Octane- fotki opisy tras itp.

Powrót do Galerie forumowiczów



Octane- fotki opisy tras itp.

Postprzez octane1 » 2 sty 2010, o 18:31

Na początek trochę historii
skany starych fotek...

Nocleg w kieleckim, 1995
Jakiś młyn w remoncie, te kropki na ścianach to komary...
Obrazek

Kapeć nocą, gdzieś w trasie, kieleckie 1995
Obrazek

Łysica, Góry Świętokrzyskie, 1995
Obrazek

Próby zjazdu po piachu, Roztocze, 1994
Obrazek

Żródła Łyny, 1998
Obrazek

Zamek w Czersku, wycieczka z Ostrołęki do Biskupic k.Lublikna 1998
Obrazek

Górka między Łęgiem a Kurpiewskimi, 1999
Obrazek

Łęgi za popiołami, wiosna 2001
Obrazek

Wojciechowice 1999
Obrazek

cdn.
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez karolbiegacz » 2 sty 2010, o 20:03

No no sporo jeździsz i zwiedzasz.
Super
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez octane1 » 2 sty 2010, o 22:40

Szkoda,że nie było cyfrówek :kwasny: , fotek mało :zly:

Zamek Zamoyskich, Krupe k. Chełma 1996
Obrazek

Wieża Ariańska, Krynica k. Chełma 1997
Obrazek
Obrazek

Chęciny k.Kielc, 1995
Obrazek
Obrazek

Nocleg starej cegielni kieleckie, 1995
Obrazek
Obrazek

Gdzieś na Roztoczu, 1996
Obrazek

Cdn.
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez octane1 » 3 sty 2010, o 20:43

No to jedziemy dalej:

Długa prosta, rzadkość na Roztoczu... 1996
Obrazek

Nocleg w ambonie mysliwskiej, tuż przy granicy z Ukrainą, Roztocze, okolice Wielkiego Działu. 1995
Obrazek
Obrazek

Moja na moim rowerze, Wojtki. 1999
Obrazek

Wisła w Annopolu, 1995
Obrazek

Góry Krzyżewskie koło Makowa, wystawało z drogi, 1999
Obrazek

Stołpie koło Chełma, 1994
Obrazek

Zamek w Nidzicy, 1999
Obrazek

Mycie sprzętu w Giełczwi, Biskupice (moja rodzinna wieś) 1995
Obrazek

Chwila relaksu, pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie 1994
Obrazek

Ruiny zamku, gdzieś między Chełmem a Zamościem, 1994
Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez Pijący_mleko » 4 sty 2010, o 08:26

Zazdroszczę.
Tyle miejsc zwiedzonych na rowerze.
A teraz Masz jeszcze czas aby tak zwiedzać teren , bo widzę ze większość zdjęć pochodzi z połowy lat 90-tych.
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez Panzerjager44 » 4 sty 2010, o 16:23

Stołpie koła Chełmna - mam pytanko to nazwa miejscowości ?
Ja tez przyłączam się do zazdroszczących. Kapitalne miejsca zwiedziłeś. Bardziej jednak podoba mi się styl. My tak szaleliśmy przy eksploracji (noclegi pod chmurka itp.), miło powspominać.
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez octane1 » 4 sty 2010, o 17:27

Stołpie to nazwa miejscowości, jakieś 25 km od mojej rodzinnej wsi

Tu coś o wieży - znalezione w necie:


Niezwykłą wieżę badają archeolodzy we wsi Stołpie koło Chełma: drugiej takiej ani podobnej nie ma w całej Polsce. Wzniesiono ją w XII stuleciu dla małej wspólnoty klasztornej - zaledwie kilku osób. Stanęła na miejscu pogańskiego świętego źródła. Wiele wskazuje, że obiekt jest rodem z Bizancjum.



Średniowieczna kamienna wieża nie jest ani romańska, ani gotycka, może dlatego nie uwzględniają jej podręczniki zabytków architektury. Nazwa wsi wzięła się właśnie od niej: stołpa, czyli wieża. Wszyscy mediewiści wiedzą, że taki obiekt istnieje, ale nie wiedzą - czym był. Badano go jeszcze w czasach carskich, przed I wojną, potem w latach 70. ubiegłego wieku. Przypisywano mu różne funkcje: miał być baptysterium służącym do chrzczenia pogan, upatrywano w nim obronnego gródka rycerskiego. Jednak aktualnie prowadzone wykopaliska, którymi kieruje prof. Andrzej Buko, finansowane przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji, nie potwierdzają tych hipotez. Z prowadzonych obecnie wykopalisk wynika, że obiekt jest o wiele bardziej tajemniczy, niż dotychczas przypuszczano.

W badaniach biorą udział architekci, biofizycy, przyrodnicy, a także francuscy geomorfolodzy z paryskiego Uniwersytetu Sorbona.

Dziwny obiekt

Wieża wysokości 17 metrów stoi tuż przy ruchliwej szosie Lublin - Chełm, ale nie na wyniosłości, nie na kulminacji terenu, wręcz przeciwnie, w siodle między dwoma wzgórzami. 800 lat temu, podobnie jak teraz, nie rzucała się w oczy. Nie mogła być elementem obronnego gródka rycerskiego, ponieważ jej okna to nie wąskie strzelnicze szpary, ale szerokie otwory, w sam raz takie, aby pięknie wyglądały w nich witraże. Wieża nie stała też w obrębie muru czy wału warownego ani fosy.

Ale najdziwniejszy element znajduje się na jej szczycie. Usytuowano tam kaplicę na planie krzyża greckiego, z apsydami; kaplica była wyjątkowa, nie z kamienia, ale z cegieł, podłogę stanowiły glazurowane płytki. Wejście do niej znajdowało się na czwartej kondygnacji. - Trudno oprzeć się wrażeniu, że wieża została wzniesiona jedynie po to, aby zwieńczyć ją właśnie tą kaplicą - zauważa prof. Andrzej Buko.

Do wieży przylega kolejna zagadkowa i dziwna struktura: sztucznie ułożony kamienny cokół, na który narzucono wyrównującą warstwę ziemi. Na tak powstałej platformie zbudowano względnie duży, kilkumetrowy budynek przylegający do południowej ściany. Natomiast ściana wschodnia była zupełnie inna, ograniczały ją duże drewniane bale. Od strony zachodniej kolejna niespodzianka: tu wystawały z obiektu poziome bale, na których - jak przypuszcza prof. Buko - mogły być pomosty - ma to o tyle sens, że bezpośrednio pod nimi spod tego obiektu wypływało silne, wydajne źródło. Tak było jeszcze kilkanaście lat temu, teraz źródło istnieje, ale bije słabo. Z pomostu byłoby zatem wygodnie czerpać wodę bez konieczności opuszczania dziwnej budowli. Wiodły do niej od południa schody ułożone z kamiennych płyt, przeznaczone dla ludzi, o wjeżdżaniu tam konno nie mogło być mowy.

Dziwne przeznaczenie

Na podstawie analizy węgla radioaktywnego C14 ustalono, że obiekt powstał w drugiej połowie XII wieku. Istniał krótko, zaledwie jedno stulecie, spłonął około roku 1270 (+/-30), czyli prawdopodobnie podczas najazdu tatarskiego, potem go już nie odbudowano. Obiekt mogło zamieszkiwać najwyżej kilka osób. Nie była to z całą pewnością budowla obronna, brak wałów sprawia wrażenie, że służyła odosobnieniu jego mieszkańców, a nawet więcej: "oderwaniu od ziemi i spraw ziemskich". Wskazuje na to kaplica usytuowana na szczycie wieży i "wyniesienie" struktury mieszkalnej ponad ziemię, ponad źródło.

