Korba szosowa w rowerze MTB - czy to możliwe?

Powrót do Warsztat



Porady dotyczące napraw

Korba szosowa w rowerze MTB - czy to możliwe?

Postprzez marioromani » 1 mar 2013, o 21:07

witam prosze o porade mój rower to mtb na sztywnym widelcu i osprzecie xt mysle o zmianie korby na szosowa czy ktos z was to robił lub widzial czy to zadziała :szok:
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez marioromani, łącznie edytowano 1 raz
Świeżak
marioromani
Początkujący
 
Posty: 38
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 1 mar 2013, o 21:02
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 5

Postprzez Dyżurna Blondi » 1 mar 2013, o 21:30

Rowery mtb mają inne korby niż szosy i nie zmienia się samej korby.
To reakcja łańcuchowa.
Zmieniając korbę mtb na szosową musisz polecieć od razu z kasetą i łańcuchem.
Mtb z reguły opiera się na 3 przełożeniach z przodu i 7 - 8 rzędach z tyłu.
Szosa z reguły na 2 lub 3(ja mam 3 rzędy na przodzie) i na 8 ,9 i więcej na tyle.
Z tego powodu osprzęt do szosy jest węższy. To znaczy koronki w korbie i na kasecie są blisko siebie, bliżej niż w kasetach 8 biegowych mtb co za tym idzie i ogniwa łańcucha są węższe od tych stosowanych na mtb.

Można założyć taką korbą ale z całym zestawem.
Jednak do roweru mtb nie ma to większego sensu ponieważ 8 rzędowe zestawy są wytrzymalsze. Moim zdaniem.
Lepiej pokombinować z korbą i podobierać koronki jeśli jest ona rozbieralna. Nawet 46 zębów na dużej koronce z przodu robi różnicę już sporą. rozbieralne korby z dużymi koronkami do mtb są tańsze niż szosowe.
Na ten moment mam bardzo duże zaległości za które przepraszam ale jak tylko wrócę to nadgonię.
Avatar użytkownika
Dyżurna Blondi
Stały Bywalec
 
Posty: 646
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 3 kwi 2012, o 23:08
Lokalizacja: WWL
Podziękował: 74
Otrzymał podziękowań: 168

Postprzez steve69 » 2 mar 2013, o 11:32

Dyżurna Blondi napisał(a):Mtb z reguły opiera się na 3 przełożeniach z przodu i 7 - 8 rzędach z tyłu.

:zdziwko:

Tak było jakieś 10 lat ( i więcej) temu. 9 przełożeń z tyłu w mtb to obecnie standard, który coraz śmielej zastępowany jest przez 10 (Shimano Dyna-Sys, SRAM XX, X0, X9, X7, X5) lub nawet 11 (SRAM XX1).
10 z tyłu w szosie też nie jest niczym niezwykłym.



Dyżurna Blondi napisał(a):Zmieniając korbę mtb na szosową musisz polecieć od razu z kasetą i łańcuchem.

Niekoniecznie. Np. łańcuch Shimano CN-7701 używany jest zarówno w szosie jak i mtb:

Obrazek


1. Przy zmianie korby na szosową może być problem z przednią przerzutką - może "nie obsłużyć" dużych tarcz.
2. Ze względu na konstrukcje ramy mtb może nie zmieścić się duży blat szosowy, bo będą przeszkadzały poziome widełki tylnego trójkąta.



--
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
steve69
Bywalec
 
Posty: 98
Zdjęcia: 6
Dołączył(a): 4 lip 2012, o 11:35
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 23
Otrzymał podziękowań: 56

Postprzez marioromani » 4 mar 2013, o 11:48

powiem tak obecna korba to xt wiec blaty moge zmienc / ale nic nie pasuje co ma więcej jak 44 a tył dostał nową kasetę stam 9 wie wolał bym pokombinować z przodem tym bardziej ze blat 44 jest juz slaby aktualnie rower jest w proszku ze względu na malowanie ramy
co do korby w której blat ma 46 zembow to nie widzalem nic kakretnego sama marchew,,,, czy warto zmienić korbe przezutke i manetkę dla kilku zębów czy dokupić górny blat 44 i składać jak było
Świeżak
marioromani
Początkujący
 
Posty: 38
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 1 mar 2013, o 21:02
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 5

Postprzez Panzerjager44 » 4 mar 2013, o 15:43

Różne składańce są możliwe. Z reguły jednak nie działa to zbyt dobrze.
podstawowe pytanie to ilość zębatek z tyłu, jeśli jest np 9 to łańcuch też musi być 9 rzędowy, manetki 9 rzędowe
przerzutka przód powinna być szosowa (inny łuk przy 52/52 zębach inny przy 44), czasami zadziała i MTB, trzeba sprawdzić konkretny model (i jeszcze pytanie dolny czy górny ciąg)
dochodzi długość ramion, odległość od ramy itp itd

I podstawowe pytanie na ch...lerę Ci szosowa korba w mtb ? 44/11 to całkiem porządne przełożenie.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez jojas » 4 mar 2013, o 16:02

A nie mozesz dać blatu np. 48? :zdziwko:
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez marioromani » 4 mar 2013, o 21:04

problem rozwiązałem zakupem nowych 2 blatów zbyt wiele wątpliwości było czy i jak to zadziała na większym blacie a na pytanie po co rower czasami uzywam do wypadów asfaltowych wiec na dalsze wyjazdy myślałem o czymś szybszym ......
pomijając temat odebrałem ramę z malowania wiec jak by ktoś myślał o renowacji mam kolesia który robi to proszkowo -efekt sklepowy- bierze za to do 50zl
Świeżak
marioromani
Początkujący
 
Posty: 38
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 1 mar 2013, o 21:02
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 5

Postprzez Panzerjager44 » 4 mar 2013, o 23:02

Przy zupełnie normalnej kadencji z 44/11 wyciągniesz coś ok. 38 km/h jak szybciej pokręcisz (kadencja100) to masz już 47 km/h.
Jeśli chcesz mieć mocniejsze przełożenia pomyśl o kasecie szosowej. Pozostawienie korby MTB w MTB to racjonalny wybór. Za cenę średniej klasy korby szosowej można kupić starą stalową szosówkę. Wrażenia na szosie nieporównywalne z MTB :) W razie zainteresowania tematem zapraszam do siebie na jazdę próbną.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Pijący_mleko » 5 mar 2013, o 08:17

Panzerjager44 napisał(a):Za cenę średniej klasy korby szosowej można kupić starą stalową szosówkę. Wrażenia na szosie nieporównywalne z MTB :)


Próbowałem i to "wrażenie" na mnie nie zrobiło wrażenia.
Prawdopodobnie nikt nie podzieli mojego zdania, ale uważam ze jazda szosówkami jest do KITU :cool:
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez marioromani » 5 mar 2013, o 08:32

jeździłem na szosie mój kolega jest w ostrowskim klubie dlatego myślałem o budowie roweru wszechstronnego . latem kupie ramę i zacznę cos kombinować mamy w domu kilka rowerów i jest to albo treking albo mtb a na szosie jest prędkość czego z moich rowerów nie idzie wydobyć wiec półśrodkiem jest przebudowa obecnego roweru tj. pozbycie sie ciężkiego soxa i zmiany opon
zobaczymy co z tego wyniknie do końca tygodnia myślę ze go ogarnę
Świeżak
marioromani
Początkujący
 
Posty: 38
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 1 mar 2013, o 21:02
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 5

Postprzez lostpearl » 5 mar 2013, o 09:04

Pijący_mleko napisał(a):Próbowałem i to "wrażenie" na mnie nie zrobiło wrażenia.
Prawdopodobnie nikt nie podzieli mojego zdania, ale uważam ze jazda szosówkami jest do KITU :cool:

Raczej nie masz dobrych wspomnień po jeździe na szosówce, więc nie dziwią uprzedzenia ;)

marioromani napisał(a):jeździłem na szosie mój kolega jest w ostrowskim klubie dlatego myślałem o budowie roweru wszechstronnego . latem kupie ramę i zacznę cos kombinować mamy w domu kilka rowerów i jest to albo treking albo mtb a na szosie jest prędkość czego z moich rowerów nie idzie wydobyć wiec półśrodkiem jest przebudowa obecnego roweru tj. pozbycie sie ciężkiego soxa i zmiany opon
zobaczymy co z tego wyniknie do końca tygodnia myślę ze go ogarnę

Jeśli jeździłeś na szosie, to na pewno czułeś różnicę między MTB, czy trekingiem a szosą. Nie ma porównania jeśli chodzi o "mknięcie" po asfalcie. Odkąd wsiadłam na "kolarkę" wiem, że to właśnie to: postawa na rowerze (nie tak "roztrzepana" jak na trekingu, czy mtb), no i lekkość, którą się czuje podczas jazdy.

Jednak jak patrzyłam na jazdę wujka Octane1 na mtb, to zawsze chciałam mieć full-a i pomykać po górach. Dla mnie mtb i szosa, to zupełnie coś innego i nie ma co porównywać, tak jak szpilki i glany - do czego innego służą ;)
Avatar użytkownika
lostpearl
-#OCT
 
Posty: 560
Zdjęcia: 17
Dołączył(a): 28 sie 2010, o 08:59
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 52
Otrzymał podziękowań: 66

Postprzez jojas » 5 mar 2013, o 13:36

Pijący_mleko napisał(a):ale uważam ze jazda szosówkami jest do KITU :cool:

Bardzo wszystkich z góry przepraszam ale ....
Pieprzysz Mlekopiju :P
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez Dyżurna Blondi » 5 mar 2013, o 14:44

Tak bije się w piersi. steve69

Mea culpa!
To moje podejście z przed 10 lat i jak do tej pory się sprawdza. Fakt troszkę zacofane mam przyzwyczajenia.
Popieram że jazda szosą różni się od mtb jednak sama mieszam osprzęt i jestem zadowolona.
Na ten moment mam bardzo duże zaległości za które przepraszam ale jak tylko wrócę to nadgonię.
Avatar użytkownika
Dyżurna Blondi
Stały Bywalec
 
Posty: 646
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 3 kwi 2012, o 23:08
Lokalizacja: WWL
Podziękował: 74
Otrzymał podziękowań: 168

Postprzez Wojtek » 5 mar 2013, o 19:51

Wydaje mi się można przełożyć z szosówki do mtb pod warunkiem
- suportu Hollowtech II i
- dlugosc korb max 172,5, 175 - 180 bedziesz zawadzał o korzenie
- łanuch i kaseta 9-tka badz10-tka
- odowiednia przednia przezutka z wiekszym zakresem do mtb ( pewnie od szosy )

Druga sprawa:

Skoro to rower mtb to z reguły powinien służyć do jazdy po lesie, korzeniach, piachu itd z tak dużym blatem z przodu i np z tylu kaseta od szosówki kadencja będzie za twarda i nie będziesz miał sily krecic na dużym blacie, a inni potencjalnie słabsi będą kręcić szybszą kadencja i Cię okręcą : )

Chyba ze będziesz jeździł po asfalcie czy szutrze na tej ramie mtb z oponami max 1.55 - wtedy zakrecisz ; ]

PS. Niektórzy przekładają tylko dużą zebatkę do korby mtb i ewentualnie przeżutke - wychodzi taniej i masz wiekszy blat
if you always do what you have always done,
you will always get what you always got.
Avatar użytkownika
Wojtek
Stały Bywalec
 
Posty: 697
Dołączył(a): 7 lip 2010, o 16:05
Lokalizacja: czerwin
Podziękował: 426
Otrzymał podziękowań: 132

Postprzez Dyżurna Blondi » 6 mar 2013, o 01:05

Ja ubieram duże tarcze mtb (duże to ok 44 lub 46 zębów) do kasety 8 lub 9 biegów.
Jest lepiej ale nie za darmo. Jeżdżąc twardo powoli się rozpędzam ale pędzę ciężkim rowerem zamiast stale popychać lekką szosę z seryjnie wmontowanym "retarderem". Co prawda mam silną nogę oraz parę na krótki sprint ale przy mojej słabej wydolności to tylko już kwestia przyzwyczajenia do wysiłku. To popłaca jeśli ktoś ma dużą wydolność bo inaczej szybko się pada. Na mtb dobrze jest potrenować siłowo.
Na ten moment mam bardzo duże zaległości za które przepraszam ale jak tylko wrócę to nadgonię.
Avatar użytkownika
Dyżurna Blondi
Stały Bywalec
 
Posty: 646
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 3 kwi 2012, o 23:08
Lokalizacja: WWL
Podziękował: 74
Otrzymał podziękowań: 168

Postprzez marioromani » 6 mar 2013, o 09:18

nie znalazłem blatu pow.44 tak by otwory pasowały - jest to rower głownie szutrowy bo poruszam sie nim po lekkim terenie asfalcie z tego co zdążyłem zauważyć duży plus po zamianie amora na sztywniaka rower jest pewniejszy twardszy fakt ze przy luźnej nawierzchni spodziewam się ze może trochę uciekać ale pierwsze kilometry są zadowalające
Świeżak
marioromani
Początkujący
 
Posty: 38
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 1 mar 2013, o 21:02
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 5

Postprzez Dyżurna Blondi » 6 mar 2013, o 12:19

W korbach rozbieralnych jak acera czy alivio jest to dostępne w ilościach (uwaga. info z przed lat...he he) 42/44/46 i 48 przy opcjach 9 rzędowych. zębów. Pewno na zamówienie konkretniej tarczy.

Fakt że teraz to jest moda na :kwasny: wymienianie całego komponentu a nie wymienianie tylko części. Cała korba na pewno byłaby bardzo szybko do zdobycia. :mad:

Na szuter i tak będziesz wrzucał średnią tarczę więc chyba nie ma co kombinować za dużo.
Na ten moment mam bardzo duże zaległości za które przepraszam ale jak tylko wrócę to nadgonię.
Avatar użytkownika
Dyżurna Blondi
Stały Bywalec
 
Posty: 646
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 3 kwi 2012, o 23:08
Lokalizacja: WWL
Podziękował: 74
Otrzymał podziękowań: 168

Postprzez marioromani » 6 mar 2013, o 20:37

no najlepiej bylo kopić korbę tylko mankamentem byłą cena u nas we wiosce market typu sklep arkus wycenił korbę na 600zl pytania do sprzedawcy typu blaty suporty i np.. klocki magura odpowiedz
byla jedna nie ma nie będzie.,wiec jak zwykle pomógł net
Świeżak
marioromani
Początkujący
 
Posty: 38
Zdjęcia: 4
Dołączył(a): 1 mar 2013, o 21:02
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 5


Powrót do Warsztat

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron