Cmentarze wojenne ( I wojna światowa)

Powrót do Ciekawe miejscaMiejsca warte odwiedzenia w naszej okolicy

Cmentarze wojenne ( I wojna światowa)

Postprzez Panzerjager44 » 7 lip 2009, o 10:16

CMENTARZE WOJENNE Z OKRESU I WOJNY ŚWIATOWEJ


Obrazek


Po przegranej przez Rosjan bitwie pod Tannenbergiem w sierpniu 1914 roku front w ciągu jesieni stopniowo przesuwał się na południe. Zimą działania wojenne przeniosły się na kurpiowszczyzne i północne mazowsze. Tutaj wojska obu stron przeszły na dłuższy czas do defensywy, zajmując pozycje mniej więcej na lini Wach – Brodowe łąki – Jednorożec - Pszasnysz. Działania na większą skalę wznowiono dopiero latem 1915 roku. W dniach 13 – 14 lipca 1915 wojska niemieckie przełamały w bardzo ciężkich walkach front po obu stronach Pszasnysza. Ogólny kierunek dalszego natarcia prowadził w kierunku Różana i dalej na Siedlce. 19 lipca 1915 pierwsze oddziały wojsk pruskich doszły do lini rzeki Narwii Tu natrafiły na doskonale przygotowanych do obrony Rosjan. Wykonali oni pas umocnień polowych wzdłuż rzeki, a także umocnili się na przyczółkach pod Różanem, Pułtuskiem i Ostrołęką na prawym brzegu Narwii. Rejon ten stał sie widownią bardzo ciężkich i krwawych walk.
W walkach tych zginęło bardzo wielu żołnierzy obu stron. Część z nich pochowano na zakładanych przez specjalne jednostki wojskowe cmentarzach wojennych, wielu pochowała także w masowych grobach ludność okolicznych miejscowości. Z powodu upalnego lata prace te prowadzono w pośpiechu w obawie przed wybuchem epidemii.Działania takie organizowali np.: księża z parafii goworowskiej. Według relacji proboszcza z Goworowa on i podlegli mu wikariusze prowadzili wraz z ludnością miejscową pochówki żołnierzy w takich miejscowościach jak Rębisze, Nogawki, Borawe. Ks.Dulczewski podaje, że łącznie mogli oni pochować w masowych grobach nawet około 6000 żołnierzy1. Lokalizacja tych mogił jest dziś nieznana.
Trudności powstają także przy lokalizacji i ustaleniu liczby cmentarzy wojennych zakładanych jak wcześniej wspomniałem, w sposób planowy przez armię niemiecką. Uległy one w wielu przypadkach całkowitemu lub bardzo poważnemu zniszczeniu. Jak wykazały badania terenowe oficjalne wykazy cmentarzy są niepełne i wymagają uzupełnienia. Wyniki tych badań wymagają jednak weryfikacji i należy do nich podchodzić z ostrożnością.
Do rejestru zabytków na terenie powiatu ostrołęckiego zostały wpisane tylko dwa cmentarze w Wojszach i Chruśnicach. Pełniejszy obraz daje praca pana Marka Kowalika. Wymienia on na terenie powiatu 8 cmentarzy: Cisk, Dylewo,Chróśnice, Ponikiew Duża, Piasecznia, Wach, Wojsze, Wólka Kunińska2.
W wyniku własnych poszukiwań udało mi się ustalić następującą listę pierwszowojennych cmentarzy w powiatach Ostrołęckim i Makowskim, przy czym muszę zaznaczyć że informacje te wymagają jeszcze sprawdzenia i mogą być niepełne.

1.Borowce
2.Chruśnice
3.Cisk
4.Daniszewo
5.Dylewo
6.Gierwaty
7.Kamianka /zniszczony/
8.Kaszewiec
9. Kierzek
10.Kruszewo – Podpiaski /zniszczony/
11.Kruszewo – Podrzecze /zniszczony/
12.Wólka Kunińska
13.Nogawki
14.Piasecznia
15.Ponikiew Duża
16.Ponikiew Mała
17 Ponikiew Mała – Folwark
18.Repki
19.Rososz
20.Wach (4 cmentarze)
21.Wojsze
22.Wólka Kunińska
23.Zapieczne
24. Żabin (prawdopodobnie, lokalizacja niepewna)

25 Lipniki

CMENTARZ W KASZEWCU

ObrazekObrazekObrazekObrazek

Cmentarz w Kaszewcu położony jest na niewielkim wzniesieniu morenowym porosłym lasem. Znajduje się on niedaleko wsi. Teren cmentarza kilka lat temu poddano gruntownej renowacji. Wykonano prace porządkowe, wytyczono alejki, naprawiono zniszczone mogił. Cały cmentarz otoczono betonowymi słupkami połączonymi łańcuchami. Naprzeciwko wejścia przy brzegu cmentarza na 1 metrowy wale ustawiono pomnik w formie dużej płyty z białego marmuru, na której umieszczono napis: „Cmentarz żołnierzy z pierwszej wojny światowej”. Odnowienie cmentarza nastąpiło z inicjatywy Urzędu Gminy w Różanie.
W centralnej części cmentarza znajdują się 4 mogiły zbiorowe żołnierzy rosyjskich o wymiarach 5 na 5 metrów każda. Pozostałe mogiły pojedyńcze rozmieszczone są w układzie symetrycznym. Według napisów na grobach spoczywa tu co najmniej 598 nieznanych Rosjan i 21 nieznanych Niemców. Znanych z nazwiska jest 85 żołnierzy. Według napisów na grobach żołnierze tu pochowani pochodzili z następujących jednostek: 5 pułk piechoty gwardii, 34 pułk strzelców im. Królowej Szwecji Wiktorii, 36 pułk fizylierów im. Feldmarszałka Hrabiego Blumenthala, 42 pułk piechoty im. Księcia Moritza von Anhalt-Dessau 93 Anthaltdzki pułk piechoty, 172 pułk rezerwowy, Landsturm batalion „Pirna”, Landsturm batalion "Neustad". Z napisów nagrobnych wynika że pochowani tu żołnierze zgineli w dniach 25 lipca – 6 sierpnia 1915 roku.

Lokalizacja:

Obrazek
cmentarz bardzo łatwy do odnalezienia w terenie. Przy drodze Rózan - Ostrów Maz stoi drogowskaz z napisem "cmentarz z 1 wojny światowej", skręcamy w leśną drogę i może po jakiś 100 metrach z lewej strony przy samej drodze jest cmentarz (nie da się go nie zauważyć) Drogowskaz jest najlepiej widoczny gdy jedziemy od strony Różana na Ostrów ustawiony na skraju lasy na zakręcie. Wczesniej mijamy ceglany budynek z pozostałości koszar w Kaszewcu leśnictwo, następnie niewielkie pole po prawej stronie i w miejscu gdzie las dochodzi do drogi stoi drogowskaz i jest nasza droga.

Dla zainteresowanych cmentarzami niemieckim z okresu 1 wojny światowej:http://www.weltkriegsopfer.de/index.html (strona w języku niemieckim)

W NAJBLIŻSZYM CZASIE KOLEJNE OPISY I UZUPEŁNIENIA POSTU
Ostatnio edytowano 16 lip 2009, o 18:07 przez Panzerjager44, łącznie edytowano 9 razy
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Pijący_mleko » 7 lip 2009, o 10:39

Kaszewcu jeszcze nie byłem. Kiedyś (może w najbliższą niedzielę) wybiorę sie tam.
Trasa Dzbenin – Lipianka – Jawory Wielkopole – Dąbrówka i przecinam szosę Różan – Ostrów M.
Czy cmentarz łatwo znaleźć ?
Jeżeli nie to opis dojazd.
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 15:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez Panzerjager44 » 7 lip 2009, o 10:59

jesli jedziesz przez Jawory to po drodze w Cisku masz jeszcze jeden cmentarz z 1 wojny. Ostatnio został odnowiony ale oprócz ogrodzenia i jednej płyty niewiele tam do zobaczenia. Będąc w Kaszewcu można też obejrzeć strzelnice z początku XX wieku wybudowaną na potrzeby wojska stacjonującego w koszarach w Kaszewcu. Strzelnica znajduje się w lesie tuż przed mostem z lewej strony patrząc w kierunku Różana. Musisz trochę poszukać bo za pierwszym razem może być ją ciężko znaleźć.
w 2005 roku wyglądała tak:
ObrazekObrazekObrazek
1. widok z górki kończącej strzelnice
2. pociski karabinowe z obwałowań
3. stanowiska strzeleckie
Uzupełnienie: należy skręcić w drogę przy tablicy o remoncie drogi krajowej nr 60 i kawałek lasem
Ostatnio edytowano 11 lip 2009, o 16:30 przez Panzerjager44, łącznie edytowano 1 raz
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Panzerjager44 » 9 lip 2009, o 15:41

CMENTARZ W WÓLCE KUNIŃSKIEJ

Cmentarz położony przy drodze z Pasiek do Kunina. Założony na planie prostokąta z niewielkim pomnikiem o kształcie sześcianu. Pomnik obłożony był płytami - na rogach z wykutymi trzema mieczami, z tyłu z hełmem niemieckim, natomiast na głównej płycie umieszczonej z przodu znajduje się napis:
FUNF HUNDERT
UND
ZWEIUNDDREISSIG
DEUTSCHE UND RUSSISCH
KRIEGER
GEFALLEN
IN
JAHRE
1915*
Cmentarz do niedawna był bardzo zaniedbany. Tak wyglądał w 2005 roku:
ObrazekObrazekObrazek

Dziś wygląda o wiele lepiej. Z tego co słyszałem wykonano to w ramach jakiegoś programu związanego z funduszami unijnymi (spróbuję się czegoś dowiedzieć ). Stan na chwilę obecną:
ObrazekObrazekObrazek
ObrazekObrazekObrazek

Lokalizacja:
Obrazek
Cmentarz zaznaczono czerwona kropką, kropkami żółtymi zaznaczono inne cmentarze z 1 wojny światowej

Dojazd:
od skrzyżowania dróg Ostrów Maz. - Różan i Ostrołęka - Goworowo - Pasieki, jedziemy prosto na Pasieki przejeżdżamy linie kolejową, dalej jedziemy prosto przez pasieki aż do skrzyżowania, skręcamy w prawo zgodnie z drogowskazem na Kunin (prosto na Góry). Przejeżdżamy torowiska na stacji Pasieki.. Dalej jedziemy asfaltem aż do następnego skrzyżowania na którym również skręcamy w prawo. Po ok. 500 metrach dojeżdżamy do skraju lasu. Po prawej stronie rośnie kilka brzóz w miejscu gdzie się kończą a zaczyna się las iglasty mamy przesiekę prowadzącą w pobliże cmentarza. Cmentarz znajduje się bardzo blisko drogi tak że widać go pomiędzy drzewami.
Obrazek
tu należny skręcić

W pobliżu mamy jeszcze mogiłę żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku na cmentarzu w Kuninie:
ObrazekObrazek
Mogiłę żołnierzy września przy drodze Kunin-Goworowo: ( na mapie międzu napisami Zofiówka a Ponikew Duża przy punkcie wysokości 97,0)
Obrazek
Młyn i tamę na Orzu w Kuninie


_________________________
*532 niemieckich i rosyjskich żołnierzy poległych w roku 1915
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 02:00 przez Panzerjager44, łącznie edytowano 1 raz
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Pijący_mleko » 13 lip 2009, o 08:51

Udało mi się znaleźć cmentarz wojenny w miejscowości Kaszewiec, ale ponieważ byłem wcześniej w Szczawinie przy pałacu i jechałem suszą o d strony Ostrowi M. Prawie bym przegapił tablicę informacyjną (na szczęście tablica mignęła mi w lusterku). Po wykonaniu ryzykownego manewru skrętu na ruchliwej drodze wjechałem w las i po 70m ukazały się żelazne łańcuchy prowadzące na cmentarz. Cmentarz mnie zaskoczył ponieważ spodziewałem się większych zniszczeń. Obszedłem wszystkie groby studiując wszystkie nagrobki.

Pytanie:
Rozszyfrowałem na nagrobkach skróty stopni takie jak gefreiter i grenadier ale co oznacza skrót fus.?
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 15:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez Panzerjager44 » 13 lip 2009, o 12:54

Fus - Füsilier - jeśli jest przed nazwiskiem poległego oznacza fizyliera
ldstm - landsturmista

Uzupełnienie:
I. skróty dotyczące jednostek:
A.- artillerie - artylerii
Btl.- batallion - batalion
E.- ersatz - zapasowy
F. - feld - polowy
F, - füsiliere - fizylierów
G.- grenadiere - grenadierów
G.- garde - gwardii
I - infanterie - piechoty
J. - jager - strzelecki
K.- kompanie - kompania
R - reserve - rezerwowy
R.- regiment - pułk
To takie najbardziej elementarne. W zestawieniu na płycie nagrobnej może to wyglądac tak (przykłady z cmentarza w Kaszewcu):
1.K.I.R.34 - 1 kompania 34 pułku piechoty (1 Kompanie Infanterie Regiment 34)
G.G.R.5 - 5 pułk grenadierów gwardii (Garde Grenadier Regiment 5)
3.K.R.I.R.93 - 3 kompania 93 rezerwowego pułku piechoty (3 Kompanie Reserve Infanterie Regiment 93)
Z reguły będzie właśnie taka kolejność najpierw numer kompani potem nazwa jednostki na końcu jej numer.

LDSTM.BTL.PIRNA 2.K - 2 kompania batalionu landsturmu "Pirna" (Landsturm Battalion Pirna 2 Kompanie)

W razie pytań co do konkretnych skrótów użytych na nagrobkach w miarę możliwości służę pomocą.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Cmentarz w Lipnikach

Postprzez Panzerjager44 » 16 lip 2009, o 18:38

CMENTARZ W LIPNIKACH
ObrazekObrazek

Cmentarz położony jest przy drodze Kadzidło - Lipniki. Znajduję się przy samej drodze, więc nie powinno być problemów z jego odnalezieniem.

Obrazek

W rejonie w który leży cmentarz przez zimę i wiosnę 1915 roku przebiegała linia frontu rosyjsko - niemieckiego. Walki miały tu charakter wojny pozycyjnej. Dopiero w lipcu 1915 roku po przełamaniu obrony rosyjskiej pod Pszasnyszem Rosjanie stopniowo wycofywali się z zajmowanych pozycji w stronę Narwii, a póżniej na jej lewy brzeg.
W rejonie Lipnik linia frontu przebiegała mniej więcej po linii Wach - Tartak - Dawia - Serafin. Pozycje zajmowały tu po stronie niemieckiej 4 Dywizja Kawalerii i ok. 3/4 75 Dywizji Rezerwowej. Strona rosyjska reprezentowana była przez 2 Dywizje Kawalerii oraz 10 Dywizję Strzelecką.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Cmentarze wojenne ( I wojna światowa)

Postprzez zBIG » 11 paź 2009, o 21:18

Do podanego wykazu cmentarzy z okresu I wojny chciałbym dodać jeszcze, te które spotkałem w czasie moich „wypraw” rowerowych po okolicach:

1. Stare Kurpiewskie
Przez Łęg , Kurpiewskie Nowe i przed Starymi (na liczniku 15,7 km)skręcamy w prawo w leśną drogę (droga pożarowa 21) i jedziemy prosto ok. 1,6 km ( przy samym końcu lekko w lewo) i dojeżdżamy do cmentarza z okresu I wojny światowej.

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=255

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=256
2. Szkwa
Cmentarz jest mniej więcej w środku wsi, przy samej drodze, po prawej stronie. Obok rosną dwa potężne dęby. Najbliżej jest przez Łęg w kierunku Kurpiewskich i przed wsią Nowe Kurpiewskie nie skręcamy w prawo, a jedziemy prosto nowym asfaltem, na końcu w Dąbrówce skręcamy w prawo do Szkwy.

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=257

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=258
3. Żebry Stara Wieś ( a może to już Grzymki czy inna dzielnica)
Aby ominąć chociaż trochę „warszawską” pojechałem przez Borki, Grabowo, Kordowo, Michałki do drogi Dobrołęka – Stara Wieś. Cmentarz jest we wsi przy drodze, po prawej stronie, obok przystanku autobusowego.

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=259

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=260

Usiłowałem znaleźć ten w Kamiance, ale pomimo korzystania z wskazówek miejscowych nie dotarłem do cmentarza.
Byłem na niektórych z tych już wymienionych.
1. Cisk
Cmentarz jest na początku wsi przy drodze ( gruntowej) Lipianka-Cisk.