Dziwne jest również to, że w warstwie ziemi, jaką narzucono na kamienny cokół, archeolodzy znaleźli ziarna zboża - nie pojedyncze, ale w wielkiej ilości, tak jakby ktoś wysypał je tam specjalnie; i zapewne tak właśnie było, prof. Buko interpretuje to jako swego rodzaju ofiarę zakładzinową. Cały zaś obiekt skłonny jest łączyć z jakąś wspólnotą klasztorną, niewielką, chyba obcego pochodzenia, budowla ta nie znalazła bowiem naśladownictwa. Kim byli jej mieszkańcy, skąd przybyli? Zagadka nie jest ostatecznie rozstrzygnięta, ale prof. Buko wskazuje na Bizancjum. Wieża w Stołpiu stanęła na pograniczu ruskim, a gdy mowa - odnośnie do tamtych czasów - o Rusi, to należy brać pod uwagę kulturę bizantyjską. Tam rozwijały się małe wspólnoty klasztorne, ruch eremicki, tam krzewiła się idea odosobnienia. Była jednak na tyle "obca", że nie znalazła naśladowców.

Dziwne koleje losu

Obiekt w Stołpiu nie powstał w miejscu przypadkowo wybranym, stanął nad prastarym, świętym pogańskim źródłem. Mimo tego, osiemset lat temu ani idea, ani forma tego obiektu nie znalazły zwolenników i naśladowców. A jednak - jak zauważa mgr Danuta Sadkowska, dyrektor zespołu szkół w Stołpiu - od jakiegoś czasu wykształcił się nieoczekiwany obyczaj: pary nowożeńców przyjeżdżają robić sobie zdjęcia pod wieżą. Na razie jednak ta popularność nie przekłada się na poprawę losu wieży. Jest ona w złym stanie, przechyla się na stronę wschodnią. Tuż obok biegnie ruchliwa szosa, co minutę przejeżdżają tamtędy wielotonowe ciężarówki - a wówczas wieża drga. Jeżeli w porę nie zostaną podjęte poważne prace konserwatorskie, unikalny obiekt runie.-

Prof. Andrzej Buko, Instytut Archeologii i Etnologii PAN, Instytut Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego

Archeolodzy wydobywają materialne ślady przeszłości, ale często znajduje w nich odbicie sfera ducha. Ten obiekt nie służył ani wygodzie, ani bezpieczeństwu, dotykamy tu materialnych śladów "spraw wyższych". Dlatego tak trudno dojść do ich sedna. Tutaj mamy klasyczny przykład, że bez wgłębienia się w idee, jakie "krążyły" po Europie w XII i XIII wieku, nie rozwikłamy tej zagadki. Były to czasy rozbicia Polski, walk pomiędzy władcami poszczególnych dzielnic. Nie wykluczam, że pomysł budowli w Stołpiu zrodził się w ówczesnych najwyższych, dworskich sferach, być może obiekt wzniesiono dla kogoś konkretnego, kto "wypadł" z ówczesnej politycznej gry. W otoczeniu ówczesnych władców bywali zakonnicy, mogły się zaznaczać wpływy rusko- -bizantyjskie, i niewykluczone, że ich efekt teraz badamy. Przypominam, że mniej więcej w tym czasie, opodal w Chełmie, powstawał zamek, kto wie, czy obiekt w Stołpiu nie jest z nim w jakiś sposób powiązany, mam wrażenie, że garstka odosobnionych osób w Stołpiu czuła się bezpiecznie "pod skrzydłami" zamku w Chełmie.
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez mac ap » 5 sty 2010, o 20:39

Same zdjęcia sprzed 10 lat albo i starsze. Ty octane potem zbrzydłeś, czy co? ;)
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 18:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152

Postprzez octane1 » 5 sty 2010, o 20:53

Nie, przystojny jestem dalej :P ale od 2002 nie śmigałem na rowerze :(
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez Panzerjager44 » 5 sty 2010, o 20:59

Stary a jaki ty masz zaplot tylnego koła :szok: Czegoś takiego to jeszcze nie widziałem. (Zdjatko z pociskiem)
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez michal911 » 5 sty 2010, o 21:04

Ale ciekawie to wygląda ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
michal911
Stały Bywalec
 
Posty: 102
Zdjęcia: 0
Dołączył(a): 16 sie 2008, o 22:25
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 19
Otrzymał podziękowań: 5

Postprzez octane1 » 5 sty 2010, o 21:38

:rotfl: Wiedziałem, że o to zapytacie. Skasowałem kiedyś koło, obręcz kupiłem w stolicy, myślałem, że w Ostrołęce kupię bez problemu szprychy - myliłem się :mad: A taki zaplot już wcześniej u kogoś widziałem...niestety nie zdążyłem już tego koła zmienić, kupiłem tylko amorek za 1300zł i dwa tygodnie po tym rowerek wcieło :kwasny:
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez Pijący_mleko » 6 sty 2010, o 08:23

Pewnie ten fantazyjny zaplot kogoś skusił :cool:

------------------------------------------------------------
edit:
Dodałeś do albumu ciekawe zdjęcie.
[album]379[/album]
Zdjęcie ma swój urok i nutkę tajemnicy ......... co tez tam kryje sie w mroku.


A co do wcześniejszych zdjęć w Albumie................ to co organizujesz jakiś konkurs/zabawę pt. " Gdzie zrobione jest to zdjęcie? " :cool:
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez octane1 » 7 sty 2010, o 21:40

Dzisiaj zmusiłem się do do przekroczenia 100 km, zrobiłem traskę: Lelis, Durlasy, Myszyniec, Łyse, Nowogród, Miastkowo, Ostrołęka i Lelis. Wyszło 121 km :D Niestety tylko odcinki Dylewo-Myszyniec-Łyse i Miastkowo-Ostrołęka były odśnieżone, reszta to lód i błoto pośniegowe :mad:

[album]381[/album]

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
@ Pijący, zdiątko z wczorajszego nocnego wypadu do lasu, ponad 20 km :D A konkursie owszem myślę...
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez karolbiegacz » 8 sty 2010, o 06:11

Mirek co Ty wyprawiasz? :)
Jesli w styczniu zaliczasz takie kilometry to w lipcu będziesz robił po 250? :?:
Ja nadrobię dystans latem, z Przemkiem na szosie ;)
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez Pijący_mleko » 8 sty 2010, o 08:20

Tylko podziwiać że Masz tyle zdrowia , hartu , zapału i kondycji.
Mi wczoraj wystarczyło 8 km po tym śniegu i byłem cały mokry, najwięcej wysiłku wkładałem w to aby utrzymać kierownicę i nie jechać slalomem :kwasny:
A na Bike udowadniasz ze kolarze naszego regionu są najtwardszy .
Zastanawiam sie czy w domu po tej wyprawie nie miałeś małego sajgonu ;) no chyba ze nikt sie o tym nie dowiedział.
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez Bartosz » 10 sty 2010, o 17:42

Pozdrawiam wszystkich rowerzystów!!!
Od jakiegoś czasu czytam sobie forum i już dzisiaj nie wytrzymałem i muszę się odezwać:)
Mirek! Skąd czerpiesz motywację do tak intensywnej jazdy na rowerze? Ponad 5 godzin na rowerze przy ujemnej temperaturze to nie lada wyczyn. Dla mnie taka objętość treningu szybko spowodowałaby, że z obrzydzeniem patrzyłbym na swojego rumaka i to na samym początku sezonu (który jeszcze dla większości cyklistów nie rozpoczął się).
Zakładam, że jazda na rowerze sprawia ci przyjemność, więc jeśli możesz to podziel się tym sekretem. Też chciałbym tak...
Bartosz
Bartosz
Bywalec
 
Posty: 60
Dołączył(a): 22 gru 2009, o 17:58
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 26


Powrót do Galerie forumowiczów

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron