAAAAAAAARE/VFmG-zIKOsw/s640/PICT0001%2520copy.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-NZwYiVKdf2s/T74PwHT1v8I/AAAAAAAAARM/F4sVhN9J9cE/s596/ptasiek.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-IIYnLPd9t88/T74P0ozPtBI/AAAAAAAAAR4/Kiq-Fv7w8P4/s640/PICT0165.JPG
https://lh4.googleusercontent.com/-dEb7kkD9RVc/T74P3muj-iI/AAAAAAAAAR8/HlDytEY_9to/s512/Wr%25C3%25B3bel%2520Bella%2520Pasta1.JPG
https://lh3.googleusercontent.com/-o6fybkHMgqk/T74P8t2mY_I/AAAAAAAAARs/77Mg_B8Cyt8/s640/wr%25C3%25B3bel.jpg

Jakieś kilka lat z życia wróbli.
przez Dyżurna Blondi
24 maja 2012, o 11:53
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Zdobądź gminę

Jak już wcześniej pisałem (a uznałem ze jednak powinienem założyć oddzielny temat)
znalazłem taką stronkę.

http://zaliczgmine.pl

Profil na tej stronie, pozwolił mi z wizualizować w jakich stronach Polski udało mi się zagościć na rowerze.

Po zabawie na mapce wyszło coś takiego:

http://zaliczgmine.pl/img/maps/map-539-s.png

Uświadomiłem sobie ze prawie nigdzie nie byłem na rowerze :(
i poczułem motywację ze trza trochę nad tym popracować ;)


Batonik do podpisu mają też
http://zaliczgmine.pl/img/buttons/button-539-black.png
http://zaliczgmine.pl/img/buttons/button-539-brown.png
http://zaliczgmine.pl/img/buttons/button-539-white.png
http://zaliczgmine.pl/img/buttons/button-539-pink.png


ale odpuszczę go ... m.in. bo nie ma tam litery "ą" ;)


Czy ktoś jeszcze ma profil na tej stronie ?
Czy ktoś jest chętny podłączyć własną mapkę, by robić porównania ?
przez Pijący_mleko
4 cze 2012, o 15:35
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Jakieś czas zastanawiałam się jak pobudzić nocne marki i pogoda podsunęła mi pomysł.

Wczorajsza burza mi troszkę nudę zabiła.

Udawałam że umiem robić zdjęcia i zrobiłam sobie burzę przez okno.

Jakie to fajne oświetlenie z tego błysku idzie. Widok przez sekundę taki jakby błysnęło słońcem.

Jasno tak jak za dnia.

Dwie serie po trzy migawki.

https://lh3.googleusercontent.com/-JVD3rqoeYZ8/T_Q1q8ZzaPI/AAAAAAAABCw/g2OiF2A46s8/s320/PICT0172.JPG https://lh5.googleusercontent.com/-nTx5c9-iH1c/T_Q1owKFmZI/AAAAAAAABCo/iALIA-HG6eE/s320/PICT0171.JPG https://lh4.googleusercontent.com/-xv1-ADSWoSY/T_Q1mYHGpOI/AAAAAAAABCg/B2QZfamoTPg/s320/PICT0167.JPG


https://lh3.googleusercontent.com/-entRBdt5RFQ/T_Q1kVf1owI/AAAAAAAABCY/saGjLHsCGqA/s320/PICT0161.JPG https://lh5.googleusercontent.com/-FFTRv8MUqvU/T_Q1imzukbI/AAAAAAAABCQ/93g3lZcmLxg/s320/PICT0160.JPG https://lh4.googleusercontent.com/-lo1i3gpRAmc/T_Q1gIXXj6I/AAAAAAAABCI/JlIN5KtfDMQ/s320/PICT0159.JPG
przez Dyżurna Blondi
4 lip 2012, o 13:45
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Ostrołęka - Warszawa czyli moje prawie 100km do WWL w piachu

Wracając do tematu poszukiwania piachu:

To jest kontynuacja wcześniej zaczętego przeze mnie tematu,
którego początek znajduje się tutaj .

Znalazłam jeszcze jeden ciekawy peron ale ten był tym razem widoczny bo kilkadziesiąt metrów od drogi.
https://lh4.googleusercontent.com/-qiMcvVuw7WY/T_yfnHsPqYI/AAAAAAAABDE/aBvBzhXlgjo/s640/08072012115.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-BPNCwOcfQq8/T_yfpBUX4zI/AAAAAAAABDM/SpfCPzwaisM/s640/08072012117.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-6aNj_m3hZyI/T_yftK0unQI/AAAAAAAABDU/oRVAPU1Wi-g/s720/08072012119.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-eNqzQVyqz_0/T_yfwlGy_CI/AAAAAAAABDc/OE0MqJ-BT7Y/s640/08072012122.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/--qkiacO5_p8/T_yf4ZmtcEI/AAAAAAAABDk/VrX76Qw2R_I/s640/Skrzy%25C5%25BCowanie%2520Jaszczu%25C5%2582ty%2520Wyszk%25C3%25B3w.png
https://lh4.googleusercontent.com/-8bpxN6D9eJ0/T_yf98rEd3I/AAAAAAAABDs/WLgVQIZuiWw/s640/08072012123.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-LYryiwKuXrk/T_ygFbDqWSI/AAAAAAAABD0/is44TBF3qYo/s640/w%25C5%259Bciek%25C5%2582e%2520zwierze.png
https://lh5.googleusercontent.com/-PuMz4kkAb4M/T_ygK0hVh6I/AAAAAAAABD8/7pK83o2FGJg/s773/Drewniany%2520obiekt.png
https://lh4.googleusercontent.com/-9RpSkw0U_sw/T_ygPFDTbwI/AAAAAAAABEE/CS-JoweXKUI/s640/08072012128.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-q8uuGb6d8D8/T_ygQsjs-iI/AAAAAAAABEM/1o_WjiZv6aw/s640/08072012129.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-yFu9huYLtEc/T_ygSY8TmlI/AAAAAAAABEU/nzqL0M2xAl0/s640/08072012130.jpg
Ten sklep powinien zostać symbolem wędrówki spragnionego do wodopoju podczas niedzielnego kaca
https://lh5.googleusercontent.com/-_24l78kF6GY/T_ygUuhKuXI/AAAAAAAABEc/F1rw9pIYMXo/s640/08072012131.jpg
To jest rozkład jazdy pociągów. Może się komuś przyda. Ważny do końca lipca 2012r
https://lh3.googleusercontent.com/-E_XFcLe93iY/T_ygdTDNoYI/AAAAAAAABEk/vKoHUN1w-hI/s640/05072012113.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-Zm2G2h7EeQM/T_yggQ6ZKEI/AAAAAAAABEs/Hb74E7Ocg4k/s640/08072012132.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-SRp7uyfxnYY/T_ygn0lHS8I/AAAAAAAABE0/PyCL9a_dkO4/s720/08072012135.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-fExJziLs7oY/T_ygqdAWSuI/AAAAAAAABE8/mHY1r9uI7ZA/s640/08072012137.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-7BihrZIKScY/T_ygwfqKcyI/AAAAAAAABFE/6sWKRUSCGsI/s720/08072012139.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-Z-tFxtXTaa8/T_ygysWq-tI/AAAAAAAABFM/lAaBbIEI-so/s720/08072012140.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/-38TjJuwjrss/T_yg8w38lgI/AAAAAAAABFU/HuD3b7LCXio/s720/08072012141.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-BMOsHEBgHXs/T_yhBzK9K6I/AAAAAAAABFc/ChIrkqK-jqQ/s720/08072012143.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-IRZgSeFDvPM/T_yhGjK2VVI/AAAAAAAABFk/YPhZj1RylvE/s640/08072012144.jpg
https://lh5.googleusercontent.com/-aceXvbLeObE/T_yhJbkPzdI/AAAAAAAABFs/BJNpEVB9cqU/s640/08072012145.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-vNC1ZW-6z1E/T_yiFgNccfI/AAAAAAAABF0/6zcUvgEAgRk/s640/w%25C4%2599ze%25C5%2582%2520G%25C5%2582uchy.png
https://lh3.googleusercontent.com/-G8WHz4Ts0Dg/T_yi9_Z_uyI/AAAAAAAABF8/y1cqiWiYJuA/s640/08072012146.jpg
https://lh3.googleusercontent.com/-GUjN2lZ2Cn8/T_yi_3ojWrI/AAAAAAAABGE/U6Qb4NFXW1M/s640/08072012147.jpg
I tu jest następne moje 100 metrów piachu...
https://lh4.googleusercontent.com/-5lstb46BdeE/T_yjj4Ysa1I/AAAAAAAABGU/AqjfnXXPa54/s640/w%25C4%2599ze%25C5%2582%2520Nieg%25C3%25B3w.png
Tu już nie mam foto bo mi baterie powoli padały ale do nadrobienia.
https://lh4.googleusercontent.com/--mOoCN8vvCI/T_yjuSSiRiI/AAAAAAAABGg/IA52FOTWT_Q/s640/w%25C4%2599ze%25C5%2582%2520w%25C3%25B3lka%2520koz%25C5%2582owska%252C%2520t%25C5%2582uszcz.png
https://lh4.googleusercontent.com/-ifXFweSYuA8/T_yk2nTBD3I/AAAAAAAABHA/xuB8Ny60HZc/s640/W%25C3%25B3lka%2520Rasztowska.png
https://lh5.googleusercontent.com/-T5Sk6VrNaAU/T_yk59jl4oI/AAAAAAAABHI/vrZYX8M6jbc/s640/08072012.jpg

Łącznie 5 kilometrów i prawie 600m piachu po drodze do domu.
przez Dyżurna Blondi
10 lip 2012, o 23:28
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Mam odpowiedź w temacie od znajomego z Ostrowi Mazowieckiej.
Nie ma "przyjaznej" drogi w tamtej stronie Ostrowi a inny znajomy z Kozik twierdzi że o tej porze przez lasy nie da się przebić inaczej niż na własnych nogach.
Obiecał że jak osobiście się spotka to pokaże palcem na mapie co i jak.
Na zimę nikt nic porządnego doradzić nie umie.
przez Dyżurna Blondi
21 lut 2013, o 10:05
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Cała Polska w Street View!

Od dziś możemy wirtualnie "rowerować" prawie po całej Polsce, dzięki usłudze Google Street View .

Łapiemy myszką żółtego ludzika http://www.google.com/help/maps/streetview/images/pegman.jpg i przeciągamy go na interesujący nas fragment mapy. Jeśli jest tam niebieski ślad, zostawiony przez samochód Google, to możemy się cieszyć panoramicznym widokiem z tego miejsca. Zdjęcia naszych okolic, były robione w maju 2012. Miłej zabawy.

Pozdr
przez SamaRama
23 kwi 2013, o 11:03
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Dotknięcie Mazur

Mapka proponowanej wycieczki.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2415
Wyjeżdżamy z Ostrołęki przez nowy most w kierunku Kadzidła i skręcamy w prawo w drogę asfaltową – drogowskaz Łęg Starościński 8 km. Po ok. 2 km po prawej stronie stoi kapliczka św. Jana Nepomucena, ale święty znajduje się na dachu tej kapliczki ( skrzyżowanie z drogą w kierunku wsi Muszyńsko ).
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2416
Dalej ( ok. 1 km )prosto do drogowskazu – Gnaty; tu skręcamy w lewo i przez tą miejscowość dojeżdżamy do Durlasów.
Po przejechaniu ok. 7,5 km od skręcenia w kierunku Gnatów, na końcu Durlas, przy drodze Lelis- Łodziska, 200 m w lewo od skrzyżowania w kierunku Łodzisk, po prawej stronie pod lasem znajduje się grób Nieznanego Żołnierza . Jest to mogiła indywidualna żołnierza poległego w 1945r.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2417

Wracamy w kierunku Lelisa. W Lelisie skręcamy w lewo (drogowskaz – Długi Kąt 2 km). Po drodze po prawej stronie drewniany kościół z 1948 roku przeniesiony tu w 1987 roku z Nowej Wsi w gminie Olszewo-Borki. Zbudowany jest na wysokim murowanym podpiwniczeniu. Kościół wyświęcił 13 maja 1990 r. Ks. bp. Tadeusz Zawistowski.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2418
Wnętrze kościoła.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2419
Jedziemy dalej do Długiego Kątu. Przejeżdżamy całą miejscowość ( kierunek Kadzidło ) i ok. 150 za tablicą „koniec miejscowości” przed zakrętem, skręcamy w prawo w polną drogę pod lasem i jedziemy -idziemy ok. 150 m. Na wzniesieniu w lesie po lewej stronie cmentarz mariawitów. Został on założony w 1907 roku i funkcjonował do 1945 r. Pochowanych jest na nim ok. 100 osób.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2420
Następna miejscowość to Tatary. Na początku wsi po lewej stronie stoi żelazny krzyż pochodzący z 1880 r. – dzieło miejscowego kowala.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2421
Dalej to już Kadzidło. Nie wjeżdżamy do centrum, ale skręcamy w prawo w kierunku Łysych.
Po drodze gdzieś w okolicy Kadzidła – ”bonsai kurpiowskie”
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2422
Po ok. 2 km Golanka - nad rzeką Rozoga rzeźba wykonana przez Stanisława Bacławskiego oraz kapliczka, z której figura św. JN znajduje się w Muzeum Regionalnym w Ostrołęce.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2423
Następna miejscowość to sławna w całej Polsce – Sul ( na niektórych mapach napisano Sól-widocznie korektorzy nie przepuścili tego „błędu”. ( Jak to odmieniać – wyjeżdżamy z Soli czy z Sula?)
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2424

W pobliżu Szafranek nad rzeką Szkwą, przy moście współczesna rzeźba świętego.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2425
Ale czy Szkwę jeszcze można nazwać rzeką?
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2426

Jadąc w z kierunku Kadzidła, ( 3,5 km od Szkwy) przed Lipnikami po prawej stronie drogi Lipniki – Kadzidło, znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej. Pochowano na nim ok. 100 żołnierzy niemieckich oraz 10 rosyjskich, widoczne są mogiły porośnięte trawą. Cmentarz o powierzchni 0,20 ha, ogrodzony. Na cmentarzu stoi współczesny pomnik z tablicą informacyjną.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2428
I same Lipniki. Lipniki - neobarokowy kościół murowany z kamienia polnego zbudowany został w latach 1837 – 1843.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2429
Drewniany wiatrak (koźlak) wzniesiony został w 1870 r. przez Jana Szymczyka, uczestnika powstania styczniowego, który osiedlił się w tej okolicy. W polu, po lewej stronie drogi Kadzidło - Łyse.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2430
Cmentarz ofiar ostatniej epidemii cholery z pierwszej połowy XIX wieku.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2427

Następna miejscowość po ok. 5,5 km to Łyse. Tu warto zobaczyć drewniany kościół w stylu kurpiowskim , szalowany pionowymi deskami . Zbudowany przez miejscowych cieśli w latach 1876 – 1882 na miejscu dawnej (wzniesionej w 1789 roku) drewnianej kaplicy. Budowano go nocami i bez użycia gwoździ, bo takie wymogi narzucił rosyjski zaborca. W środku są ludowe obrazy przedstawiające Marię i Magdalenę w strojach kurpiowskich oraz Chrystusa dźwigającego krzyż, któremu pomaga mężczyzna w kurpiowskim odzieniu. Od 2000 r. świątynia jest zamknięta.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2431
Obok kościoła zabytkowa dzwonnica o wysokości 20 m.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2432
W Łysych jest jeszcze jeden kościół murowany pw. Chrystusa Króla Wszechświata zbudowany latach 1998-2000, według projektu arch. Wojciecha i Anny Kawęczyńskich z Warszawy.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2433
Cmentarz w lesie w północno-wschodniej części wsi Łyse na wzgórzu po prawo ok. 400 m od drogi Łyse - Łączki. Zginęło tu około 1200 jeńców radzieckich, nie licząc cywili.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2441
Po ok. 3 km od cmentarza miejscowość Wejdo – tu kapliczka murowana przy szosie Łyse – Łączki z pocz. XX w., wewnątrz współczesna figura św. Jana Nepomucena.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2442

Po przejechaniu następnych 3, 5 km Zalas i kościół pw. św. Stanisława Kostki zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1908 - 1913 wg projektu Franciszka Przecławskiego z czerwonej cegły, zwożonej z Prus Wschodnich. Obiekt jednonawowy, posiada prezbiterium, dwie kaplice, zakrystię, przedsionek. W fasadzie znajduje się jedna wieża o wysokości 33 m.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2443
Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica zbudowana w 1902 roku.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2444
Na cmentarz parafialny wchodzi się bramą pobudowaną w tym samym roku co kościół i w tym samym neogotyckim stylu. Cmentarz położony na kilku dość łagodnych wzniesieniach. Przez środek prowadzi aleja, która kończy się przy drewnianej kapliczce zbudowanej w 1959 r. na najwyższym z wzniesień.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2445
Kwatera wojenna żołnierzy z I wojny światowej znajdująca się na cmentarzu parafialnym na wzgórzu po prawej stronie od głównej alejki.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2446

Dalej jedziemy w kierunku Piątkowizny. W Piątkowiźnie ( po przejechaniu ok. 2 km ) skręcamy w prawo – drogowskaz Ksebki 4 km ). W Ksebkach skręcamy w lewo i po 6 km dojeżdżamy do Lemana.
W Lemanie kościół p.w. Św Rocha zbudowany z drewna w 1925 roku jest zarejestrowany jako zabytek. Kościół o jednej nawie w formie krzyża, konstrukcji zrębowej, szalowany, o wymiarach: długość - 27 m, szerokość - 16 m, wysokość do sklepienia - 9 m. W elewacji frontowej znajduje się trójkątny szczyt ujęty między kwadratowe wieże, górą ośmioboczne, zwieńczone namiotowymi hełmami. Trzecia wieżyczka została umieszczona nad prezbiterium. Poświęcenie kościoła odbyło się 16 sierpnia 1925 r., podczas odpustu św. Rocha.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2434
Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica dwukondygnacyjna, konstrukcji słupowej, oszalowana o wysokości 11 m, postawiona w 1885 r. W dzwonnicy znajdują się dwa dzwony i sygnaturka. Na czas wojny dzwony prawdopodobnie zostały zakopane pod dzwonnicą, by ich nie zabrali Niemcy. Po wojnie zawieszono dzwony ponownie.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2435

W pobliżu drewniana plebania pobudowana w 1913 r.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2436

Drewniana kapliczka z figurą św. Rocha, pochodząca z 1913 r. (odnowiona w 2006 r.).
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2437

Wielki 165-centymetrowy Jan N. wyrzeźbiony przez Jana Raczkowskiego na przełomie XIX i XX wieku . Do II wojny światowej stał nad rzeką, lecz po próbie spalenia rzeźby podjętej przez hitlerowców został ukryty przez mieszkańców. Potem władza ludowa nie chciała zgodzić się na powrót Jana na stare miejsce, więc znalazł on azyl w przykościelnej drewnianej dzwonnicy. Dopiero ostatnio trafił do ustawionej przy kościele kapliczki w formie szklanej klatki.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2438

Pod Lemanem znajduje się mogiła pomordowanych przez bolszewików żołnierzy polskich w 1920 roku. Na granitowym obelisku, zwieńczonym krzyżem, wyryto napis:
"TU • BOLSZEWICY • DNIA 25 SIER- • PNIA 1920 R. ZA- • MORDOWAŁY 47 • RODAKÓW. OBR- • ONCOM OJCZY- • ZNY STAWIAJĄ • RODACY Z AMERY- • KI Z HOUSATONIC • MAS. 8. CZEŚĆ IM".
Rankiem 25 sierpnia 1920 r., na oddział kowieńskiego pułku strzelców nocujący we wsi Leman, natarły oddziały kawalerii III Korpusu Konnego. Nie mogąc powstrzymać silniejszego nieprzyjaciela, Polacy rozpoczęli odwrót. Pluton składający się z 55 żołnierzy powstrzymywał nieprzyjaciela, dając możliwość wycofania się reszcie oddziału. Został jednak okrążony, a czterdziestu pięciu polskich żołnierzy bolszewicy zarąbali szablami.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2439

Z Lemana przez Zimną udajemy się do Zdunowa ( ok. 5 km ) najpierw asfalt, a później droga gruntowa.
Zdunowo – dawna mazurska szkoła dwuklasowa. Bryła na rzucie w kształcie litery T, posiada trzy drewniane szczyty obite deskami. Budynek został w latach 90 XX w. wyremontowany na potrzeby ośrodka rekolekcyjnego .
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2447
Z Zdunowa jedziemy w kierunku Uścian, najpierw Stare później Nowe i dojeżdżamy do szosy Karwica – Pisz i tu skręciłem w lewo. Widać jezioro Nidzkie.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2448

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2449

Szosą jedziemy ponad 8 km i jesteśmy w Turośli.
Turośl to wieś w gminie Pisz, która w 2010 roku obchodziła 300-lecie powstania. Parafię ewangelicką w Turośli erygowano w 1848 roku. W tym samym roku wybudowano kościół w stylu neogotyckim, który został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie budynek przejęli katolicy i odbudowali w 1957 roku. Parafia katolicka Matki Boskiej Częstochowskiej powstała w 1962 roku.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2450
Częścią cmentarza obecnego jest stary cmentarz ewangelicki ( w jednym z przewodników spotkałem nazwę takich cmentarzy jako „cmentarze mazurskie” co mi się osobiście bardzo podobało ). Znajdują się tu nagrobki z kutymi krzyżami z końca XIX wieku.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2451

Za Turoślą po 4 km Karpa. Za tą miejscowością przekraczamy dawną granicę pruską.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2452

Następne 3 km jazdy i Łączki , najdalej na północ położona wieś województwa mazowieckiego.
W Łączkach znajduje się lipa - pomnik przyrody - dla upamiętnienia miejsca, z którego pochodził Stanisław Krupski - działacz kurpiowszczyzny (nie tylko zresztą), jeden z inicjatorów marszu Kurpiów na Kolno.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2458

Przy wyjeździe z miejscowości Łączki w stronę Łysych po prawej stronie drogi ładna stara kapliczka ponepomucka na słupie.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2459

I ponownie Piątkowizna, Zalas, Łyse i Kadzidło.
W Kadzidle neobarokowy kościół pw. Ducha Świętego - wspaniała murowana świątynia zbudowana przez ks. kan. Konstantego Rejchel w latach 1881-1886.; wewnątrz renesansowy ołtarz i oryginalne kropielnice z ogromnych muszli wyłowionych z Adriatyku, dar hr. Ludwika Krasińskiego.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2453
W centrum miejscowości rzeźbione świątki w pniach ściętych topoli. Należy pamiętać również o znajdującym się tu skansenie kurpiowskim.

Z Kadzidła ścieżką rowerową, a później poboczem „53” do Dylewa.
W Dylewie zabytkowa kapliczka przydrożna postawiona w 1816 r. Na drewnianym wyprofilowanym słupie ośmioboczna kapliczka przykryta daszkiem namiotowym. W środku rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2455
Na południowym krańcu wsi stoi XIX-wieczna „karawaka” ( krzyż choleryczny) - 100 m od sklepu meblowego przy skrzyżowanie do Szafarni.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2456

Z Dylewa( 17 km do Ostrołęki) jedziemy do Obierwi skręcając na południe ( wracając od krzyża to w lewo) w drogę asfaltową ( naprzeciwko salonu meblowego).
Za Obierwią (ok. 400 m) nad bezimiennym strumykiem stoi murowana kapliczka. Została ona zbudowana w 1937 r. Pierwotnie znajdowała się tam postać św. Jana Nepomucena, a obecnie jest tu zamknięty święty Roch.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=2457

Do Ostrołęki pozostało 13 km., dalej przez Olszewkę i w Szwendrowym Moście przed mostem skręcamy w prawo w kierunku Łazów. Asfaltową szosą dojedziemy do „53” i dalej to już Ostrołęka, a w Ostrołęce na liczniku ponad 150 km.
przez zBIG
15 sie 2013, o 23:30
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Czesc :)
Troche mnie nie było i pewnie jeszcze nie bedzie ale z checią odpowiem na pytanie

Do wieży można wejść tylko wtedy kiedy sie trafi na niej jakiś obserwator np leśniczy
W innych wypadkach jest ona zamknieta.
Ale w Leśniczówce w okolicy można dogadać się z leśniczym i wtedy MOŻE wam ją otworzy.
Najcześciej jest ona otwarta w czasie pożarów i gdy migrują ptaki (Wtedy kilku ornitologów się kreci w tamtej okolicy i z niej korzystają)

To prawda że widać z niej prawie całe kurpie
Przy dobrej pogodzie bez najmniejszego problemu można zobaczyć Ostrołęke


Jeśli nawet wieża jest zamknięta to warto tam pojechać ponieważ przez Park Karska prowadzą nowe ścieżki rowerowe, tylko rzecz jasna trzeba uważać bo na tym bagnie zdarzają się żmije, które przeważnie nie atakują chyba że się na nie najedzie, Zasada jest prosta trzeba robić dużo Hałasu (nie ma warto czyścić łańcucha przed wyjazdem) :)

Polecam się tam wybrać w okolicach kwietnia wtedy bagno jest najładniejsze, jeśli się chcę aż na nie wjechać. W marcu przejezdne są tylko drużki, ponieważ teren jest bardzo mokry i jeśli wjedziemy w złe miejsce (Okolice torfowisk), to może być duży problem z wyciągnieciem roweru z jakiejś dziury z której ludzie wybierają torf i po prostu do niej wpadniemy przez osuwający się grunt (Wiem co mówie raz prawie w jednej wylądowałem)
Lepiej nie jeździć po tej okolicy samotnie.


PS : Przypomniało mi się że w okolicy zakładu Karaska ktoś miał klucze do wieży, ale już nie pamietam gdzie ten Pan mieszka
przez Khaav
4 mar 2015, o 10:24
 
Skocz do działu
Skocz do tematu
cron