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=264

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=265

2. Dwa cmentarze przy drodze Ostrołęka – Ostrów ( trasy: Rowerem do Trynos)
Jeden po lewej stronie (Borowce? Rabędy?)
Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=261
Drugi po prawej stronie w lesie przed Grodziskiem (???)

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=262

Obrazek Obrazek
http://rowerowaostroleka.pl/album_page.php?pic_id=263
3. W Kaszewcu i na tym pomiędzy Wojszami a Gucinem – te są na forum opisane i obfotografowane.
Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 37
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 13:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 102

Postprzez Panzerjager44 » 11 paź 2009, o 21:47

Co do cmentarza w Kamiance, to rzeczywiście jest ekstremalnie trudny do znalezienia. Najlepszą metodą jest wybranie się z kimś kto już tam był i wie gdzie dokładnie znajduję się cmentarz.
Punktem orientacyjnym może być wyspa na Narwii. Cmentarz znajduję się dokładnie na przeciwko niej, w miejscu gdzie mamy kawałek wyrąbanego lasu. Z drugiej strony cmentarza znajduje się starorzecze.
Idąc od Narwii w strone Kamianki:
1. Za plecami mamy wyspę na Narwii
2. idziemy w miejscu gdzie wyrąbano las
3. dochodzimy do pierwszych drzew przed nimi znajduję się niezbyt głęboki rów - jest to granica cmentarza (otacza go)
4. za cmentarzem jest kolejne miejsce po wyrąbanym lesie - patrząc na wprost widzimy niewielką podmokłą łąkę, po prawej stronie ok 50 m przed nami jest starorzecze

Ogólnie bardzo ciężko to opisać :)

Warto odwiedzić to miejsce bo niedługo (prawdopodobnie już w 2010 roku) cmentarz ma zostać odnowiony przez Niemców, a warto zobaczyć jak wygląda teraz.

Obrazek
Wyrys geodezyjny. Cmentarz jest zaznaczony tam gdzie mamy napis roślinność niska (działka 38). Wyrąbany las nad Narwia to działka nr 44. Obszar "n" z adnotacją woda to starorzecze
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez mac ap » 11 paź 2009, o 23:15

Napotkałem sporo cmentarzy z lat 1914-1915 na wschód i północ od Łomży, w powiatach łomżyńskim, kolneńskim, piskim i monieckim. To już jednak nie są tereny, wspomnane w pierwszym poście.
Lista z województwa podlaskiego: http://www.polegli.tgcp.pl/wojewodztwo.php?lng=pl&wo=10&won=podlaskie
A tu mazowieckie: http://www.polegli.tgcp.pl/wojewodztwo.php?lng=pl&wo=7&won=mazowieckie
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 19:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152

Postprzez Panzerjager44 » 19 paź 2009, o 16:26

Dość przypadkowo najechałem dziś na taką mogiłę. Tuż przed Batogowem jadąc od strony Młynarzy.
Obrazek
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Panzerjager44 » 21 paź 2009, o 11:26

Pozostałości po walkach znalezione pod Kamianką

Obrazek

Od lewej do prawej
Górny rząd:1.Klamra rosyjska; 2. Klamra pruska (znaleziona w Damiętach); 3. łódka amunicyjna Mauser; 4. 3x łuska Mauser; 5. Hak od pruskiego plecaka.
Dolny rząd:6. Dolne okucie od skórzanej pochwy bagnetu pruskiego; 7. Hak pruski; 8. Guzik pruski z numerem kompanii; 9. Guzik mundurowy pruski mały; 10. kawałek orła pruskiego z pikelhauby; 11. Zaczep paska z pikelhauby; 12. plomba z rosyjskiej skrzynki amunicyjnej, 13 2xguzik rosyjski

Numery:1,3,4,5,6,7,9,10,12,13 - zostały znalezione w promieniu 1000 m od cmentarza w Kamiance
Numery3,4,6,7,9,11 - w starorzeczu przy samym cmentarzu (rzeczy te są nie czyszczone, zachowały się w takim idealnym stanie)
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Pijący_mleko » 21 paź 2009, o 11:34

Jestem zdziwiony ze po 90-latach leżenia w ziemi te artefakty zachowały się w tak idealnym stanie.

Na pewno pomogła w tym odpowiednia kwasowość gleby gdzie one zalegały.

Czy dalej zajmujesz się tą pasją.

Podobną plombę jak obiekt nr 12 znalazłem 200m od torów na Stacji – niestety zapomniałem już co z nim zrobiłem. :zalamany:
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 15:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez Panzerjager44 » 21 paź 2009, o 11:40

Dokładnie! Pomogło im to, że leżały w strefie beztlenowej na dnie starorzecza, w głębokim mule.
A pasji oddaje się coraz rzadziej, nieraz jednak ciągnie do lasu :)
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 18:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Pijący_mleko » 29 cze 2010, o 11:32

Zapieczne

Cmentarz wojenny z lat 1914-1918, na którym pochowano żołnierzy armii niemieckiej został ostatnio oczyszczony z gęstych krzaków i zielska, a trawa równo przystrzyżona.
Na cmentarzu znajduje się ponumerowanych 27 płyt betonowych.
Prawdopodobnie jak jeszcze dokona sie renowacji białego płotka okalającego cmentarz oraz zadba sie o teren wokół cmentarza to obiekt będzie wyglądał przyzwoicie.

Niestety brak aparatu fotograficznego nie pozwolił mi udokumentować tego obiektu.
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 15:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez karolbiegacz » 6 sie 2010, o 20:50

Pijący_mleko napisał(a):Zapieczne

Cmentarz wojenny z lat 1914-1918, na którym pochowano żołnierzy armii niemieckiej został ostatnio oczyszczony z gęstych krzaków i zielska, a trawa równo przystrzyżona.
Na cmentarzu znajduje się ponumerowanych 27 płyt betonowych.
Prawdopodobnie jak jeszcze dokona sie renowacji białego płotka okalającego cmentarz oraz zadba sie o teren wokół cmentarza to obiekt będzie wyglądał przyzwoicie.

Niestety brak aparatu fotograficznego nie pozwolił mi udokumentować tego obiektu.

pojadziem - sfotografujem :)
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 20:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Cmentarze wojenne

Postprzez zBIG » 8 sie 2010, o 00:04

W swoich zasobach mam takie oto zdjęcia tego cmentarza w miejscowości Zapieczne
Obrazek
Obrazek

a przy okazji zdjęcia następnych cmentarzy wojennych z okresu I wojny światowej oraz wskazówki, jak do nich dojechać.

Grabowo w gminie Goworowo
Obrazek
Obrazek
Szosą z Ostrołęki do Goworowa. Po ok. 200 m od drogowskazu GRABOWO skręcamy z asfaltu w prawo w gruntową drogę, jedziemy prosto ok. 400 m ( aż skończy się las ), skręcamy następnie w lewo ( brzegiem lasu) i jedziemy prosto 150 m w las i tu po lewej stronie znajdują się trzy groby i krzyż. Na grobach kwiaty i znicze.

Jazgarka
Obrazek
Obrazek
Do cmentarza dostałem się od strony Jazgarki skręcając w drogą w lewo w kierunku szkoły i Klimek. Przed szkołą zjeżdżamy w lewo w drogę gruntową. Do końca tej drogi i następnie w prawo, też droga gruntowa. Jedziemy aż do spalonego domu i tu skręcamy w prawo, jedziemy przez las aż do rozwidlenia obok domu, tuż przed nim skręcamy w prawo w drogę porośniętą trawą, jedziemy skrajem lasu (las po prawej), wjeżdżamy do lasu, po kilkudziesięciu metrach po prawej wśród drzewa widoczna dość wysoka góra. Na szczycie znajduje się cmentarz. Latem 2010 r. rozpoczęto jego grodzenie i porządkowanie mogił.

Kierzek
Obrazek
Obrazek
W Kierzku za szkołą skręcamy w prawo w drogę gruntową, kilkadziesiąt metrów i skrzyżowanie, my w piaszczystą drogę w lewo, skrajem lasu, a później lasem około 0,5 km. Stary las to wąski pas po obu stronach drogi, po lewej stronie prześwitują pola i zabudowania, po stronie prawej widać posadzony młodnik. W pewnej chwili widać stare drzewa, które pozostawiono w młodniku (wybrzuszenie linii młodnik – stary las). To tu jest cmentarz otoczony rowem, słabo widoczne mogiły, na nich resztki krzyży.

Nogawki
Obrazek
Obrazek
Skręcamy w Żabinie zgodnie z drogowskazem: Nogawki. Jedziemy przez wieś drogą asfaltową. Za wsią dojeżdżamy do skrzyżowania z drogą żwirową. Skręcamy w lewo w kierunku Tomaszy. Widać po prawej las, po ok. 350 m skręcamy do lasu. Przedzieramy się kilkanaście metrów i dochodzimy do wzgórza, gdzie znajduje się cmentarz. Od strony południowej jest tabliczka z napisem: Tu spoczywają żołnierze armii niemieckiej z I wojny światowej. Groby nie są widoczne, pozostały tylko tarasy wokół pagórka porośnięte drzewami.

Wach
Obrazek
Obrazek
Cmentarz znajduje się w lesie, w sąsiedztwie szkoły, kilkanaście metrów od asfaltowej drogi.

Ramiona
Obrazek
Obrazek
Przed miejscowością Ramiona (od strony Baranowa) jest skrzyżowanie: prosto do Ramion, w lewo do Cierpięt i w prawo do wsi Majki. Skręcamy w prawo i po przejechaniu 950 m jest w lewo droga w las ( przy wjeździe znajduje się kapliczka). Po ok. 100 m natrafiamy na cmentarz.

Ponikiew Duża
Obrazek
Obrazek
Po 250 m od skrzyżowania drogi Kunin – Goworowo z szosą Ostrów-Różan skręcamy w prawo w drogę gruntową w kierunku zabudowań. Prosto ok. 700 m, a następnie w prawo 150 m i ogrodzony cmentarz z napisem na przybitej tablicy: Tu spoczywają żołnierze armii niemieckiej z I wojny światowej. Cmentarz porastają duże sosny, mogiły są nierozpoznawalne. Zachował się jedynie kamień nagrobny z słabo widocznymi napisami.

Brzezienko
Obrazek
Ślady cmentarza wojennego z okresu I wojny światowej, którymi są drzewo i duży głaz znajdują się na środku pola, ok. 50 m od gruntowej drogi. Aby w nią trafić, należy jadąc szosą od strony Goworowa za ostatnimi domami miejscowości Brzezienko skręcić w prawo. Jedziemy ok. 750 m – po prawej kępa krzaków, a po lewej pojedyncze drzewo(dąb).

I jeszcze Piasecznia
Tu znajduje się cmentarz wojenny z 1920 r., chociaż w niektórych opracowaniach wymieniany jest jako cmentarz z czasów I wojny światowej.
Obrazek
Obrazek
Umiejscowiony jest po prawej stronie drogi do Wachu (żwirówka).
Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 37
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 13:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 102

Postprzez octane1 » 8 sie 2010, o 05:52

Cmentarz w pobliżu wsi Szla

Obrazek

Obrazek
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 356
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 12:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez mac ap » 8 sie 2010, o 19:13

To może i ja dorzucę coś z moich zapasów. Najlepiej będzie z nich pasować pewnie cmentarz najbliższy Ostrołęce. Znalazło na nim spoczynek 205 niemieckich żołnierzy, a położony jest między wsiami Sulki i Chojny Młode, przy samej szosie Łomża-Ostrołęka. Pewnie byście go częściej odwiedzali, gdybyście nie mieli wstrętu przed tą szosą :)
Obrazek
Nota bene, przy tejże samej drodze znajduje się jeszcze jeden, podobny cmentarz.
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 19:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152

a propos BRZEZIENKO

Postprzez sawko » 24 sie 2010, o 18:28

Ten cmentarzyk jest raczej z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Tak przynajmniej opowiadał mi nieżyjący już mieszkaniec Brzezienka. Leżą tam żołnierze armii komunistycznej w liczbie co najmniej 8. jeszcze kilka lat temu cmentarzyk był ogrodzony niewielkim wałem ziemnym. Były wyraźne mogiły każdegoz grobów. Sam je oglądalem. Teraz pracowity rolnik zaorał cały teren z wyjątkiem kamienia i dębu. Ale to też chyba kwesta czasu. Przecież trudno mu ciągnikiem zawracać.
sawko
Nieśmiały
 
Posty: 1
Dołączył(a): 24 sie 2010, o 18:21
Lokalizacja: Krakow
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 0

Następna strona

Powrót do Ciekawe miejsca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron