Znalezione wyniki: 64

Wróć do listy podziękowań

Ilustrowany przewodnik po Łomży

Okazuje się, że wśród proponowanych i zachwalanych do tej pory przeze mnie miejsc, nie ma, uwaga Panie i Panowie, Łomży. Cóż za niedopatrzenie. Niniejszym je nadrabiam. Oto lista miejsc w moim mieście, które warto odwiedzić i zobaczyć. A kto wie, może czasem nawet zdjęcie zrobić...
Pozostanę tym razem wyłącznie przy miejscach w samej Łomży, pomijając nawet tak bliskie atrakcje, jak Góra Królowej Bony, czy też forty numer I, II i III (zarzeczne) Twierdzy Łomża. Pomijam także część zabytkowych budynków (np. dawna siedziba niemieckiego gubernatora z 1915 roku, obecnie II LO), oraz obiekty jeszcze niefunkcjonujące (takie jak basen/aquapark), oraz większość muzeów, pomników i obelisków. Kto normalny bowiem ogląda coś takiego :)
Ponieważ zdjęć jest sporo, umieszczam tu ich otwieralne miniaturki. Kolejność miejsc dowolna:

http://img100.imageshack.us/img100/7549/katedra1.th.jpg http://img693.imageshack.us/img693/6817/katedra2.th.jpg
1.Gotycka katedra św. Michała Archanioła, wybudowana w latach 1504-1525. To w ogóle najstarszy, istniejący budynek północno-wschodniej Polski. Wśród innych cennych zabytków, znajduje się w niej piętnastowieczny, uważany za cudowny obraz Matki Boskiej, koronowany przez Jana Pawła II. Zaś w zewnętrznym murze wmurowane są kule armatnie, oraz tajemniczy głaz przypominający maskę. Podejrzewa się go o bardzo stare, jeszcze pogańskie pochodzenie.
Katedra z trudem przetrwała II wojnę światową, była już przygotowana do wysadzenia. W ogóle podczas ostatniej wojny, Łomża została zniszczona w 70%. Gdyby nie to, zabytków niewątpliwie byłoby dużo więcej. Budynek jest obecnie restaurowany i z tego powodu nie umieszczam tu zazwyczaj najefektowniejszych zdjęć od północy i zachodu.
http://img693.imageshack.us/img693/4121/sadowa.th.jpg
2.Pałac Biskupi i Kolegium Teologiczne przy ulicy Sadowej, usytuowane w głębi kościelnych ogrodów, w środku rozległego obszaru, jeszcze od XVI wieku należących do Kościoła (między ulicami Sadową, Dworną, Giełczyńską i Polową). Siedziba Diecezji Łomżyńskiej, rozciągającej się od Wyszkowa i Chorzeli na zachodzie po Łapy i Grajewo na wschodzie. W środku pełno jest zabytków, głównie oczywiście sakralnych. Nawet prowadząca doń brama jest zabytkowa.
http://img693.imageshack.us/img693/6923/staryrynek2.th.jpg
3.Ratusz na Starym Rynku. To klasycystyczna budowla z 1822-1823 roku, posiadająca wieżę zegarową i portyk kolumnowy nad wejściem. Zastąpił poprzedni, tkwiący w centrum Starego Rynku. Nadal funkcjonuje jako ratusz, choć tuż obok wybudowano nowoczesną, drugą część dla rozrastającego się urzędu.
http://img693.imageshack.us/img693/1812/schody1.th.jpg http://img215.imageshack.us/img215/1830/schody2.th.jpg http://img215.imageshack.us/img215/9877/schody3t.th.jpg
4.Punkt widokowy u szczytu schodów, dzielących ulicę Krzywe Koło na dwie części: wyższą i niższą. Jak widać, rozciąga się stąd piękna panorama na dolinę Narwi i jej otoczenie, łącznie ze starymi uliczkami, opadającymi z rejonu Starego Rynku ku rzece. Oraz rezerwatem Kalinowo dalej, na drugim brzegu.
W tym samym miejscu, tuż koło szczytu schodów, wznosi się Brama Napoleona. Nazwa wzięła się stąd, że francuski cesarz podobno zatrzymał się tu w swej drodze na Moskwę w 1812 roku. Można tam też zobaczyć dom, w którym mieszkał Prymas Tysiąclecia, kardynał Wyszyński, gdy uczył się w Łomży. Sama ulica Krzywe Koło, łącznie z jej nazwą, pochodzi co najmniej z przełomu XVI i XVII wieku, a kamienne schody- z roku 1900.
http://img215.imageshack.us/img215/8042/woziwodzka.th.jpg
5.Szczyt schodów przy ulicy Woziwodzkiej. Dzięki prowadzeniu tej części ulicy szczytem wysokiej i stromej skarpy, szeroka panorama rozciąga się stąd na wiele kilometrów wokoło, od Drozdowa i rezerwatu Kalinowo na południu po Czarnocin na północy. Widok oczywiście jest szczególnie atrakcyjny co roku w marcu i w pierwszej połowie kwietnia, gdy regularnie wylewająca Narew tworzy potężny zalew. Chciano nawet tę część doliny zalać na stałe, tworząc ośrodek sportów wodnych, ale zaprotestowali przyrodnicy z racji olbrzymiego znaczenia tego rejonu dla ptactwa błotnego i wodnego.
http://img693.imageshack.us/img693/7869/krzywekoo1.th.jpg http://img693.imageshack.us/img693/6536/krzywekoo2.th.jpg http://img693.imageshack.us/img693/7915/krzywekoo3.th.jpg
6.Dom Pastora, zbudowany w drugiej połowie XIX wieku. Nazwa wzięła się z jego pierwotnej funkcji, czyli siedziby plebanii parafii ewangelicko-augsburskiej. Potem była to siedziba Muzeum Północnomazowieckiego (patrz punkt 11). Obok i na tyłach budynku można podziwiać głęboką panoramę doliny Narwi, jako że postawiono go na skraju skarpy, bardziej fachowo na skraju terasy nadzalewowej. Poniżej teren opada poprzez tak zwaną Muszlę, często wykorzystywana jako miejsce koncertów i festynów.
http://img215.imageshack.us/img215/2509/kapucyni.th.jpg
7.Osiemnastowieczny klasztor kapucynów z późnobarokowym, zbudowanym w latach 1781-1798 kościołem. Stoi na tak zwanej Popowej Górze, w miejscu średniowiecznego kościoła, zniszczonego około dwóch wieków później w pożarze. W kościele co roku przez świętami Bożego Narodzenia uruchamiana jest największa i najstarsza ruchoma szopka w całym regionie. Od zachodu kościół i klasztor ograniczone są niezwykle stromo opadającą ulicą Kapucyńską, z pozostałościami bruku jeszcze z XVII wieku. Kiedyś tędy jechało się do mostu na Narwi, był on częścią traktu z zachodniej Europy przez Warszawę do Petersburga. Ale gdy w 1844 roku Aleksander Mikołajewicz- następca tronu Cesarstwa Rosyjskiego, o mały włos nie stracił życia podczas zjazdu ta ulicą, przebito przez istniejące wcześniej budynki nową ulicę ku obecnie funkcjonującej przeprawie na ulicy Zjazd.
http://img215.imageshack.us/img215/7073/muzyczna.th.jpg
8.Szkoła Muzyczna oraz Filharmonia przy Alei Legionów. Obecnie budynek ten ma całkiem niewinne zastosowanie, ale w przeszłości było inaczej. Wybudowano do pod koniec XIX wieku jako duże więzienie Guberni Łomżyńskiej (miało ponad 4 tysiące metrów kwadratowych), którego dzisiejsza szkoła jest tylko skromnym wspomnieniem. Było to miejsce kaźni- najpierw rosyjskie w okresie zaborów, potem radzieckie w latach 1939-1941, gdy Łomża została włączona w skład, o ironio, białoruskiej republiki ZSRR, wreszcie w latach 1941-1944 urzędowało tu Gestapo.
http://img215.imageshack.us/img215/6866/szpitali.th.jpg http://img215.imageshack.us/img215/6055/szpital1.th.jpg
9.Szpital Wojewódzki przy ulicy Piłsudskiego. Jego umieszczenie w tym spisie wydaje się dziwne, jednak warto go przy jakiejś okazji odwiedzić. I to niekoniecznie mam na myśli pobyt na oddziale szpitalnym ale wjazd na najwyższe, siódme piętro i popatrzenie sobie na panoramę Łomży. Szczególnie dobrze są widoczne relatywnie nowe osiedla bloków, ale widać też tereny poza miastem.
http://img215.imageshack.us/img215/6576/cmentarz1.th.jpg http://img215.imageshack.us/img215/2382/cmentarz2.th.jpg http://img215.imageshack.us/img215/2433/cmentarz3.th.jpg http://images45.fotosik.pl/280/eee3ee42ab963401m.jpg http://images46.fotosik.pl/279/213f90b953a1ebe2m.jpg http://images50.fotosik.pl/280/6b19c5edcd1cbcd0m.jpg
10.Cmentarz przy ulicy Kopernika. W gruncie rzeczy jest to kompleks trzech cmentarzy: katolickiego, prawosławnego i protestanckiego i pochodzi z przełomu XVIII i XIX wieku, gdy Łomża należała do zaboru pruskiego. To jeden z najstarszych i najbardziej zabytkowych, istniejących cmentarzy w Polsce. Jest naprawdę bardzo piękny, na co wpływ mają zarówno jego wielkość, wiek, usytuowanie na zboczach rozległego pagórka, jak i ilość reliktów odległej przeszłości. Na tym cmentarzu można znaleźć aż 560 zabytkowych nagrobków, postawionych w różnych okresach i w różnych stylach. Nie bez powodu specjaliści stawiają go na równi z warszawskimi Powązkami.
http://images48.fotosik.pl/280/216231b7ec749e54m.jpg
11.Muzeum Północnomazowieckie na rogu ulic Dworna i Giełczyńska. Ekspozycja stała (pierwsza w Polsce) to już od wielu lat „Bursztyn z dorzecza Narwi Środkowej”- największy w Polsce regionalny zbiór bursztynu. To fantastyczna, że wszech miar godna obejrzenia wystawa, obejmująca głównie znaleziska z lasów Kurpiowszczyzny- czyste, surowe bryły bursztynu (łącznie z inkluzjami), naszyjniki, paciorki, guziki, serduszka, cygarniczki, ozdoby kurpiowskich chat, a nawet gryzaki dla niemowląt. Ale muzeum oferuje także zbiory archeologiczne, historyczne, numizmatyczne i etnograficzne, nie licząc urozmaiconych ekspozycji czasowych i cyklicznych imprez. Trzeba tylko zaczekać do zakończenia remontu, który już rychło powinien nastąpić.
http://images38.fotosik.pl/276/85f955bcb5f33a1bm.jpg http://images48.fotosik.pl/280/e9fa49ef7ddbdec6m.jpg http://img402.imageshack.us/img402/7857/wojsko1.th.jpg
12.Skate park na tak zwanej Strzelnicy między ulicami Śniadeckiego i Konstytucji 3 Maja. Kiedyś była to strzelnica wojskowa, po której pozostała jej nazwa. Do dziś u stóp Strzelnicy znajduje się jednostka wojskowa. Obecnie stacjonuje tam oddział remontowy, przez co można tam zobaczyć czołgi, transportery opancerzone, sprzęt przeprawowy i inne pojazdy wojskowe. Ale wróćmy do Strzelnicy. Nadal rozbudowywany tam jest zespół terenowych obiektów sportowo – rekreacyjnych. W planach są w sumie 42 urządzenia zabawowe plus wielofunkcyjne boisko, z których spora część już funkcjonuje (m.in. ścianka wspinaczkowa, ścieżka rowerowa, plac zabaw oraz zespół urządzeń rowerowo-rolkowo-deskorolkowych).
Na osiedlu Mazowieckim znajduje się kolejny podobny zespół. Ten jest jednak ukierunkowany głównie na boiska i stoły (do siatkówki, piłki nożnej, koszykówki, tenisa i ping-ponga), choć także i rolkarze wraz z rowerzystami znajdą tam coś dla siebie.
http://images45.fotosik.pl/280/dfd25a96b1939d68m.jpg
13.Fort IV Twierdzy Łomża obok drogi na Ostrołękę. Sama twierdza wznosi się głównie po drugiej stronie rzeki, wokół wsi Piątnica, ale po drugiej stronie Łomży wybudowano dodatkowe dwa forty (IV i V). W odróżnieniu od potężnych, betonowych, w większości podziemnych fortyfikacji fortów I, II i III, te dwa kolejne miały charakter ziemno-drewniany, przez co są mniej efektowne i zdecydowanie gorzej zniosły upływ czasu. Jednak fort IV nadal jest świetnie widoczny, a jego część można zwiedzać. Ma kształt prawie regularnego pięcioboku z drogą forteczną, rowem fortecznym, wałami i trawersami. Co więcej, ładnie stąd widać całą Łomżę, jako że z dość oczywistych powodów, zbudowany został na rozległym wzgórzu.
http://images39.fotosik.pl/276/db03752850bed299m.jpg http://img263.imageshack.us/img263/3008/14843236.th.jpg http://img263.imageshack.us/img263/5/15438241.th.jpg http://img263.imageshack.us/img263/3241/78002230.th.jpg http://images43.fotosik.pl/280/7dc674e1d50f498dm.jpg
14.Grobla Jednaczewska i w ogóle nadnarwiańskie łąki. To piękne, rozległe błonia, wiosną niemal w całości zalewane przez Narew, a latem i jesienią będące zieloną, częściowo bagnistą przestrzenią, porośniętą bujną roślinnością i rozbrzmiewającą ptasimi głosami. Wtajemniczeni znają tu kilka ścieżek, umożliwiających wjazd głębiej w to królestwo. Ale zawsze pozostaje Grobla Jednaczewska- asfaltowa ulica, wychodząca z Łomży na północny-zachód i osiągającą granice Lasku Jednaczewskiego z rezerwatem Rycerski Kietrz, będących tradycyjnym miejscem rekreacji dla łomżyniaków. Jak sama nazwa wskazuje, prowadzi groblą (bardzo ładne widoki), choć w niektórych latach nawet ona jest zalewana falami normalnie dość stąd odległej rzeki. Jest też częścią szlaku turystycznego oraz międzynarodowej trasy rowerowej R-11, niedawno po obu stronach szosy położono ścieżki rowerowe.
http://images36.fotosik.pl/167/736579d96c2d1150m.jpg
15.Stary Rynek. Gdy w wiekach XIV-XV Łomżę przeniesiono z Góry Królowej Bony na jej obecne miejsce, jej ośrodkiem został właśnie Stary Rynek. Stąd miasto się rozrastało i tu był główny plac targowy. Niestety, większość zabudowy, w tym kamieniczki i synagoga, została jedną z ofiar ostatniej wojny. Pozostał wspominany już ratusz, pseudo barokowe kamieniczki, zastępujące te oryginalne, wciąż wykorzystywana Hala Targowa z 1928/1931 roku, oraz ogólny układ placu, niedawno częściowo zrekonstruowany.
http://img153.imageshack.us/img153/4446/banke.th.jpg http://img153.imageshack.us/img153/8789/farnaw.th.jpg
16.Ulice Dworna i Długa, prowadzące równolegle do siebie przez łomżyńską starówkę. Może najpierw ta pierwsza. Wytyczono ją jeszcze w wieku XVI i prowadziła do łomżyńskiego zamku, rozpościerającego się od obecnego III LO aż do klasztoru benedyktynek. Obecnie już nie istnieje, ale pozostały po nim legendy- między innymi ta o rozległym systemie podziemnych korytarzy, ciągnących się pod Łomżą. Wydaje się podbudowywać ją fakt odkrycia kilka lat temu podziemnego, ceglanego przejścia właśnie z ulicy Dwornej- niestety zasypanego- czy nie do końca potwierdzony korytarz między Budowlanką (szkołą) a Placem Kościuszki (rondem).
Ulicę Dworną można podzielić na dwie części, przecięte ulicą Giełczyńską. Zachodnia to wyłożone kostką, łomżyńskie centrum bankowe. Jest tu kilka banków w pięknych, zabytkowych, wybudowanych jeszcze w XIX wieku siedzibach, nadal wykorzystywanych zgodnie z pierwotnym przeznaczeniem. Cześć wschodnia, jakby mniej reprezentacyjna, ale nadal zawierająca sporo starych budynków, stromo opada ku narwiańskiej dolinie.
Ulica Długa właśnie przed kilkoma tygodniami została przebudowana w historycznie wyglądający, spacerowy deptak. Kiedyś była to najbardziej reprezentacyjna ulica Łomży, ale bardzo ucierpiała wskutek działań wojennych. Zaś wśród- bez wyjątku krótkich- łączników ulic Dwornej i Długiej, najbardziej godna zobaczenia jest moim zdaniem ulica Farna, wychodząca wprost na katedrę. Wyłożona jest kostką bazaltową i podobnie jak Długa, jest to obecnie deptak z ławkami, oraz stylowymi kwietnikami i lampami.
http://img153.imageshack.us/img153/1373/benedyktynki.th.jpg
17.Klasztor benedyktynek z przyklasztornym kościołem na tak zwanej Stokowej Górze. Powstał w XVIII wieku, choć same benedyktynki były obecne w Łomży już półtora wieku wcześniej. W środku można zobaczyć cenne zabytki, w tym szesnastowieczny, barokowy obraz św. Józefa z Dzieciątkiem. A tuż obok jest kamienna grota Matki Bożej z Lourdes z 1931 roku.
http://img153.imageshack.us/img153/8045/cerkiew.th.jpg
18.Kościół seminaryjny (obok jest, także zabytkowe, Wyższe Seminarium Duchowne) na Placu Jana Pawła II. Pierwotnie, do 1917 roku, była to cerkiew i sobór, wybudowany w 1866 roku przez Rosjan na ich własne potrzeby. Mimo pewnych przeróbek, nadal wygląda bardziej jak cerkiew, niż kościół.
http://img153.imageshack.us/img153/2493/sienkiewicza.th.jpg
19.Ulica Sienkiewicza. To kolejna zabytkowa ulica łomżyńskiej starówki. Ciągną się wzdłuż niej zabytkowe, dziewiętnastowieczne i dwudziestowieczne, w większości niedawno odrestaurowane kamieniczki. Odnowieniu uległa też sama ulica. Na ścianie najpiękniejszej z kamienic znajduje się pamiątkowa tablica, upamiętniająca śmierć właśnie w tym miejscu ostatniej ofiary zaborów w Łomży- harcerza Leona Kaliwody. Zginął on podczas rozbrajania Niemców 11 listopada 1911 roku.
20.Ronda Hanki Bielickiej. Ta aktorka i artystka kabaretowa jest jedną z najbardziej znanych łomżyniaków. Na jej cześć otwarto izbę pamięci, a przed dawną remizą strażacką (obecnie Teatrem Lalki i Aktora), wytyczono dwa bliźniacze ronda, ustylizowane na wielbione przez Bielicką kapelusze. Na razie wyglądają jeszcze dość niepozornie, ale od połowy maja do września warto je zobaczyć. Wtedy kwitną wszystkie, posadzone tam kwiaty i ronda sprawiają takie wrażenie, jakie powinny.
http://images40.fotosik.pl/276/f8436bc1bd97065em.jpg http://img153.imageshack.us/img153/2561/s6002106.th.jpg
21.Ulica Szosa Zambrowska. Nie jest tak zabytkowa jak już opisywane- powstawała od 1860 roku- choć tu właśnie, na istniejącej ówcześnie łące (obecnie skwer między ulicą a cmentarzem), odbywały się egzekucje łomżan, którzy wzięli udział w Powstaniu Styczniowym. Obecnie miejsce to upamiętnia pomnik. Z nowszych wieści, wzdłuż ulicy wytyczono ścieżkę rowerową. Głównym jednak powodem, dla którego piszę o Szosie Zambrowskiej, są piękne, rozległe widoki z jej wschodniej części w kierunku północnym. Warto je zobaczyć tak z samej szosy, jak i z okolic stojącego tuż obok kościoła.
http://images44.fotosik.pl/280/0575679957d0acbbm.jpg http://img263.imageshack.us/img263/4174/kirkut11.th.jpg http://img101.imageshack.us/img101/6500/kirkut21.th.jpg http://img101.imageshack.us/img101/9105/kirkut22.th.jpg http://img101.imageshack.us/img101/2884/kirkut23.th.jpg
22.Kirkuty przy ulicach Rybaki/Woziwodzka, oraz przy ulicach Wąskiej/Bocznej. Oba znajdują się w rejonie dawnej dzielnicy żydowskiej (w latach II wojny światowej opodal znajdowało się żydowskie getto, to był niestety koniec Żydów w Łomży... 9 tysięcy zamordowanych). Pierwszy cmentarz założono prawdopodobnie około roku 1830 i funkcjonował do 1942 roku. Jest wyjątkowo ładnie usytuowany, warto zobaczyć nie tylko jego samego, ale i okoliczną panoramę. Drugi cmentarz ustanowiono około 1890 roku. Pomimo zdewastowania go przez Niemców podczas wojny (i niestety dalszej dewastacji później), pozostało na nim prawdopodobnie około 500 nagrobków (z czego około 60 macew), pyszniących się maestrią rzeźbiarzy w liternictwie, symbolice i ornamentyce, uwiecznionymi w piaskowcu i w głazach narzutowych. Ocalał też dom przedpogrzebowy. W kierunku wschodnim rozciąga się widok na pobliskie nadnarwiańskie wzgórza, szczególnie na tak zwane Wzgórze Wilima- bardzo strome wzniesienie nad rzeką, z którego warto zobaczyć z kolei panoramę Łomży na zachodzie i doliny rzecznej na północy.
http://img101.imageshack.us/img101/3329/pomoce.th.jpg
23.Dom Opieki Społecznej dla Dzieci przy ulicy Polowej. Zbudowano go w roku 1882 w neorenesansowym stylu, początkowo jako Dom Starców. Ciekawy jest ten symbol nad wejściem...
http://img101.imageshack.us/img101/2544/pocztae.th.jpg http://img101.imageshack.us/img101/2876/konwa.th.jpg
24.Poczta Główna na Placu Pocztowym. Postawiono ten neoklasycystyczny budynek w latach czterdziestych XIX wieku i od tego czasu do dzisiaj pełni te same funkcje. Zaraz po drugiej stronie ulicy Wojska Polskiego wznosi się pomnik kurpiowskiego bohatera, Stacha Konwy. Zwycięsko walczył on ze Szwedami pod Kopańskim Mostem w roku 1708. W roku 1733 w bitwie w rejonie Lasku Jednaczewskiego jego kurpiowskie wojska zostały rozbite, a zwycięzcy Sasi powiesili go za odmowę przejścia na ich stronę. Wiem, że na ślady uczczenia Stacha Konwy można trafić także w Ostrołęce. Wygrażający w kierunku wschodnim bohater na postumencie był za PRL dość kłopotliwy, jako że kojarzył się z wygrażaniem wschodniemu sąsiadowi Polski.
http://img101.imageshack.us/img101/3001/parkp.th.jpg
25.Park imienia Jakuba Wagi, założony jeszcze w 1842 roku i najstarszy w Łomży. Dzięki temu, na obszarze łącznie 3,5 hektara, można tam znaleźć mnóstwo wiekowych drzew, w tym kilkanaście pomników przyrody (zwłaszcza lipy i buki). W centrum, na placyku, do którego koncentrycznie zbiegają się alejki, wznosi się pomnik obecnego patrona parku.
http://img101.imageshack.us/img101/9679/wieacinie.th.jpg
26.Wieża Ciśnień z roku 1954. Postawiono ją w jednym z najwyższych punktów miasta, aby mogła spełniać jak najlepiej swoje funkcje. Obecnie wydaje się nieco zaniedbana, ale w tym roku ma się zacząć jej przeróbka na restaurację. Będzie się ona mieścić na najwyższym piętrze, na obracającej się dookoła podłodze. Wieża Ciśnień wyznacza też na tym odcinku górną kraniec doliny Narwi. Ruszając stąd ku północnemu-wschodowi ulicą Sikorskiego, mamy przed sobą równo kilometr zjazdu, w większości dość stromego.
http://img101.imageshack.us/img101/2308/studium.th.jpg
27. Szkoła Policealna Ochrony Zdrowia. Pierwotnie był to szpital św. Ducha, wybudowany jeszcze w XIX wieku. Nadal zdradza swoje pierwotne funkcje, na przykład szatnie znajdują się w dawnej kostnicy. W budynku tym toczy się duża część powieści Józefa Stompora pt. „Niewierna”.
http://img101.imageshack.us/img101/8115/jpii.th.jpg
28.Park Jana Pawła II między osiedlami Jantar, Górka Zawadzka i Mazowieckim. To najnowszy park miasta, przecinają go ścieżki rowerowe. Usytuowano go na miejscu dawnych, już w większości (na szczęście nie całkiem) niewidocznych, cmentarzy wojskowych. Nad parkiem góruje pomnik Jana Pawła II, wzniesiony w miejscu, gdzie w 1991 roku odprawiał on mszę.
http://img101.imageshack.us/img101/1719/94667637.th.jpg
29.Most na ulicy Zjazd, na trasie Warszawa-kraje nadbałtyckie. Tu właśnie kończy się Łomżyński Park Krajobrazowy Doliny Narwi- jedyny fragment niemal półtysięcznokilometrowej długości doliny tej rzeki, gdzie ma ona charakter przełomowy. Po obu stronach ulicy Zjazd, między wciśniętym w zakole rzeki, właśnie rozbudowywanym stadionem miejskim a mostem, widać starorzecza. Wiosną wygląda to jak jeden, olbrzymi zalew. Latem i jesienią- seria malowniczych jezior, licznie nawiedzanych przez ptaki. Tuż przy szosie, ale po drugiej stronie rzeki, zdarzyło mi się widzieć nawet rzadkiego i zwykle bardzo płochliwego, majestatycznego żurawia.
http://img101.imageshack.us/img101/7528/most21.th.jpg http://img402.imageshack.us/img402/2093/most22.th.jpg
30.Most imienia Hubala. Postawiono w miejscu dawnego mostu żelaznego, wysadzonego w 1939 roku, który zastąpił z kolei jeszcze starszy most drewniany. Patron wziął się nie bez powodu- podczas Kampanii Wrześniowej odział majora Dobrzańskiego „Hubala”, który po walkach z wojskami radzieckimi, przebijał się ku walczącej jeszcze Warszawie, rozbił tu oddział niemiecki, pilnujący przeprawy i przedostał się przez rzekę. U stóp mostu widać miejską plażę (poza wiosną, gdy kryje się ona pod wodą). W dalszej perspektywie ładnie prezentuje się Łomża, rozłożona na wzgórzach. Za mostem zaś rozciągają się widoki na obie strony na dno doliny z bagnami i starorzeczami.
przez mac ap
5 kwi 2010, o 11:19
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Mapka rowerowa okolic Ostrołęki.

Chciałbym się pochwalić i zrobić autoreklamę swojej mapce rowerowej, która powstała w wyniku jazdy rowerem po okolicy Ostrołęki ( nieraz troszeczkę dalej). Zaznaczyłem i opisałem na niej różne ciekawe i mniej ciekawe miejsca, które odwiedziłem w czasie moich wycieczek. Chociaż na liczniku mam tylko 6500 km, to po naszych terenach jeżdżę( a nieraz i chodzę z rowerem) już kilka lat. Może pomoże ona zaplanować wyprawy rowerowe na przyszły rok. Mapkę wrzuciłem do internetu pod adresem
http://www.ostroleka.republika.pl/
Niestety republika zakończyła swoją działalność. Wobec tego uległ zmianie adres mapki rowerowej na:
http://okoliceostroleki.prv.pl/.
Jednocześnie musiałem zmienić również adres stronki o cmentarzach pierwszowojennych na:
http://wojennecmentarze.prv.pl/
przez zBIG
11 paź 2009, o 22:12
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Mac ap zwrócił uwagę na rzeczywiście ciekawe okolice. W lesie przed Czartorią znajduje się cmentarz żołnierzy polskich z okresu wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r. Przy przystanku autobusowym w prawo leśną dogą, która doprowadzi do tego cmentarza.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=648
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=649
Na początku sierpnia walczył tu wysłany z okolic Ostrołęki oddział pod dowództwem mjr. Bleszyńskiego osłaniając skrzydło broniącej się Łomży przed atakami 12 Dywizji sowieckiej. Mjr. Błeszyński po ciężkiej walce wycofał się w kierunku Ostrołęki. Również w nocy 2 sierpnia załoga Łomży opuściła miasto i rozpoczęła marsz na Śniadowo. Walki nad Narwią opóźniły marsz sowietów na Warszawę i pozwoliły Naczelnemu Dowództwu na przegrupowanie wojsk i stworzenia odwodów, a więc przygotowania przyszłego uderzenia znad Wieprza. Niestety walki nad Narwią zostały zapomniane i przyćmione sławą późniejszej bitwy warszawskiej.

Teren rozciągający się między Czartorią i Rybakami zajmuje ogromne (ok. 180 ha ) pole jałowcowe. Są to tzw. Jałowce Czartoryskie. Ta perła krajobrazowa to ewenement na skalę Polski.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=650

Uzupełnieniem mozaiki krajobrazu tych terenów jest znajdujące się pomiędzy jałowcami i nadnarwiańskimi wydmami jeziorko ( ma nawet nazwę). Tubylcy i turyści się tu się kąpią.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=651


W pobliżu Rybaków nad rzeczką Róż (a może Ruż czy Ruź) znajduje się Bartkowizna, której nazwa nie figuruje w wykazie urzędowym nazw miejscowości w Polsce. Stoi tu zabytkowy młyn wodny z zastawami z pierwszej połowy XIX wieku. Od 2004 roku młyn jest nieczynny.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=652

Obok niego rośnie dąb, któremu miejscowi nadali przydomek Piłsudski, gdyż posadzono go w dzień śmierci marszałka.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=653

Z Bartkowizny leśną drogą jadąc na południe dojedziemy do jeszcze jednego ciekawego miejsca, a mianowicie Drogoszewa. Jednak jak napisał mak ap ” Drogi te jednak są mało przyjazne rowerzyście ” - nie są to trasy dla połykaczy kilometrów. W Drogoszewie znajdują się pozostałości zabytkowego zespołu dworsko – folwarcznego.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=654
Obora z lat 1887-1888

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=655
Spichlerz z końca XIX wieku

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=656
Gorzelnia z 1907 roku.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=657
Magazyn spirytusowy z 1907 r.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=658
Komin gorzelni z 1907 r.

Z Drogoszewa już do Ostrołęki, chociaż można zahaczyć jeszcze o Nowosiedliny. Tu znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=659

Aby się do niego dostać, w wiosce należy pojechać drogą za jeziorem aż do lasu. Tu skręcić w prawo ( po przeciwnej stornie jest drewniana brama) i po kilkudziesięciu metrach będziemy na terenie cmentarza. Mogiły słabo widoczne, porośnięte trawą.
przez zBIG
5 cze 2010, o 23:21
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Kilka zdjęć z zawodów:
667 685 668 669 670 686 687 688 671 672 673 674 675 676 677 678 679 680 681 682 683 684
przez Marqs
5 lip 2010, o 08:58
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

04.07.2010 - Wycieczka do Łomży

Niedzielny poranek 4 lipca był pochmurny i wilgotny, temperatura niezbyt wysoka czyli idealna a dłuższą jazdę rowerem.
Na miejscu zbiórki pod mleczarnią zjawili sie:
77maka77, adm, Andriu (?), jojas, Marqs, Panzerjager44, Pijący_mleko, sportowiec oraz dwóch rowerzystów nie zarejestrowanych na forum.
Pojawił sie także krulik25 aby sie z nami przywitać i zaraz ruszył na miejsce spotkania z środkiem transportowym do Łomży.
W trasę ruszyliśmy o godz. 8:04

Na pierwszym kilometrze na ulicy Ławskiej doszło do defektu jednego z rowerów należącego do jednego z niezarejestrowanych rowerzystów, defekt ten uniemożliwił tymczasową jazdę i dołączył do grupy dopiero w Łomży po naprawie roweru.

Przebieg trasy:
Ostrołęka -> Ławy -> Stary Susk -> Zabiele -> Rozwory -> Łątczyn -> Tarnowo -> Kraska -> Młynik -> Szczepankowo -> Mikołajki -> Jarnuty -> Dłużniewo -> Łochtynowo -> Kraska -> ŁOMŻA

Na trasie między Mikołajkami a Jarnutami dołączył do nas mac ap i przeprowadził naszą grupę najdogodniejszą trasę na miejsce startu zawodów MTB.
Tempo jazdy było spore, tak ze do Łomży zajechaliśmy o godzinie 10:00
W Łomży po krótkim czasie musiał odłączyć sie od grupy 77maka77 , ponieważ miał krótki czas przeznaczony tego dnia na przyjemności rowerowe, ale do grupy dołączył za to DrLubicz .
Zawody MTB o których na forum pisano tutaj : http://rowerowaostroleka.pl/viewtopic.php?p=3293 były głównym celem wycieczki do Łomży.
Kibicowaliśmy Naszym forumowym kolegom, którzy postanowili startować w tych zawodach.

W Łomży do uczestnictwa z zawodach zostali jeszcze namówieni Panzerjager44 i sportowiec którzy sie zarejestrowali i pobrali numerki. Ich zadaniem było asekurowanie Naszych zawodników którzy debiutowali w zawodach czyli Marcepan'a i Marleny .
Tuż po starcie zawodników do Panzera i sportowca postanowiło dołączyć większość grupy która przyjechała rowerami z Ostrołęki.
Po naradzie w peletonie postanowiliśmy ze ja mam asekurować Macepan'a i dlatego Marcepan postanowił ostro skoczyć do przodu.
Niestety nie wypełniłem zadania ponieważ Marcepan urwał mi sie w połowie dystansu na sporych podjazdach i stromych zjazdach. Przy Marcepan'ie udało sie utrzymać tylko Marqs'owi . Ja na mecie byłem dopiero parę zawodników za Marcepan'em .
Po zameldowaniu sie na mecie starałem sie jeszcze robić zdjęcia Naszym zawodnikom wjeżdżającym na metę.

Gdy już wszyscy Nasi zawodnicy zameldowali sie na mecie Nasza grupa postanowiła wracać do Ostrołęki.
Tempo jazdy powrotnej było spore.
Wracaliśmy tą samą trasą a w Ostrołęce po paru przygodach byliśmy o godz. 17:00
Nie wiem jak innym rowerzystom ale na moim liczniku po wycieczce wyświetlało sie przejechane 110 km.
przez Pijący_mleko
5 lip 2010, o 08:13
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Za zgodą jojas'a dorzucam w temat jego komplet zdjęć:
691 692 693 694 695 696 697 698 699 700 701

Jeżeli uda mi sie podrzucić parę zdjęć karolbiegacz'owi a on umieści je na stronie własnej galerii to zdjęć może być więcej. :cool:
Tylko żeby Marek nie miał ustawionego na poczcie ograniczenia przyjmowania wiadomości do 10 mega. :!:

____________________________________________________________________

Edit:

Na zakończenie tematu mały pakiet zdjęć.
Zdjęcia są autorstwa mojego, Piotra i krulika25 .
http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbvkE1Zt3I/AAAAAAAAEso/vKhfuZmIOE8/s128/1%20%281%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbvqSW_52I/AAAAAAAAEss/djpGaqJIaT8/s128/1%20%282%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbvtWkAJBI/AAAAAAAAEsw/StzZdSvV5Mo/s128/1%20%283%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbvx8KG_xI/AAAAAAAAEs0/d6t3FJuFRU0/s128/1%20%284%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbv0-Ca8tI/AAAAAAAAEs8/sdptRdudhQc/s128/1%20%285%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbv4Nfcr3I/AAAAAAAAEtA/6avQduDdONo/s128/1%20%286%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbv6xfrDuI/AAAAAAAAEtE/w0QjDhjnL-4/s128/1%20%287%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbv9zl8SeI/AAAAAAAAEtI/Vupmj6Vbx3U/s128/1%20%288%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwAyBWSGI/AAAAAAAAEtM/18BPG0O-YGc/s128/1%20%289%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwEBQ1MbI/AAAAAAAAEtU/B_4fae9VWOw/s128/1%20%2810%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwHEFxf6I/AAAAAAAAEtY/57Ak0wZlw4w/s128/1%20%2811%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwKDwLwKI/AAAAAAAAEtc/1jZlbvKngHY/s128/1%20%2812%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwNE-hFfI/AAAAAAAAEtg/SW3Mi9hYUSU/s128/1%20%2813%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwQjSmcZI/AAAAAAAAEtk/0idVV15TokI/s128/1%20%2814%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwUXZTY-I/AAAAAAAAEts/y0E6HLa59-4/s128/1%20%2815%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwYarwxRI/AAAAAAAAEtw/fpcLFSKcA3E/s128/1%20%2816%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwbBWG2DI/AAAAAAAAEt0/pR7mfw2Ez84/s128/1%20%2817%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbweHpBuAI/AAAAAAAAEt4/KevWkf6kJ-8/s128/1%20%2818%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwhnjgOfI/AAAAAAAAEuA/eeWwxGPp28s/s128/1%20%2819%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwk-8eOdI/AAAAAAAAEuE/u4bJU1LuX7I/s128/1%20%2820%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwn8Agb3I/AAAAAAAAEuI/p1goeM1VaVI/s128/1%20%2821%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwrNVGikI/AAAAAAAAEuM/dHxJ0w95U7w/s128/1%20%2822%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwt9S6UTI/AAAAAAAAEuY/KJBD7osV0Xw/s128/1%20%2823%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwwkrgMxI/AAAAAAAAEuc/vaW48dyDOOA/s128/1%20%2824%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbwz8YSSXI/AAAAAAAAEug/OXGEJ-IzSys/s128/1%20%2825%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbw2vgTFqI/AAAAAAAAEuk/gN8gsa-tRB4/s128/1%20%2826%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbw5l1dXLI/AAAAAAAAEuo/LbmMhZAaRoA/s128/1%20%2827%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbw-for4II/AAAAAAAAEuw/hPBNeOzVrAI/s128/1%20%2828%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxB-GsGWI/AAAAAAAAEu0/SOn41GaICeE/s128/1%20%2829%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxFZATOZI/AAAAAAAAEu4/FSvy3VfNnpk/s128/1%20%2830%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxITChFKI/AAAAAAAAEu8/6-gp4e2Zrm4/s128/1%20%2831%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxLKUyt2I/AAAAAAAAEvE/MpN9MwM9TEQ/s128/1%20%2832%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxOEFBPmI/AAAAAAAAEvI/Azww_fuqxYc/s128/1%20%2833%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxQ5nQ_rI/AAAAAAAAEvM/UH5Ud0Q3TKo/s128/1%20%2834%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxUGiWliI/AAAAAAAAEvQ/2TbF8c1ds-A/s128/1%20%2835%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxXckFbqI/AAAAAAAAEvU/B3UbJ1QgJzs/s128/1%20%2836%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxaf1PgYI/AAAAAAAAEvc/fkrEaaRu-xs/s128/1%20%2837%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxdQ0BwNI/AAAAAAAAEvg/s_vmSvnllc0/s128/1%20%2838%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxgBBS4FI/AAAAAAAAEvk/sTbSDYEZ0Ks/s128/1%20%2839%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxj2rpBMI/AAAAAAAAEvo/KW0W6aBi5_Q/s128/1%20%2840%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxm3dRWYI/AAAAAAAAEvs/zHBLFnxsnIE/s128/1%20%2841%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxpTv_5FI/AAAAAAAAEv0/2fE4ZrbUt4A/s128/1%20%2842%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxsDno1wI/AAAAAAAAEv4/wk_ZRMf15xY/s128/1%20%2843%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxvSVfg1I/AAAAAAAAEwA/2G-i1PgjBF4/s128/1%20%2844%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbxy1S2GNI/AAAAAAAAEwE/zTgIwQUdyUg/s128/1%20%2845%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbx10lu4jI/AAAAAAAAEwI/1ZbTSh_rVZI/s128/1%20%2846%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbx5Z8VdPI/AAAAAAAAEwQ/IW7RlLKChvA/s128/1%20%2847%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbx80yl1OI/AAAAAAAAEwU/_n0Cp6Z7CZw/s128/1%20%2848%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyA-Ivi1I/AAAAAAAAEwY/-QwZsGQAidM/s128/1%20%2849%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyDudD_FI/AAAAAAAAEwc/NF9bJvKd0VY/s128/1%20%2850%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyG-bFR2I/AAAAAAAAEwg/c88prFLWkb0/s128/1%20%2851%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyJyJB2UI/AAAAAAAAEwo/SNhxsSuiMlg/s128/1%20%2852%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyNS2jxjI/AAAAAAAAEws/0fKe4AV98JE/s128/1%20%2853%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyRgaWyMI/AAAAAAAAEww/ZWnne7jSu5E/s128/1%20%2854%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyVFjBtNI/AAAAAAAAEw0/AVK03UiKytY/s128/1%20%2855%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyYAswnaI/AAAAAAAAEw8/tWpqfyPvPE4/s128/1%20%2856%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbya7ubXcI/AAAAAAAAExA/L5yl0AwI1Xo/s128/1%20%2857%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyeJU509I/AAAAAAAAExE/Cf2ZBxcrHFw/s128/1%20%2858%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyhWJQdcI/AAAAAAAAExI/KHPOeRbkkZg/s128/1%20%2859%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbykXYiPCI/AAAAAAAAExM/1f-bp9e-TxU/s128/1%20%2860%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbynTQU90I/AAAAAAAAExY/LGAMFOxY-jE/s128/1%20%2861%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyqMS0jjI/AAAAAAAAExc/8TvXbLnrvec/s128/1%20%2862%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbytr1VUcI/AAAAAAAAExg/4rN3EfXLKkA/s128/1%20%2863%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbywlxeTzI/AAAAAAAAExk/CyMVWX0JDJQ/s128/1%20%2864%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbyz4p8QrI/AAAAAAAAExo/YfgNBWrdVbo/s128/1%20%2865%29.jpg http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDby3SmC9aI/AAAAAAAAExw/LIUNinxMuu0/s128/1%20%2866%29.jpg http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDby66ztZHI/AAAAAAAAEx0/683Dm6D7qsM/s128/1%20%2867%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDby-eVwQ2I/AAAAAAAAEx4/DheuzYQTJPI/s128/1%20%2868%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbzBaXUWbI/AAAAAAAAEx8/4zOpOc4cjgM/s128/1%20%2869%29.jpg http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbzE__SrOI/AAAAAAAAEyE/0ioewJhogck/s128/1%20%2870%29.jpg http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TDbzHm4QKrI/AAAAAAAAEyI/MYybkO1ycC0/s128/1%20%2871%29.jpg


A kto chce to jeszcze raz obejrzeć ale bardziej płynnie to niech zajrzy na ten link:
http://picasaweb.google.pl/karolbiegacz/Omza407201058km#
przez Pijący_mleko
8 lip 2010, o 07:21
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Rozmiary opon rowerowych

Opony MTB:
25-559 26x1.00
35-559 26x1.35
40-559 26x1.50
47-559 26x1.75
47-559 26x1.90
50-559 26x1.90
50-559 26x2.00
54-559 26x2.10
57-559 26x2.25
60-559 26x2.35
62-559 26x2.50

Opony szosowe i trekkingowe:
19-622 700x19C
20-622 700x20C
22-622 700x22C
23-622 700x23C
25-622 700x25C
28-622 700x28C
30-622 700x30C
32-622 700x32C
35-622 700x35C
37-622 700x37C
40-622 700x38C
42-622 700x40C

Oczywiście to tylko najczęściej występujące oznaczenia. Pierwsze oznaczenie np: 47-559 jest to oznaczenie według normy ETRTO gdzie podawana jest szerokość opony w milimetrach i średnica obręczy w milimetrach. W oponach MTB oprócz tej normy opony są opisywane według innego sposobu: zewnętrzną średnice opony oraz obwód opony osadzonej na teoretycznej obręczy podawaną w calach (np:. 26x1.90)
W oponach szosowych i trekkingowych podawana jest średnica zewnętrzna opony w mm oraz szerokość opony w mm (np:. 700x23C)


Wielkość opony często interesuje nas w trakcie kalibracji liczników rowerowych. Poniżej orientacyjne zestawienie obwodu opon do wprowadzania do liczników rowerowych:

40-559 26x1.5 2026
44-559 26x1.6 2051
47-559 26x1.75 2070
50-559 26.19 2089
54-559 26x2.0 2114
57-559 26x2.215 2133
40-622 28x1.5 2224
40-622 28x1.75 2268
18-622 700x18C 2102
20-622 700x22C 2114
23-622 700x23C 2133
25-622 700x25C 2146
28-622 700x28C 2149
32-622 700x32C 2174
37-622 700x35C 2205
40-622 700x40C 2224
przez Panzerjager44
30 sie 2010, o 08:49
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Przegląd ciągu pieszo-rowerowego w Olszewo Borkach

Przegląd drogi dla rowerów i pieszych w Olszewo Borkach.

Filmik z przejazdu:
http://www.youtube.com/watch?v=fdagxmCqtPw

"Dobrze" widoczne oznakowanie drogi rowerowej, jadąc od strony Ostrołęki. Aby się na nią dostać trzeba przejechać przez podwójną linię ciągłą:
721

Niebezpeczne spadki na skraju drogi. Bardzo niebezpieczne zimą, gdy drogi są śliskie, można ześlizgnąć się wprost pod jadący samochód:
722 723

Oczywiście, każdy wjazd na posesję ważniejszy od zachowania ciągłości drogi rowerowej. Rowerzysta musi co kilka metrów podjeżdżać w górę i w dół, co nie jest zbyt komfortowe. Dodatkowo jazda z prędkością powyżej 20 km/h grozi oderwaniem przedniego koła od nawierzchni, co raczej nie jest zbyt bezpieczne:
724 725 726 727 728 729

Przejazd rowerowy zmusza rowerzystę do wyhamowania do 0 km/h i skakania po wysokich krawężnikach:
730 731 732 733

Nie mówiąc już o tym, że przejazd jest poprowadzony w taki sposób, że bardzo ogranicza widoczność i kierowca samochodu wyjeżdżający z bocznej drogi może nie zauważyć rowerzysty:
734

Jak widać na tym przejeździe można było zlikwidować krawężnik (choć nie do końca), ale widoczność jest również bardzo ograniczona:
735

Stan nawierzchni w niektórych miejscach nie wymaga komentarza (droga wybudowana została niecały rok temu):
736

Dodatkowo ta droga rowerowa nie spełnia założeń dokumentu "Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego Gminy Olszewo - Borki, Powiat Ostrołęcki, Woj. Mazowieckie":
§ 80. Dla realizacji ścieżek rowerowych wzdłuż dróg publicznych i wewnętrznych, ustala
się następujące warunki, zasady i standardy zagospodarowania:
[...]
szerokość ścieżki rowerowej, jeśli jest realizowana jako ciąg pieszo - rowerowy,
tj. ścieżki rowerowe, z których mogą korzystać również piesi, nie może być
mniejsza niż:
a) 2,5 m. dla ciągów, na których ruch rowerów jest jednokierunkowy,
b) 3,0 m. dla ciągów, na których ruch rowerów jest dwukierunkowy ,
Źródło: http://www.olszewo-borki.pl/index.php?option=com_remository&Itemid=73&func=fileinfo&id=9


Podsumowując, jest to kolejna droga rowerowa pozbawiona jakiegokolwiek sensu. Bo jaki jest sens budowania drogi rowerowej w miejscu, gdzie ruch samochodowy jest znikomy. W godzinach szczytu (po 16:00) przez około 30 minut przejechało mniej niż 20 samochodów, z których żaden nie jechał szybciej niż 50 km/h.
Dodatkowo ta droga jest zbudowana w taki sposób, że zamiast poprawiać bezpieczeństwo, nie mówiąc już o komforcie jazdy jest zupełnie odwrotnie.

Nie ma co się dziwić, że rowerzyści niechętnie korzystają z tej (i nie tylko tej) drogi rowerowej. Przez około pół godziny przejechało kilkunastu rowerzystów, a tylko dwóch z nich wybrało przejazd drogą rowerową (nie wiadomo czy z własnego wyboru, czy z obawy przed mandatem).

Przez takie drogi kierowcy później narzekają na rowerzystów: "Dlaczego ten rowerzysta jedzie ulicą, skoro obok ma taką piękną, nową drogę rowerową?"


737
Koniec drogi rowerowej - nareszcie można zjechać na ulicę.
przez adm
30 lip 2010, o 13:56
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

wizualizacja treningów na mapie

Chciałbym poruszyć temat wrzucania treningów i wyścigów do odpowiedniej aplikacji i udostępniania ich wybranym osobom (lub wszystkim). Od jakiegoś czasu używam programu Sports Tracker do analizy i zapisywania treningów. Fajne narzędzie umożliwiające śledzenie parametrów takich jak prędkość, przewyższenia, tętno itp. Do całej zabawy potrzebny jest telefon Nokia z wbudowanym GPS i zainstalowanym programem. Potem przesyłane są dane i na mapie widać wszystko jak na dłoni. Fajnie byłoby jakby ktoś np. jadący z grupą w stronę Dzbenina wrzucał i udostępniał dane. Dla przykładu udostępniłem kilka swoich treningów i "występów" (mam ich zarejestrowanych 106 szt.). Można mnie znaleźć jako Bartosz2000, a nasz Sławek to Slawek233. Czasami przewija się na mapie ktoś z Ostrołęki ale nie mogłem go namierzyć.
Np. robiąc zbliżenie na Mławę można zobaczyć jak wyglądał mój przejazd na mazovii.
Jeśli ktoś z was ma nokię z wbudowanym GPS to zachęcam do zabawy.
http://www.sports-tracker.com
przez Bartosz
21 wrz 2010, o 13:01
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Podpowiedzcie laikowi który nigdy nie startował w takich zawodach jak technicznie wygląda zmiana z roweru na bieg. Czy zawodnik po pokonaniu dystansu na rowerze od razu zsida i biegnie i liczy się ten sam czas , czy jest chwila na przygotowanie do biegu ( bo trzeba przecież zdjąć kask zmienić buty itp) i wtedy mierzony jest czas biegu i całośc sumowana ??

kilka sugestii , uwag , podpowiedzi od starych wyjadaczy ;-) mile widziana
1. START przy rondzie Jana Radomskiego :) (Goworowska)
- biegniemy 5000m w dowolnych burach i dowolnym przykryciu głowy - moze byc również w kasku, na półmetku nie trzeba go juz zakładać
2. PÓŁMETEK przy rondzie V Pułku Ułanów Zasławskich :) Wojciechowice
- wsiadamy na rower (tylko w kasku) i jedziemy 7880m przez Goworki do miejsca startu
osoby, które zmieniaja obuwie musza to zrobic sprawnie bo czasu na zmianę obuwia i założenie kasku się nie odlicza.

Podsumowanie:
Stopery włączone na starcie i zatrzymane na mecie.
Nic się nie odlicza (można w lesie skoczyć np: do łazienki :) )

Pytaj dalej.
..............................
III Ostrołęckie Zawody w Duathlonie – 16.10.2010r.
14.09.2010r.

Ostrołęcki MOSiR zaprasza osoby lubiące sport i aktywny wypoczynek do udziału w trzecich ostrołęckich zawodach w duathlonie. Patronat nad zawodami objął prezydent Miasta Ostrołęki Janusz Kotowski. Pierwotnie impreza miała odbyć się 10 kwietnia, ale ze zrozumiałych względów została w ostatniej chwili odwołana. Nowy termin zawodów to sobota 16 października.

Do zawodów została wprowadzona jedna zmiana mająca na celu uatrakcyjnić imprezę, która tradycyjnie jest o charakterze otwartym, tzn. mogą w nich startować zawodnicy uprawiający sport wyczynowo, jak i amatorzy. Trasa biegu wyznaczona została, podobnie jak w roku ubiegłym, wzdłuż tzw. ostrołęckiej obwodnicy. Nowością jest natomiast wydłużenie trasy rowerowej, która będzie wiodła między innymi wzdłuż lasu koło wsi Goworki.

Bieg – ok. 5000 metrów – chodnik dla pieszych wzdłuż obwodnicy miejskiej
Ulicami: ks. Jerzego Popiełuszki, Boh. Warszawy, Al. Solidarności, Boh. Westerplatte, ks. Antoniego Pęksy – półmetek przed rondem V Pułku Ułanów Zasławskich
Jazda rowerem – ok. 10.000 metrów – trasa dla rowerów: ul. ks. Antoniego Pęksy, Kołobrzeska, droga leśna do przejazdu kolejowego we wsi Goworki, ulicą przez wieś Goworki, ul. Targową do ronda ks. Edmunda Waltera, Al. Solidarności - trasą dla rowerów wzdłuż obwodnicy miejskiej, Boh. Warszawy, ks. Jerzego Popiełuszki.

W zawodach wystartować może każdy, kto ukończył 18 rok życia i posiada aktualne badania lekarskie, potwierdzające zdolność do uczestniczenia w tego typu imprezie lub przekaże organizatorom przed startem stosowne oświadczenie.

Ilość miejsc jest niestety ograniczona względami bezpieczeństwa. Informacje i zapisy do 14 października pod numerem telefonu 29 760 68 68.

Program imprezy:
- godz. 8.15 - otwarcie biura zawodów
- godz. 8.15 – 9.30 - potwierdzanie uczestnictwa w zawodach, przyjmowanie i oznaczanie rowerów, transport zawodników na linię startu
- godz. 9.45 – 9.50 - odprawa techniczna
- godz. 9.50 – 9.55 - zajmowanie miejsc na linii startu
- godz. 9.55 - uroczyste otwarcie imprezy
- godz. 10.00 - start
- ok. godz. 10.30 – 11.10 - przewidywany czas przybycia uczestników zawodów na linię mety
- 11.10 – 11.30 - podsumowanie zawodów, wręczenie pucharów i nagród
- 11.30 – 12.00 - bufet (kawa, herbata, napoje regenerujące, grochówka, kiełbaski)
- ok. 12.00 - zakończenie imprezy

Uwaga: Program minutowy zawodów może ulec nie znacznym zmianom, o czym Organizator poinformuje uczestników.
źródło MOSiR
przez karolbiegacz
27 wrz 2010, o 11:00
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

piotr18888 napisał(a):przyjec do mie pokarze ci kilka do Łysych

tłumaczę:
Przyjedź do mnie to pokażę Ci kilka ładnych tras w Łysych :)
przez karolbiegacz
25 paź 2010, o 05:53
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Mapka w dużym uproszczeniu
Obrazek

tu można skorzystać z dokładniejszych mapek i zdjęć terenu: http://maps.geoportal.gov.pl/webclient/
przez octane1
3 lis 2010, o 18:50
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

http://www.gminalyse.pl/pliki/serafin/9.jpg
Zdjęcie ze strony : http://www.gminalyse.pl

Niecałe 40 km od Ostrołęki mamy ciekawą ścieżkę rowerowo-dydaktyczną.
Ścieżka rowerowa zlokalizowana jest ok, 2 km od Łysysch w kierunku na Nowogród i zaczyna sie przy ...
Ścieżka rowerowa „Jezioro Krusko" – dł. trasy 16km. Ścieżka rozpoczyna się na parkingu obok leśniczówki Serafin. Przebiega przez teren leśnictw Lipniki i Serafin - przez odnowione powierzchnie po huraganowe oraz zalesione tereny dawnych wydm piaszczystych. Na przystankach ustawiono tablice informacyjno-edukacyjne. Ścieżka obfituje we wzniesienia o różnym stopniu trudności podjazdu. Źródło: http://www.olsztyn.lasy.gov.pl/myszyniec/sciezki-edukacyjne

Ścieżka rowerowa jest starannie wykonana, nawierzchnia jest ubita i dodatkowo wzmocniona warstwą żwiru.
Na trasie często spotyka sie tablice informujące o faunie i florze spotykanej w okolicy.
Dodatkowym plusem ścieżki są wiaty i ławeczki gdzie mogą odpocząć zmęczenie rowerzyści.
Ścieżka prowadzi w terenie pofałdowanym, ale spotykane po drodze wniesienia nie są trudne do pokonania i każdy rowerzysta bez problemu sobie z nimi poradzi.
Po pokonaniu 16 km ścieżka prowadzi do rezerwatu Serafin.

Rezerwat torfowiskowy Serafin

Rezerwat posiada dużą wartość dydaktyczną. Przez teren rezerwatu prowadzi ścieżka przyrodnicza oraz usytuowana tu jest wieża* widokowa. Występują tu mchy reliktowe oraz rzadkie, chronione gatunki roślin: storczyk plamisty i krwisty, nasięźrzał pospolity, przęstka pospolita, pływacz średni, wełnianka delikatna, dziewięciornik błotny i wierzba lapońska. Spośród chronionych gatunków ptaków spotkać tu można cietrzewia, żurawia, krwawodzioba, przepiórkę, derkacza, wodnika, bekasa kszyka, świerszczaka i brzęczka.
* - tej wieży obecnie nie ma - została spalona przez wandali

http://www.olsztyn.lasy.gov.pl/app/document/file/1238/sciezka_edu_serafin_1.jpg
Fragment ścieżki edukacji ekologicznej w rezerwacie Serafin (fot. A.Głuszek )

Źródło: http://www.olsztyn.lasy.gov.pl/myszyniec/sciezki-edukacyjne


Torfowiska te są pozostałością po Jeziorze Krusko .

Jezioro Krusko .
To nie błąd, ani przejęzyczenie - w oddali widać zarośniętą i wypłyconą pozostałość po jeziorze, w którym jeszcze do początku XX wieku łowiono okazałe karasie. Niestety, w latach 1854-1862 rozpoczęto osuszanie okolicznych, podmokłych łąk: wykopano rowy, wody odprowadzono do rzeki Pisy. Dziś dawne jezioro Krusko to rezerwat przyrody "Torfowisko Serafin". Na skraju bagna stała niegdyś wieża obserwacyjna, z której można było podziwiać jego walory krajobrazowe. Od parkingu do bagna, przez łąki otaczające rezerwat prowadzi ścieżka. Na bagnie zbudowaną drewnianą kładkę wchodzącą kilkaset metrów w głąb rezerwatu, przy której umieszczono tabliczki informacyjne z rysunkami i opisami najważniejszych zbiorowisk roślinnych oraz charakterystycznych dla tego torfowiska roślin i ptaków. Pamiętajmy! W rezerwacie nie powinniśmy schodzić z przeznaczonej do zwiedzania kładki - pod złudną warstwą traw i mchów, wciąż jest woda i wejście może skończyć sie tragicznie. Źródło : http://www.gminalyse.pl

718 707 710 711 712 713 716
Zdjęcia autorstwa: Marqs
>> Relacja Naszej wycieczki do Rezerwatu <<


Ps.
piotr18888 daj znak czy zostanie odbudowana wieża widokowa na torfowisko.
Ty powinieneś mieć wiadomości z pierwszej ręki.
A tutaj link http://www.osplyse.net/index.php?option=com_content&view=article&id=157:20100820-rajd-rowerowy-serafin&catid=35:kronika&Itemid=56 do pewnej imprezy rowerowej "Strażaków z Łysych" na której nie było Piotra ;) .
Można tam zobaczyć piękne zdjęcia zrobione o zachodzie słońca z widokiem na zbiornik i torfowisko.
przez Pijący_mleko
8 lis 2010, o 11:46
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Prawdziwa historia która zdarzyła się pewnego listopadowego dnia.
Od rana nic mi się nie chciało robić. Pies już po spacerze, paciorek w intencji przyszłych włodarzy miasta zmówiony, wypadałoby co prawda zagłosować, Wypadałoby ale na kogo? Dylemat niezgorszy. Ale takie problemy to dla mnie pryszcz. Każdy Kurp wie, że najtrzeźwiej się myśli kiedy człek jest nawalony. W domowym barku sucho, za półką z książkami pusto, wot problem. Biorę torbę z aparatem (po co połowica ma się martwić i domyślać Bóg wie czego) wsiadam na dwókółkę i grzeję do Ostoi, bo to człowiek już swój wiek i rozum ma i nie będzie jak jakiś śiurak na dworze rozmyślał nad tym komu powierzyć swoje przyszłe losy. Zjechałem już z mostu, a jechałem sobie chodnikiem i na dodatek przekroczyłem dopuszczalną prędkość, a co niech mnie cwaniaczki na radar chwycą, śmignąłem przez rondo, skręciłem do Ostoii (piwko miałem już przed oczma), a tam
916 917 918 919
Niezgorsza menażeria. Pogoda pochmurna a ONI w okularach niektórzy nawet przeciwsłonecznych, na głowach jakieś chełmofony (może to klub pancernych?) Zamiast gadać jak normalni ludzie o polityce, bredzą o jakiś aliwio, mazowiach, stx-sach, szprychach dt, przerzutkach, amorach lub być może amorkach (niedosłyszałem) i innych szpejach, a jeden to nawet o tym jak baranka wyprostować. Dziwne a co najmniej podejrzane, może jakimś grypsem walą coby sprawa się nie rypła? Podejrzane, więcej powiem bardziej niż podejrzane.
Potem przyjechało następnych dwóch, takich lepsiejszych, a może tylko bardziej zakręconych, bo zamiast na rowerach to autem a rowery to u góry tego auta mieli, co prawda kiepskie bo bez przednich kół ale na pewno były to rowery.
920
Trochę się zagapiłem bo jak ci „lepsiejsi” wysiedli to rajwach się jakiś taki zrobił jakby wszyscy na nich czekali i gdy się obejrzałem za siebie to rowery już na ziemi stały i koła się znalazły (chyba czary jakie no bo niby skąd te koła?), a ci z samochodu byli w takich ładnych wdziankach jak robotnicy drogowi.
922 927 928 929
Następnie wszyscy oglądali jakieś papiery, poszeptali, wsiedli na rowery (jeden to był po wypadku bo miał tylko połowę przedniego widelca) i pojechali.
932 933
Pomyślałem: kurcze, zrobię jakieś super foty to pulizera mam w kieszeni. Wskoczyłem na dwukółkę i jazda, żeby zająć dobre miejsce coby te foty trzepnąć, ale przyczepił się do mnie jeden taki, tylko mu tylko trochę twarzy było widać i skubany tak wolno jechał, że ledwo aparat zdążyłem wyjąć. Cyknąłem co nieco,
934 935 935
aparat do torby, tyłek na siodełko, nogi na pedały, ręce na kierownicę i ……… po tych „dziwakach” ani śladu. Nie ze mną takie numery. Nie będą mnie jakiś UFO ludki (to tylko hipoteza) w konia robić, nie mnie Kurpia. Już ja was znajdę. Jeździłem po okolicy ale tu ich nie było
942
W tym miejscu też ich nie było
940
Tutaj również
939
i tutaj 938
Może to ich domek?
944
Mam was
941 …
.. ups pomyłka
943
I tak to nagroda pulizera mi umknęła, co jest jeszcze do przełknięcia, ale co gorsza moi kandydaci przerżnęli wybory.
I to by było na tyle.
przez jojas
22 lis 2010, o 19:21
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Podsumowanie wycieczek forumowiczów w roku 2010

Wycieczki forumowiczów w 2010 roku:
1. 21.02.2010 - Grodzisk, Goworowo
2. 28.02.2010 - Zbójna
3. 07.03.2010 - Zamość
4. 21.03.2010 - Goworowo
5. 05.04.2010 - Baranowo
6. 11.04.2010 - Troszyn
7. 08.05.2010 - Lądowisko Grądy
8. 06.06.2010 - Kadzidło, Baranowo
9. 13.06.2010 - Jezioro Nidzkie
10. 27.06.2010 - Krasnosielc
11. 04.07.2010 - Łomża
12. 18.07.2010 - Jezioro Krusko
13. 14.08.2010 - Długosiodło
14. 12.09.2010 - Łomża, Nowogród

Trasy wycieczek liczyły 1134 km. Wszyscy uczestnicy przejechali w sumie 7505 km.
Średnio w każdej wycieczce brało udział 6 rowerzystów.


http://rowerowaostroleka.pl/images/wycieczki2010.png
przez Marqs
15 sty 2011, o 13:52
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Tu kilka zdjęć z wyścigu autorstwa Pijącego_Mleko:
http://picasaweb.google.com/karolbiegac ... 01119kmX2#
przez karolbiegacz
17 sty 2011, o 06:59
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Jadący do Makowa ze mną:

Aneta 8.15 dom
Przemek 8.20 dom
Pijący 8.25 obwodnica przy kościele
Łukasz 8.30 ławeczka GJWSD
Iwona ???

czas i miejsca nie są przypadkowe
przez octane1
13 sty 2011, o 21:05
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Dziękuję za szybkie umieszczenie zdjęć
Poniżej pozwoliłem sobie wyszczególnić niektóre zdjęcia jako relację z zawodów, ale zapraszam do przejrzenia wszystkich zdjęć jakie zamieścił na serwerze picasaweb.google.com karolbiegacz

Rejestracja w biurze zawodów.
http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPTufsPVtI/AAAAAAAAGhk/vFF27w7iDAE/s128/IMG_3099.JPG

karolbiegacz chwali się kolcami
http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPTxd1W2yI/AAAAAAAAGh0/jzEL5d_xTiA/s128/IMG_3103.JPG http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPTx_u_maI/AAAAAAAAGh4/OZ89BSv8tNA/s128/IMG_3104.JPG

Przygotowanie rowerów
http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPTypppDSI/AAAAAAAAGh8/J9Tzj3c6Emk/s128/IMG_3105.JPG http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPTzIQc19I/AAAAAAAAGiA/blv7WsgttRw/s128/IMG_3106.JPG http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPTzw-AtAI/AAAAAAAAGiE/QsaZtJhrO74/s128/IMG_3107.JPG http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPT1SJQPlI/AAAAAAAAGiM/GW3ZptOG3z4/s128/IMG_3109.JPG http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPT3eRCabI/AAAAAAAAGiY/hQPMjQkbtW4/s128/IMG_3112.JPG

Oczekiwanie
http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPT5qCtp1I/AAAAAAAAGio/JGcNWDP4uVQ/s128/IMG_3115.JPG http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPT8u_v51I/AAAAAAAAGi4/87PYOL1brvA/s128/IMG_3119.JPG

Przed startem ... część oficjalna
http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUCzd3o-I/AAAAAAAAGjU/Mqv6APKjtVM/s128/IMG_3127.JPG http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUFcEJ8pI/AAAAAAAAGjg/cWlNJC24_Vw/s128/IMG_3130.JPG http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUKOS13TI/AAAAAAAAGj4/9VpEok-wUQw/s128/IMG_3135.JPG http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUOyMPbEI/AAAAAAAAGkI/FpV_cOffAcU/s128/IMG_3139.JPG http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPURhrefBI/AAAAAAAAGkY/OYfQYongomY/s128/IMG_3143.JPG http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUVTtGFVI/AAAAAAAAGks/dBcLWAmWww8/s128/IMG_3147.JPG http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUXanAu-I/AAAAAAAAGk0/SiHpWT35tLw/s128/IMG_3149.JPG http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUcQavmKI/AAAAAAAAGlM/LxMHrhz-Y4Y/s128/IMG_3154.JPG

Poszli ... ups pojechali
http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUkMQs1gI/AAAAAAAAGls/g9sWcZhERPc/s128/IMG_3162.JPG http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUlMG9pEI/AAAAAAAAGlw/2s5JyLwczJg/s128/IMG_3163.JPG http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUsgx5EiI/AAAAAAAAGmU/C67HRrjVpAI/s128/IMG_3171.JPG

Na trasie
http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPUwXzYN8I/AAAAAAAAGmo/Zwi4fV0lE00/s128/IMG_3176.JPG http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPU8b-SzsI/AAAAAAAAGnk/_ovmj56Ph_o/s128/IMG_3191.JPG http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVDDKXFZI/AAAAAAAAGoE/F5F77GqXw8Y/s128/IMG_3203.JPG http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVPbNcHiI/AAAAAAAAGpQ/D9LuZLx1-e8/s128/IMG_3222.JPG

Senior
http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVVVg_LAI/AAAAAAAAGpw/Wga8xfAcbNM/s128/IMG_3230.JPG

Meta
http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVXgsmJWI/AAAAAAAAGqA/7KA2BlfLjik/s128/IMG_3233.JPG http://lh4.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVZ50NeJI/AAAAAAAAGqQ/86xBX6xwjtU/s128/IMG_3237.JPG http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVc8mfO5I/AAAAAAAAGqg/4nRkr1gSn-g/s128/IMG_3241.JPG http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVhH2LofI/AAAAAAAAGq8/ZqADhJNNIlY/s128/IMG_3248.JPG http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVpkCwvbI/AAAAAAAAGrw/BfWySYxbOmU/s128/IMG_3260.JPG http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPVsmUTjmI/AAAAAAAAGsE/z1rG_ruT8B0/s128/IMG_3265.JPG

Zakończenie zawodów
http://lh3.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPV28MQ3eI/AAAAAAAAGtE/4i9plunMOcE/s128/IMG_3281.JPG http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPV3V_RzsI/AAAAAAAAGtI/1Q-UhVCFg9U/s128/IMG_3282.JPG http://lh6.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPWIuWcg-I/AAAAAAAAGvI/ZBrH2lSvnpk/s128/IMG_3313.JPG http://lh5.ggpht.com/_8IPTxB9vPns/TTPWOM9BCPI/AAAAAAAAGv4/p4que2-8zDc/s128/IMG_3323.JPG


Oficjalne wyniki:
Open: http://www.makowmazowiecki.pl/upload/MTB2011open.pdf

W kategoriach: http://www.makowmazowiecki.pl/upload/MTB2011wynikikategorie.pdf
przez Pijący_mleko
17 sty 2011, o 09:36
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

1 Miejsce kierowcy - octane 5.45
2 Przód obok kierowcy - netka 6.00
3 Tył od lewej - Panzer 6.10
4 Tył środek 1 - sportowiec 6.15
5 Tył środek 2 - Pijący 6.20
6 Tył prawa - 77maka77 6.25

Biuro zawodów ok 8.45
Start 10.00

Wszelkie uwagi proszę kierować na PW organizatora - na pewno zostaną zignorowane :P
przez octane1
3 lut 2011, o 15:35
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Zgadza się, że barszczyk jest bardzo pożywny a w górach rozgrzewa lepiej niż rum, lecz jeśli chodzi o urazy to w moim przypadku zawsze jeżdżę do Warszawy na Wawelską do Fundacji Rozwoju Medycyny Sportowej. Lekarze na co dzień zajmują się sportowcami, i jak wynika z moich niekoniecznie miłych doświadczeń, potrafią pomóc. Postawili mi już kilka diagnoz diametralnie odmiennych od ostrołęckich i jak do tej pory bardzo mi pomogli. Niestety często diagnozy ostrołęckie na podstawie RTG wzbudzały wielkie zdziwienie lub jeszcze inne reakcje, o których nie powinienem pisać na forum.
Kilka lat temu po urazie kręgosłupa postawiono mi diagnozę: "zakaz uprawiania sportu, jeśli chodzenie to tylko w miękkich butach i to niezbyt długie odcinki". Zadzwoniłem na Wawelską, kazali mi zrobić rezonans magnetyczny, pojechałem i diagnoza:" Proszę pana, większość sportowców wyczynowych, którymi się opiekuję ma gorsze kręgosłupy niż pan. Jeśli boli, to tabletka i biegać, dużo ruchu!!!". W następnym roku przebiegłem pierwszy maraton, a potem to już się jakość potoczyło. Pobieżnie licząc miałem złamanych w swojej historii 12 kości (nie licząc zwichnięć i pęknięć ;) ). Prawie zawsze lądowałem na Wawelskiej i jakoś mnie ratowali.
Warto przejechać się tam skoro wyczerpały się już prawie wszystkie możliwości. Nie znaczy to oczywiście, żebyś rezygnował z wspomagania się barszczykiem. :D
przez Bartosz
5 lut 2011, o 12:13
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=993
Własciwie to byłem ciekawy jak wiosna oddziaływuje na tych no jak im tam Cyklistów. Dwóch przybyło w krótkich gaciorkach, co uroczo komponowało się z leżącym na trawnikach śniegiem, być może mieli ciężką sobotę. Widok dwóch innych osób kojarzył mi się P-61 wytwórni Northrop, jedna osoba wyglądała jak radioaktywny mlecz, inna miała ze sobą rękawice narciarskie czapkę, ½ kg kluczy do różnych drzwi, torbę ze zbędnymi gratami (ciężką) ale za to nie miała kalafiora i gogli. Mogę zatem stwierdzić wiosna oddziaływuje na cyklistów. Po wymianie zwyczajowych złośliwości typu „komu ja rękę podałam” pojechaliśmy lekko okrężną drogą w kierunku New West Kantry gdzie mogliśmy wysłuchać wykładu (przynajmniej niektórzy) o segregacji odpadów, ochronie środowiska naturalnego i braku kultury osobistej, które to stwierdzenia nie było niczym odkrywczym i raczej autorce nagrody Nobla nie przyniesie, choć byłoby miło. Odpowiednio moralnie ustawieni pojechaliśmy dalej. Skręciliśmy w las, a tam: drzewa (jak to w lesie), motylki cytrynki, rozjeżdzony rowerami młodnik i …….GÓRKA. Próbowali wszyscy ale tylko mnie ta góreczka nie zmusiła do tego abym zsiadł z roweru.

Widok z góry całkiem całkiem
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=986

wypinanie octane1 ma opanowane, podobnie jak i pchanie roweru pod górkę
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=987

chłopaki polegli w różnych miejscach
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=988

pijący chciał łyknąć maka77
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=989

panie też sroce spod ogona nie wypadły
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=990 http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=994

Panzerjager44 - to maniak hardcorowiec
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=995

niestety prawda jest taka, że nikt na górkę nie wjechał. Ale za to każdy z niej zjechał :)
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=997 http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=998 http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=999 http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1000

pojechaliśmy dalej, na leśnej mini polance w ciszy analizowaliśmy przyczyny porażki.
lostpearl -zabrakło mi racjonalnego odżywiania. Przechodzę na dietę mistrzów.
maka77 – po prostu zabrakło mi kalorii.
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1001

Panzerjager44 – czekajcie jeszcze kilka tysięcy km i wam pokażę gdzie raki zimują
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1005

pijący - a Sr.. na to
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1002

Wiesiek - dojechałem najwyżej, ale cieniasy :D
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1006

netka -kto mi wyczyści rower
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1003 http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1004

Nawet piękne słoneczko nie poprawiło nam humorów. Finał tej wyprawy był tragiczny szczególnie dla pijącego mleko . Ciekawe jaką teraz będzie miał ksywę. :D bo krzywił się okrutnie
http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1007
przez jojas
16 mar 2011, o 18:41
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Chciałem cosik napisać ale bałem się podpaść miłośnikowi nabiału, dlatego tylko kilka fotek z zawodów.
1019 1020 1021 1022 1023 1024 1025 1026 1027 1028 1029 1030 1031 1032 1033 1034 1035 1036 1037 1038 1039

Jedni wygrali drudzy nie. Jedni byli zadowoleni inni mniej. Ale pamiętajcie o jednym, zawsze .

[center]KRÓL JEST JEDEN[/center]
[center] http://rowerowaostroleka.pl/gallery/image.php?image_id=1041 [/center]
przez jojas
2 kwi 2011, o 21:43
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Kilka zdjęć z zawodów:
[album]1009[/album] [album]1010[/album] [album]1011[/album] [album]1012[/album] [album]1013[/album] [album]1015[/album] [album]1016[/album] [album]1017[/album] [album]1018[/album]
przez Marqs
2 kwi 2011, o 11:25
 
Skocz do działu
Skocz do tematu

Linki do newsów o duatlonie:
Moja-ostroleka
http://www.sport.moja-ostroleka.pl/art1301742219,iv-ostroleckie-zawody-w-duathlonie-zdjecia

Tygodnik Ostrołęcki
http://www.to.com.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110402/SPORT_INNE/367373181

eOstrołęka
http://www.eostroleka.pl/duathlon-damian-swierdzewski-znow-najlepszy-zdjecia,art23735.html

tv-ostroleka
http://www.tv-ostroleka.pl/?m=23755
przez Pijący_mleko
4 kwi 2011, o 07:40
 
Skocz do działu
Skocz do tematu
cron