Synagoga w Krasnosielcu

Powrót do Ciekawe miejscaMiejsca warte odwiedzenia w naszej okolicy

Synagoga w Krasnosielcu

Postprzez Panzerjager44 » 23 wrz 2009, o 08:46

Obrazek
Widok ogólny

Synagoga w Krasnosielcu została wybudowana pod koniec XIX wieku przez lokalna gminę żydowską. Znajduję się przy ul. Przechodniej 3.
Z miejscem tym związane są tragiczne wydarzenia z września 1939 roku. 6 września w budynku synagogi oddziały niemieckie rozstrzelały 50 miejscowych żydów. Pochowani zostali oni w masowym grobie przy synagodze. Obecnie w miejscu tym stoi pomnik. Po wojnie synagoga użytkowana była jako magazyn pasz.

Obrazek
Tablica pamiątkowa


W 1996 roku Stowarzyszenie Byłych Mieszkańców Krasnosielca z Izraelu i USA ufundowało tablicę pamiątkową umieszczoną na ścianie synagogi, a także wcześniej wspomniany pomnik.

Niestety dziś niewiele osób chce pamiętać o żydowskich mieszkańcach miasta. Złą wolą wykazują się także władze Krasnosielca: http://interwencja.interia.pl/news?inf=665456 . Miejmy nadzieje, że to się jak najszybciej zmieni.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Pijący_mleko » 23 wrz 2009, o 08:58

Czy masz może zdjęcia elewacji frontowej :?:

Jeszcze tam nie byłem a lubię oglądać różnorodną architekturę.
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 15:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez Panzerjager44 » 23 wrz 2009, o 09:38

Niestety nie mam. Musisz na rowerku podjechać :)
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Sygagoga w Krasnosielcu

Postprzez zBIG » 17 paź 2009, o 23:51

Mam inne zdjęcie synagogi.


Obrazek

Znalazłem też opis jej szczegółów: „Synagoga znajdująca się w Krasnosielcu przy po 1945 roku użytkowana była jako magazyn. W trakcie przebudowy podzielona została drewnianym stropem wspartym na czterech rzędach słupów. Od zewnątrz na ścianie zachodniej zarysy zamkniętych półkoliście czterech okien. Pod gzymsem na wszystkich ścianach delikatna ozdobna listewka w tynku, na elewacji południowej skomponowana z płaskimi lizenami międzyokiennymi.”
oraz zdarzeń z nią związanych:
Grupa podpułkownika Schmidta z dywizji pancerne SS "Kempf' o godzinie osiemnastej 4 września 1939 r. pojawiła się pod Krasnosielcem, gdzie zastała wysadzony most na rzece Orzyc. Naprawa mostu i grobli trwała cały następny dzień przy udziale mieszkańców Krasnosielca. Po pracy, wieczorem, wszystkich młodych Żydów i Polaków, którzy pracowali przy przygotowywaniu przejazdu przez bagna, Niemcy przyprowadzili do synagogi. W bóźnicy dokonali podziału według narodowości - Polaków wyprowadzili do budynku w rynku, natomiast Żydów zostawili w synagodze. Do nich to Niemcy, przy świetle reflektorów, strzelali z karabinów maszynowych i rzucali granaty. Zostało zamordowanych 50 osób, a wg niektórych źródeł nawet 78 osób. Z relacji cudem ocalałych wynika, że w pewnym momencie egzekucja została przerwana, co ocaliło życie siedmiu czy ośmiu osobom. Ci Żydzi, którzy nie zginęli, ciężko ranni, zostali przewiezieni do niemieckiego szpitala wojskowego w Olsztynie. Zostali tu z wielką troską wyleczeni i przeżyli wojnę. Ewenementem tej historii jest to, że wieść o zbrodni odbiła się echem w samym Berlinie, a jej sprawcy zostali od razu postawieni przed sądem polowym 3 armii. W sprawę włączeni byli najwyżsi oficerowie, gen Küechler, który żądał kary śmierci dla zbrodniarzy oraz gen. Werner Kempf, dowódca dywizji pancernej SS. Sprawcy otrzymali jednak niewspółmierne do czynu kary - kilku lat więzienia, co i tak było zdarzeniem bez precedensu podczas kampanii wrześniowej. Dalszą natomiast konsekwencją tej sprawy było rozwiązanie sztabu 3 armii. Do dzisiaj w niemieckich archiwach istnieją dokumenty opisujące te wydarzenia.

Inną pamiątką po krasnosielckich żydach jest cmentarz żydowski – kirkut znajdujący się przy ul. Młynarskiej. Został zniszczony przez Niemców w czasie wojny. Po wojnie na tym terenie posadzono las, a teraz wykorzystywany jest w celach gospodarczych przez różne przedsiębiorstwa.


Obrazek
Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 36
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 13:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 100


Powrót do Ciekawe miejsca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron