AG jako stowarzyszenie

Powrót do Ogólne



Ogólne rozmowy na temat AG bez limitu

Czy jesteś za założeniem drużyny kolarskiej w formie stowarzyszenia

tak
6
55%
nie
4
36%
nie mam zdania
1
9%
 
Liczba głosów : 11

Postprzez Bartosz » 23 sty 2011, o 11:38

jojas napisał(a):Na osobę prawną jest nałożone szereg obowiązków, które niestety należy wykonywać. Z reguły ciążą one na jakimś osobniku (pasjonacie), który po pewnym czasie (ponieważ innym zapał odszedł w siną dal) zaczyna mieć wszystkiego serdecznie dość. Jeżeli nie daj Boże ma on jeszcze prawo podejmowania decyzji w pewnym zakresie (decyzje zawsze dla kogoś są złe i głupie) to należy się spodziewać pewnych tarć i kwasów, które doprowadzą delikatnie mówiąc do drobnych nieporozumień i grubych kłótni. W ten to drobny i niekłopotliwy sposób grupa życzliwych (co do zasady) sobie ludzi zamiast mówić sobie cześć będą mówili bodajbyś ............ I to by było na tyle w tym temacie. Proszę nie brać tego zbyt poważnie ponieważ nie jestem zainteresowany czynna rywalizacją z innymi cyklistami, biegaczami, itp dlatego nie interesuje mnie zbytnio uczestniczenie i przynależność do grupy AG i mówiąc kolokwialnie wisi mi to kalafiorem. Niemej życzę sukcesów w dalszej działalności grupy AG.

Jojas, podpisuję się pod każdym słowem z twojej wypowiedzi (no, może z wyjątkiem tego kalafiora :D ). Jedynym argumentem (który udało mi się znaleźć na podstawie lektury poprzednich wypowiedzi) dla założenia stowarzyszenia jest pozyskiwanie sponsorów. Obecna forma działalności AG nie wyklucza możliwości pozyskiwania środków z zewnątrz. Obawiam się tylko, żeby nie wyszło tak, iż zdecydujemy się na zmianę formy organizacyjnej i wszystko spadnie na barki Marka Karola Biegacza.
Jeśli zdecydowalibyśmy się na zmianę formy organizacyjnej to, moim zdaniem, powinno to dotyczyć całej AG a nie tylko kolarzy (można później utworzyć sekcję kolarską w ramach całości lub jakość tam podobnie). Optymizmem nie napawa frekwencja na ostatniej jeździe na czas czy na ostatnim spotkaniu w ABC (dzięki Marek za organizację tych imprez). Najważniejsze jest to, aby zmiana była na lepsze.
Bartosz
Bywalec
 
Posty: 60
Dołączył(a): 22 gru 2009, o 17:58
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 26

Postprzez Panzerjager44 » 23 sty 2011, o 12:04

Bartosz napisał(a):Obecna forma działalności AG nie wyklucza możliwości pozyskiwania środków z zewnątrz. .


No nie jestem pewien. Dajmy na to mam akurat 10 000 zł i chce tą kwotę przekazać na AG jak mam to zrobić ? Możemy dodatkowo założyć, że reprezentuję jakąś firmę
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez jojas » 23 sty 2011, o 12:53

Art. 7a. [Stowarzyszenia] 1. Przepisy art. 7 ust. 2 i 4 stosuje się również do klubów sportowych
działających w formie stowarzyszenia, których statuty nie przewidują prowadzenia działalności
gospodarczej.
2. Kluby sportowe wymienione w ust. 1 uzyskują osobowość prawną z chwilą wpisania do ewidencji, o
której mowa w art. 7 ust. 4.
4. Uczniowskie kluby sportowe podlegają wpisowi do ewidencji, prowadzonej przez starostów właściwych
ze względu na siedzibę klubów.
Przepraszam żeber ale trochę pokręciłeś. Można założyć klub (uczniowski) na zasadach stowarzyszenia a nie odwrotnie. Co prawda nie doczytałem ustawy do końca (moje nabyte lenistwo) co nie zmienia istoty rzeczy, że można się zorganizować w coś tam i działać bardziej oficjalnie.
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez Panzerjager44 » 23 sty 2011, o 18:15

My chcemy stworzyć w miarę sprawną drużynę kolarską, która będzie miała ludzi i od startów i od wycieczek. Poza tym małym marzeniem jest zorganizowanie samodzielnie w Ostrołęce lub okolicy wyścigu MTB. Ważna celem, który nie wiadomo czy uda się zrealizować, jest pozyskanie sponsora. Mamy też całkiem sporo drobniejszych pomysłów, a ciągle pojawiają się nowe. Jeżeli przekształcenie AG ma prowadzić do realizacji tych zamierzeń to jestem za/. Jeżeli natomiast ma być jak dotychczas to lepszym rozwiązaniem jest dla mnie pozostawienie AG w dotychczasowym kształcie, a utworzenie zupełnie odrębnego stowarzyszenia, które od początku będzie miało klarowne zasady, wykształci także sobie dobrą praktykę działania której będzie się trzymać. Nie będzie taką trochę jednoosobową orkiestrą, a każdy będzie wiedział za co jest odpowiedzialny i czym powinien się zająć. Troche zangażowania z naszej strony i będzie o nas tak samo głośno jak np: o Świecie Rowerów, a i zabawy i satysfakcji będzie sporo.
Teraz ważne żeby każdy sobie odpowiedział czy rzeczywiście tego chce i szczerze przedstawił swój punkt widzenia.

PS: niech biegacze przedstawią trochę swoich pomysłów na stowarzyszenie jeśli go chcą razem z rowerzystami bo połączenie nas wszystkich razem nie będzie takie proste
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez 77maka77 » 23 sty 2011, o 19:35

Pytanie techniczne . Gdzie będzie miało siedzibę stowarzyszenie ? bo chyba trzeba podać adres stowarzyszenia we wniosku rejestracyjnym.

Ogólnie myślę podobnie jak Przemek w poście powyżej. Po co zmieniać coś co funkcjonuje dobrze . Jeśli jest potrzeba stowarzyszenia i znajduje się grupka ludzi która chciałaby się tym zająć i to pociągnąć to czemu nie.

Kiedyś działając aktywnie w klubie motoryzacyjnym Vectra klub Polska dyskutowaliśmy o przekształceniu nieformalnego klubu w stowarzyszenie . Było nas wtedy około 150 osób teraz w tym klubie jest około 600 moze wiecej. Finalnie skończyło się to różnego typu awanturami i niewypałem . Teraz dawno tam nie zaglądałem ale chyba klub dalej nie jest stowarzyszeniem . Życzę wszystkim aby w tym przypadku było inaczej . Trzymam kciuki.
Avatar użytkownika
77maka77
Stały Bywalec
 
Posty: 401
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 1 kwi 2010, o 10:02
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 65
Otrzymał podziękowań: 62

Postprzez Panzerjager44 » 23 sty 2011, o 19:38

Co do siedziby to z tego co jest na necie wynika, że zwyczajem przynajmniej na początku jest podanie adresu zamieszkania któregoś z członków. Należy tylko spisać umowę użyczenia lokalu, nie jest to umowa notarialna więc nie ma problemu.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez karolbiegacz » 23 sty 2011, o 19:47

Panzerjager44 napisał(a):Co do siedziby to z tego co jest na necie wynika, że zwyczajem przynajmniej na początku jest podanie adresu zamieszkania któregoś z członków. Należy tylko spisać umowę użyczenia lokalu, nie jest to umowa notarialna więc nie ma problemu.

Już teraz mogę powiedzieć, że może to być nawet Czarnowiec 4 07-411 Rzekuń pow. ostrołęcki woj. mazowieckie
To akurat najmniejszy problem.
Pryszczem jest również napisanie statutu, który prawie mam.
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez Panzerjager44 » 23 sty 2011, o 19:49

karolbiegacz napisał(a):Pryszczem jest również napisanie statutu, który prawie mam.

O to fajnie ja też zacząłem coś tam pisać ale mam tak ok 40% to dam sobie spokój.\

PS Tylko będziesz musiał pewnie trochę poprawek wprowadzić po spotkaniu z grupa inicjatywna, bo jak wspominałem pomysłów to już trochę jest na to stowarzyszenie
Ostatnio edytowano 23 sty 2011, o 20:04 przez Panzerjager44, łącznie edytowano 1 raz
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez 77maka77 » 23 sty 2011, o 20:02

Kibicuje Wam serdecznie . W VKP podaliśmy adres ówczesnego prezesa klubu . Wydrukowaliśmy identyfikatory jak karty kredytowe które również zawierały adres. Problem pierwszy pojawił się w momencie kiedy prezes się zmienił a następny kiedy osoba na której adres było zarejestrowane stowarzyszenie w ogole odeszła z klubu. Ale to jest mały problem.

Warto też zainteresować się kosztami. Np czy będzie przewidziana składka członkowska ?
Podejrzewam że działaność stowarzyszenia posiadającego osobowość prawną wiążą pewne zobowiązania podatkowe.

Np jeśli chciałbym podarować 10 tysiecy AG bez limitu wystarczy że zawrę umowę darowizny z którymś z jej członków z celem na który te pieniądze miałyby być przeznaczone. NP organizacja wyścigu MTB .
W przypadku sponsoringu od osób prywatnych zazwyczaj jest to transakcja powiązana z reklamą sponsora. Niestety rodzi to obowiązek podatkowy .
Jest bez znaczenia czy dochód został osiągnięty z działaności gospodarczej stowarzyszenia czy z działalności statutowej.
Warto dość wnikliwie zapoznac się z Ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych gdyż stowarzyszenia nie zostały wymienione w tej ustawie jako podmioty z podatku zwolnione. Podlegają więc ogólnym regułom opodatkowania jak inne osoby prawne . Co miesiąc trzeba składać deklarację cit-2 z tego co pamietam. Niestety zajmuję się prawem karnym i na podatkach znam się słabo , ale warto się w tym rozeznać.
Avatar użytkownika
77maka77
Stały Bywalec
 
Posty: 401
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 1 kwi 2010, o 10:02
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 65
Otrzymał podziękowań: 62

Postprzez karolbiegacz » 23 sty 2011, o 21:39

Tu dobra lektura w temacie:
http://poradnik.ngo.pl/x/339576

i tu:
http://wydawnictwa.ngo.pl/files/gazeta. ... alStow.pdf

................................
Wszyscy członkowie AG mają to przeczytać.
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez jojas » 23 sty 2011, o 22:24

Panzerjager44 napisał(a):Co do siedziby to z tego co jest na necie wynika, że zwyczajem przynajmniej na początku jest podanie adresu zamieszkania któregoś z członków. Należy tylko spisać umowę użyczenia lokalu, nie jest to umowa notarialna więc nie ma problemu.

Z tego co sobie przypominam to raczej chodzi o adres do korespondencji a nie o lokal w sensie fizycznym. Sądy rejestrowe tylko początkowo chciały aby podmiot w organizacji był posiadaczem lokalu.
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez Bartosz » 23 sty 2011, o 22:24

Jeśli stworzenie stowarzyszenia miałoby więcej plusów dodatnich niż ujemnych ;) to oczywiście też popieram taką inicjatywę.
Myślę, że dobrze byłoby przygotować bilans korzyści i strat oraz określić źródła finansowania (będą stałe koszty, które trzeba pokryć). Jeśli wszystko będzie grało to czemu nie.
Cieszy mnie również fakt, iż znalazło się kilka osób mających pomysły i chęci do rozwoju grupy.
I jeszcze jedno, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałem. Mówimy o wydzieleniu z AG kolarzy i utworzeniu odrębnego stowarzyszenia, które będzie skupiało rowerujących członków?
Bartosz
Bywalec
 
Posty: 60
Dołączył(a): 22 gru 2009, o 17:58
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 26

Postprzez jojas » 23 sty 2011, o 22:36

karolbiegacz napisał(a):Wszyscy członkowie AG mają to przeczytać.

No no nieźle zaczynasz tylko nie zapuszczaj takiego śmiesznego wąsika :D
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez lostpearl » 23 sty 2011, o 22:52

jojas napisał(a):
karolbiegacz napisał(a):Wszyscy członkowie AG mają to przeczytać.

No no nieźle zaczynasz tylko nie zapuszczaj takiego śmiesznego wąsika :D

Jojas wrócił :)

Masz głowę na karku i doświadczenie ze "stowarzyszeniem", jeśli dobrze zrozumiałam. Idź na spotkanie organizacyjne - żeby tam sobie wąsików nie pozapuszczali. Nie jestem w AG - Pancerniaczek nie kazał się takim wypowiadać, ale mam w nosie jego wąsik - widzę OGROMNY plus z powstania stowarzyszenia - coś dla dzieci/młodzieży można byłoby robić. Starać się o pieniądze unijne i te, które są do "rozdania" w Ostrołęce. Mam nadzieję, że nie byłoby to stowarzyszenie kręcące się pedałem wokół własnej osi, tylko skupiające ludzi z pomysłami, albo z chęcią wpadania na nie - dla siebie i innych.

Ps. Panzerjager44 wybacz, ale 3 grosze musiałam wtrącić - nie wytrzymałam.

[ Komentarz dodany przez: Panzerjager44: 2011-01-24, 17:40 ]
jeżeli tak napisałem no to trochę niefortunnie przyznaję. chodziło żeby głos zabierały tylko osoby zainteresowane tematem natomiast głosowały w sadzie tylko osoby z AG bo chodziło o sprawdzenie co o tym sądzą.
Pisz Perełko dalej, bo twoja ruda głowa wpadnie na pewno na niejeden świetny pomysł :)
Avatar użytkownika
lostpearl
-#OCT
 
Posty: 560
Zdjęcia: 17
Dołączył(a): 28 sie 2010, o 08:59
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 52
Otrzymał podziękowań: 66

Postprzez karolbiegacz » 24 sty 2011, o 06:49

jojas napisał(a):
karolbiegacz napisał(a):Wszyscy członkowie AG mają to przeczytać.

No no nieźle zaczynasz tylko nie zapuszczaj takiego śmiesznego wąsika :D

No co?
To tylko parę minut zajmie - a jaką wiedzę człowiek zyskuje.
Jeśli ktoś ma przyjść na spotkanie i dyskutować o stowarzyszeniu, to powinien mieć choć trochę jasności co to jest to stowarzyszenie i czy chce być w zarządzie, komisji, członkiem itd.
A może ktoś zdecyduje się być księgowym, skarbnikiem, sekretarzem?
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez octane1 » 24 sty 2011, o 07:14

karolbiegacz napisał(a):
jojas napisał(a):
karolbiegacz napisał(a):Wszyscy członkowie AG mają to przeczytać.

No no nieźle zaczynasz tylko nie zapuszczaj takiego śmiesznego wąsika :D

No co?
To tylko parę minut zajmie - a jaką wiedzę człowiek zyskuje.
Jeśli ktoś ma przyjść na spotkanie i dyskutować o stowarzyszeniu, to powinien mieć choć trochę jasności co to jest to stowarzyszenie i czy chce być w zarządzie, komisji, członkiem itd.
A może ktoś zdecyduje się być księgowym, skarbnikiem, sekretarzem?


Prezesa nie wymieniłeś czyżby był już wybrany ? ;)
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez karolbiegacz » 24 sty 2011, o 09:21

octane1 napisał(a):
karolbiegacz napisał(a):
jojas napisał(a):
karolbiegacz napisał(a):Wszyscy członkowie AG mają to przeczytać.

No no nieźle zaczynasz tylko nie zapuszczaj takiego śmiesznego wąsika :D

No co?
To tylko parę minut zajmie - a jaką wiedzę człowiek zyskuje.
Jeśli ktoś ma przyjść na spotkanie i dyskutować o stowarzyszeniu, to powinien mieć choć trochę jasności co to jest to stowarzyszenie i czy chce być w zarządzie, komisji, członkiem itd.
A może ktoś zdecyduje się być księgowym, skarbnikiem, sekretarzem?


Prezesa nie wymieniłeś czyżby był już wybrany ? ;)

No jak to nie?
napisałem przecież " w Zarządzie" :)
to tam kilka osób najważniejszych jest :) włącznie z prezesem :)
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez Pijący_mleko » 24 sty 2011, o 09:28

Życzę Wam aby na spotkanie założycielskie zjawiła się odpowiednia ilość osób.
Bo na ostatnim spotkaniu frekwencja była mizerna ... dlatego też że jeżeli grupa/stowarzyszenie nie będzie miała aktywnej i licznej grupy to trudno będzie podejmować jakiekolwiek ważne decyzje już po sformalizowaniu działalności.
A doświadczenia wiem ze większość członków po pierwszym entuzjazmie i formalnym przystąpieniu do stowarzyszenia nie będzie miała ochoty uczestniczyć w żebraniach i ewentualnym uiszczaniu składek na działanie grupy.
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez karolbiegacz » 24 sty 2011, o 14:38

Przemek pisz kto jest poinformowany i kto przyjdzie na spotkanie.
1. ja potwierdzam przybycie.

[ Komentarz dodany przez: Panzerjager44: 2011-01-24, 14:53 ]

żeby w tym temacie nie wprowadzać zamętu tu mamy listę obecności:
http://rowerowaostroleka.pl/viewtopic.p ... php?p=5891#5891


Proszę osoby które mają zamiar przybyć o wpisywanie się
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez karolbiegacz, łącznie edytowano 2 razy
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez jojas » 24 sty 2011, o 16:50

karolbiegacz przepraszam za ten wąsik ale niestety tak reaguje na zwrot typu musisz, musisz koniecznie itp. Po prostu mam takie zboczenie :)
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron