Wielka pętla kurpiowska

Powrót do powyżej 100 km



Wielka pętla kurpiowska

Postprzez mysterious » 20 lip 2009, o 12:49

Długość: 145 km

Trasa:Ostrołęka - Nowa wieś Zach. - Mostówek - Dłutówka - Gaczyska - Baranowo - Bakuła - Brodowe łąki - Krukowo - Surowe- Czarnia - Myszyniec - Łyse - Lipniki - Sól - Kadzidło - Lelis - Durlasy - Białobiel - Ostrołęka

A po drodze:
-dworek(1927),
-stadnina koni,
-spławna rzeka Omulew,
-kościół w Baranowie (1910),
-kościół w Brodowych łąkach i przystań kajakowa,
-w Czarni kościoł (1903) i pomnik brata Z. Żebrowskiego,
-kawałek przed Myszyńcem przy drodze pomnik bitwy w 1863,
-w Myszyńcu kościół (1909) i brama-dzwonnica (I poł. XVIII w.); a w sierpniu Miodobranie Kurpiowskie,
-w Łysych kościół (1882), chałupy kurpiowskie, kapliczki słupowe,
Jeżeli dojedziemy z Łysych do rezerwatu Serafin to tam: wieża widokowa, kładka na bagnie - dawnym jeziorze Serafin.
-w Lipnikach wiatrak, kościół (1837) i dzwonnica (I poł. XIX),
-w Kadzidle kościół (1883), chałupy kurpiowskie, Zagroda Kurpiowska - skansen, w marcu - Widowisko "Śladami Kurpiów'', w czerwcu "Wesele Kurpiowskie",a we wrześniu "Niedziela Kadzidlańska",
- w Lelisie kościół drewniany (lata 40. XX w.) przeniesiony z Nowej Wsi Zachodniej, Muzeum Kurpiowskie, a w październiku - "Kurpiowskie Granie",
- po drodze również ośrodki agroturystyczne, więc można się zatrzymać i np. przenocować.
Avatar użytkownika
mysterious
Stały Bywalec
 
Posty: 104
Dołączył(a): 6 lip 2009, o 17:03
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 14
Otrzymał podziękowań: 11

Postprzez Panzerjager44 » 20 lip 2009, o 14:43

Mam pytanie jaki jest stan drogi Krukowo - Surowe- Czarnia - Myszyniec. Da się tam polecieć na kolarce?? Bo tego odcinka nie znam.
PS Minimalna jakości nawierzchni to taka jak na drodze Ostrołęka - Kamianka - Lipianka, lub Ostrołęka - Goworowo

Dodam tylko: pod Lipnikami cmentarz z 1 wojny światowej ( ulubiony temat :) )
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Pijący_mleko » 20 lip 2009, o 15:35

Byłem wczoraj (20 lipca) w Czarni i dodam że obok kościoła w starej plebani mieści się muzeum japońsko-kurpiowskie poświęcone bratu Z Żebrowskiemu. Jechałem tam trasą Baranowo – Brodowe Łąki – Zawady – Czarnia. W rezerwacie koło Czarni można zobaczyć stare sosny bartne w tym jedną czynną.
Powrót przez Charciabałdę – Olszyny.

Mam pytanie co do wieży widokowej na dawnym jeziorze Serafin? Czy została już odbudowana? Byłem tam rok temu i po wieży widziałem tylko spalone resztki.
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez Pijący_mleko » 21 lip 2009, o 07:52

Panzerjager44 napisał(a):Mam pytanie jaki jest stan drogi Krukowo - Surowe- Czarnia - Myszyniec. Da się tam polecieć na kolarce?? Bo tego odcinka nie znam.


Częściowo mogę odpowiedzieć na te pytanie (zanim ktoś odpowie bardziej konkretnie) .
Droga Krukowo – Surowe – Myszyniec to część ruchliwej trasy Chorzele – Myszyniec nawierzchnia jest bardzo dobra.
Drogę boczną z Surowego do Czarni jeszcze nie sprawdziłem, wiem tylko ze część tej drogi (odcinek Surowe – Grądy) był ostatnio remontowany.

Do Czarni sprawdziłem drogę z Bandysi - droga ta prowadzi przez rezerwat Czarnia i przecina trasę Chorzele – Myszyniec koło kapliczki św. Huberta (kapliczka z której ktoś ukradł drewnianego niedźwiedzia) droga o bardzo dobrej nawierzchni bitumicznej . Jako ciekawostkę dodam ze w pniu kapliczki jest gniazdo pszczół. Do Czarni sprawdziłem też trasę zieloną (trasa wytyczona przez rezerwat) – odcinek od szosy do Czarni to nawierzchnia żwirowa z dobrym stanie i rower szosowy nie powinien mieć problemów (inne odcinki trasy zielonej to tylko sprawny rower górski).
Zielona trasa ma nam pokazać zachowany las kurpiowski i stare sosny bartne. Opiekę nad rezerwatem Czarnia sprawuje między innymi leśniczy Jerominek (sympatyczny człowiek).
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187


Powrót do powyżej 100 km

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron