Rowerowa Ostrołęka Strona Główna


 
   
 
Poprzedni temat «» Następny temat
Autor Wiadomość
W kierunku pogranicza kurpiowsko-mazurskiego.
zBIG 
Początkujący


Dołączył: 07 Wrz 2008
Posty: 31
Pomógł: 97
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2012-07-24, 13:18   W kierunku pogranicza kurpiowsko-mazurskiego.

Proponuję wycieczkę w kierunku pogranicza kurpiowsko – mazurskiego.
Po zakończeniu II wojny światowej na pograniczu mazursko-kurpiowskim nastąpiły istotne przemiany. Pierwsze lata, to przede wszystkim czas migracji ludności z Kurpi na Mazury i procesy adaptacyjne do nowych warunków oraz integrowanie się z mieszkającymi tutaj Mazurami. Doświadczenia powojenne dla ludności mazurskiej, która pozostała w swoim miejscu zamieszkania, zaciążyły na jej dalszych losach, często stając się przyczyną wyjazdu do Niemiec. Interesującym aspektem w dziejach pogranicza były zmiany granic administracyjnych dokonywane przez władze państwowe zmierzające do zatarcia dawnej granicy prusko-mazowieckiej i tym samym granicy między Mazurami a Kurpiami (np. przyłączenie gminy Rozogi do woj. ostrołęckiego). Pomimo tego nadal w świadomości mieszkańców tereny te funkcjonują jako pogranicze mazursko-kurpiowskie.
Wyjazd z Ostrołęki przez most i przez Białobrzeg do Przystani. W Przystani znajduje się drewniany dworek z 1928 roku, położony nad rzeką Omulew , dawna własność Antoniego de Bourbone (ojciec Hiszpan, matka Polka, z rodziny Czartoryskich).

Z Przystani udajemy się do Baranowa. Tu kościół w pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny, który został wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1910-1914 wg projektu Dzierżanowskiego i J. Wojciechowskiego. Kościół ma 55 długości i 31 m szerokości, wieże mają po 54 m wysokości.

Zabytkowa cmentarna kaplica drewniana z końca XIX w. na cmentarzu, właściwie jej resztki.

Z Baranowa wyjeżdżamy w kierunku północnym; za mostem, obok rzeki Płodownica znajduje się figurka Św. Jana Nepomucena.

Na skrzyżowaniu skręcamy w kierunku Brodowych Łąk. W Brodowych Łąkach - kościół i dzwonnica. Kościół parafialny drewniany pw. św. Michała Archanioła zbudowany w 1884 r. przez wiernych w tajemnicy przed ówczesną władzą państwową.

Przy kościele rośnie dąb pomnik przyrody o wys. 20 m i obwodzie 380 cm.

Dalej jedziemy drogą w kierunku Myszyńca. Przed mostem na Omulwi przystań, gdzie mogą się zatrzymać uczestnicy spływów kajakowych.

Za rzeką na wyspie figurka św. Jana Nepomucena.

Jedziemy dalej i za Zawadami ( po ok. 2km ) skręcamy w lewo w kierunku Czarni. W miejscowości Bandysie ( po 4 km) znajduje się pomnik.

W czasie II wojny światowej za niepowodzenie w potyczce z partyzantami, Niemcy wywieźli wszystkich mężczyzn z miejscowości Bandysie do obozów koncentracyjnych. Ze 120 przeżyło tylko siedmiu. Pomnik z nazwiskami wywiezionych i zamordowanych mieszkańców upamiętnia to wydarzenie.

Za Bandysiami zaczyna się puszcza i rezerwat Czarnia.

Aby dostać się sosen bartnych najlepiej jest skręcić w lewo w leśną drogę obok szlabanu ( ok. 300 m przed skrzyżowaniem z szosą Krukowo-Myszyniec)
Przy skrzyżowaniu, po lewej stronie znajduje się kapliczka św. Huberta - patrona myśliwych. Kapliczka wykonana jest przez twórcę ludowego z lipowego pnia i nawiązuje do tradycji kurpiowskich.

Przejeżdżamy drogę Krukowo-Myszyniec i jedziemy do Czarni.
W Czarni kościół murowany w stylu neogotyckim pw. Niepokalanego Poczęcia NMP wybudowany w latach 1903-1907. Został on zaprojektowany przez Franciszka Przecławskiego. Konsekrowany 5.05.1907 r. przez Biskupa płockiego Apolinarego Wnukowskiego.

W 1998 r. wzniesiono pomnik(odlany w brązie ) Brata Zenona Żebrowskiego. Na pomniku widzimy z Zenonem dwójkę dzieci - jedno skośnookie, drugie w stroju kurpiowskim.

W 2002 r. otwarto w starej drewnianej plebanii Muzeum im. Brata Zenona Żebrowskiego. Muzeum gromadzi eksponaty kultury kurpiowskiej, japońskiej oraz pamiątki dotyczące Brata Zenona.

Za Czarnią z drogi do Surowego skręcamy w prawo w kierunku Lesin Wielkich. ( Lesiny to już woj. warmińsko-mazurskie) Po ok. 7 km przed wjazdem do wsi po prawej stronie w lesie obok drogi gruntowej znajduję się dawny cmentarz ewangelicki.

Na tym cmentarzu usytuowana jest prostokątna, otoczona krawężnikami i ogrodzona siatką kwatera wojenna. Pochowani są tu żołnierze armii niemieckiej i rosyjskiej polegli w lutym 1915 r. Na mogiłach pulpitowe tabliczki ( 6 szt.) informujące o poległych, napisy słabo czytelne.

W Lesinach kościół pw. Niepokalanego Poczęcia NPM, wybudowany w 1859 - budowla eklektyczna z elementami angielskiego neogotyku. Kościół założony na planie wydłużonego prostokąta, z wieżą od zachodniej strony oraz trójbocznym prezbiterium od wschodu. Jest to pierwszy po 1525 roku zbudowany w tej części Mazur kościół katolicki. Wnętrze świątyni z wyposażeniem neogotyckim z XIX w., (ołtarz główny i ambona)


Plebania z końca XIX w, murowana i otynkowana, z wieżyczkami wieńczącymi narożniki.

Grób ks. Józefa Temmsa - proboszcza parafii w Lesinach, zm. w 1882 r., z zabytkowym żeliwnym krzyżem, znajdujący się za prezbiterium.

Z Lesin wracamy tą samą drogą, którą przyjechaliśmy i jedziemy prosto w las polną drogą. Po ok. 5 km dojeżdżamy do miejscowości Księży Lasek. Można tu dojechać również trasą łatwiejszą, ale dłuższą, przez Zieleniec.
W Księżym Lasku znajduje się murowany kościół z drewnianą wieżą zbudowany w 1928 r.

W środku barokowy ołtarz i ambona z XVIII w. Do kościoła w Księżym Lasku trafiły z kościoła w Rozogach.

Z Księżego Lasku przez Radostowo, Orzeszki i po 10 km dostajemy się do Klonu.
W Klonie na skrzyżowaniu znajduje się pomnik mieszkańców poległych w czasie pierwszej wojny światowej. Obok zabytkowy budynek szkoły ewangelickiej pobudowany w latach 1869/70.

W latach 1935-1937 pobudowano i wyświęcono kościół ewangelicki. Ostanie nabożeństwo odprawiono w nim w 1978 roku. Potem nie było już dla kogo, bo ostatni mazurzy wyjechali do Niemiec.

W 1866 roku wzniesiono kościół katolicki, malowniczo usytuowany na wzgórzu obsadzonym drzewami. Murowany z kamienia, w górnej partii łączonego z cegłą.

Zabytkowa kapliczka przed kościołem.

Klon to niewielka wieś powstała w XVII wieku. Cała osada wpisana jest do Krajowego Rejestru Zabytków. Zabytkowe domy są często mocno podniszczone.

Z Klonu udajemy się do Rozóg

W grudnia 1891 r. gmina w Rozogach kupiła od parafii plac po starym kościele. Wybudowano na nim nowoczesny budynek szkoły. Uroczystość otwarcia i poświęcenia nowej szkoły odbyła się 1 października 1898 roku.

Dawny kościół ewangelicki, a obecnie kościół katolicki p.w. św. Marii Magdaleny. W 1885 roku na miejscu dawnego drewnianego został zbudowany nowy w stylu neogotyckim. W 1977 budynek kupili od ewangelików katolicy.

Pomnik odsłonięty w 1936 roku. Pierwotnie poświęcony niemieckim żołnierzom poległym w I wojnie światowej. Na pomniku pod wizerunkiem żelaznego krzyża znajdowała się tablica z napisem: "Unseren • gefallenen • Helden • im • Weltkriege • 1914 - 1918".
Po II wojnie światowej tablica została usunięta. W 1995 roku, na 350-lecie istnienia Rozóg zawieszono nową z napisem: "ZMARŁYM • I • POLEGŁYM • W HOŁDZIE • MIESZKAŃCY • ROZÓG • 1645-1995".

Zabytkowy cmentarz ewangelicki z 1850 r. z unikalnymi obecnie na Mazurach żeliwnymi krzyżami na mogiłach ( wpisany w 1986 r. do rejestru zabytków)


Na cmentarzu przy głównej alei znajdują się dwie kwatery grobów wojennych z 1915 r., żołnierzy niemieckich i rosyjskich.


Przy ul. Reymonta 6 znajdowało się prywatne Muzeum Mazursko – Kurpiowskie. Nieczynne, gdyż zmarł właściciel i opiekun. Na domu pozostał tylko ślad po tablicy.


Wiatraki znajdujące się na posesji państwa Błogosławkich w Rozogach są atrakcją nie tylko dla ich właścicieli, ale dodają wiele uroku także Rozogom. Jeden z nich ma 22 metry wysokości, a każde ze skrzydeł po 7 metrów długości.


I rozpoczynamy powrót do Ostrołęki. Po drodze, zbytnio nie oddalając się od trasy możemy jeszcze zobaczyć:


Mogiła z okresu I wojny światowej położona na południe ok. 1 km od Rozóg, na wschód od drogi krajowej nr 53. Miejsce spoczynku jednego żołnierza niemieckiego.


Dąbrowy ( w lewo od szosy).

Kościół pw. św. Józefa Oblubieńca został zbudowany i wyposażony w latach 1992-1999.
Następna miejscowość to Myszyniec. Przed mostem, po lewej stronie szosy rzeźba św. J.N.

W Myszyńcu murowany kościół w stylu neogotyckim pw. Trójcy Przenajświętszej zbudowany w latach 1909-1922. Na pierwszym planie brama-dzwonnica wzniesiona w stylu gotyku mazowieckiego ok. r. 1708. We wnękach. nad wejściem podziwiać można barokowe rzeźby grupy ukrzyżowania (XVIII w.). W murze dzwonnicy od XVIII wieku zamontowane są kuny żelazne, do których przykuwano kobiety za obrazę moralności.

Wydmusy: drewniana ( najprawdopodobniej po św. J.N. ) kapliczka o otworze w kształcie ekranu telewizora. Znajduje się przy cieku wodnym w okolicy wsi przy szosie Ostrołęka – Myszyniec.

Po przejechaniu 6 km przed miejscowością Wach po prawej stronie kapliczka

Dalej przy szosie, po prawej stronie, na wysokości sklepu znajduje się pomnik bitwy partyzanckiej z 6.VII.1944 r.

Siarcza Łąka
4 km i następna kapliczka, a obok rzeźba św. J.N. znajduje się w Siarczej Łące

Przed Kadzidłem ścieżka rowerowa i jeżeli pojedziemy przez centrum to na ok. 4,5 km opuścimy trasę nr 53. W Kadzidle neobarokowy kościół pw. Ducha Świętego z 1883 r., wewnątrz renesansowy ołtarz i oryginalne kropielnice z muszli morskich.

Nie można zapomnieć o skansenie. Na obszarze 1,5 ha zgromadzono obiekty charakterystyczne dla tradycyjnego budownictwa drewnianego z terenu Kurpiowskiej Puszczy Zielonej z przełomu XIX i XX wieku: chałupy, spichlerz podcieniowy zwany świronkiem, drewutnia, stodoła, w której usytuowane są wozownia i warsztaty stolarski i bednarski, olejarnia, a także maneż. Drewniane zabudowania przeniesiono z okolicznych wiosek.
.
Dylewo
Zabytkowa kapliczka przydrożna postawiona w 1816 r. w Dylewie. (4 km od zakończenia ścieżki rowerowej ). Na drewnianym wyprofilowanym słupie ośmioboczna kapliczka przykryta daszkiem namiotowym. W środku rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego.

Na południowym krańcu wsi stoi XIX-wieczna „karawaka” ( krzyż choleryczny).

W Dylewie skręcamy z głównej szosy w prawo w kierunku Obierwi. Na ponad 14 km pożegnamy szosę nr 53.
Obierwia

Za Obierwią murowana kapliczka nad strumykiem, tuż przy moście, zbudowana w 1937 r. Pierwotnie znajdowała się tam postać św. Jana Nepomucena. Obecnie jest tu, zamknięty na solidną kłódkę, święty Roch chroniący ludzi i zwierzęta przed zarazą.
Dalej Olszewka, Łazy i Ostrołęka.
Pochwal autora tego posta
 
 
Więcej szczegółów
Pochwalono 5 razy:
Pijący_mleko, Marqs, karolbiegacz, paul997, SamaRama
Pijący_mleko 
Stały Bywalec


Rower: Kross - rowery trzy
Dołączył: 05 Cze 2009
Posty: 4588
Pochwały: 2206/1359
Skąd: Ostrołęka
Wysłany: 2012-07-24, 13:40   

Dzięki
Bardzo dobra relacja.
Jak pozwolisz to dorzucę link do Twojej mapy:

http://www.ostroleka.republika.pl/

Zaznaczonej trasy tam nie ma,
ale przynajmniej można zlokalizować gdzie zostały zrobione zdjęcia, które tu zamieściłeś :)

Ps
Dawno się Ciebie nie było.
Jeszcze raz dziękuję, bo niektórych miejsc nie znałem.
_________________
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Pochwal autora tego posta
 
 
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
 
   

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group
Template created by Qbs. Template theme based on Unofficial modifications.
Rowerowaostroleka.pl używa plików cookies.

statystyka