Dotknięcie Mazur

Powrót do powyżej 100 kmDotknięcie Mazur

Postprzez zBIG » 16 sie 2013, o 00:30

Mapka proponowanej wycieczki.
Obrazek
Wyjeżdżamy z Ostrołęki przez nowy most w kierunku Kadzidła i skręcamy w prawo w drogę asfaltową – drogowskaz Łęg Starościński 8 km. Po ok. 2 km po prawej stronie stoi kapliczka św. Jana Nepomucena, ale święty znajduje się na dachu tej kapliczki ( skrzyżowanie z drogą w kierunku wsi Muszyńsko ).
Obrazek
Dalej ( ok. 1 km )prosto do drogowskazu – Gnaty; tu skręcamy w lewo i przez tą miejscowość dojeżdżamy do Durlasów.
Po przejechaniu ok. 7,5 km od skręcenia w kierunku Gnatów, na końcu Durlas, przy drodze Lelis- Łodziska, 200 m w lewo od skrzyżowania w kierunku Łodzisk, po prawej stronie pod lasem znajduje się grób Nieznanego Żołnierza . Jest to mogiła indywidualna żołnierza poległego w 1945r.
Obrazek

Wracamy w kierunku Lelisa. W Lelisie skręcamy w lewo (drogowskaz – Długi Kąt 2 km). Po drodze po prawej stronie drewniany kościół z 1948 roku przeniesiony tu w 1987 roku z Nowej Wsi w gminie Olszewo-Borki. Zbudowany jest na wysokim murowanym podpiwniczeniu. Kościół wyświęcił 13 maja 1990 r. Ks. bp. Tadeusz Zawistowski.
Obrazek
Wnętrze kościoła.
Obrazek
Jedziemy dalej do Długiego Kątu. Przejeżdżamy całą miejscowość ( kierunek Kadzidło ) i ok. 150 za tablicą „koniec miejscowości” przed zakrętem, skręcamy w prawo w polną drogę pod lasem i jedziemy -idziemy ok. 150 m. Na wzniesieniu w lesie po lewej stronie cmentarz mariawitów. Został on założony w 1907 roku i funkcjonował do 1945 r. Pochowanych jest na nim ok. 100 osób.
Obrazek
Następna miejscowość to Tatary. Na początku wsi po lewej stronie stoi żelazny krzyż pochodzący z 1880 r. – dzieło miejscowego kowala.
Obrazek
Dalej to już Kadzidło. Nie wjeżdżamy do centrum, ale skręcamy w prawo w kierunku Łysych.
Po drodze gdzieś w okolicy Kadzidła – ”bonsai kurpiowskie”
Obrazek
Po ok. 2 km Golanka - nad rzeką Rozoga rzeźba wykonana przez Stanisława Bacławskiego oraz kapliczka, z której figura św. JN znajduje się w Muzeum Regionalnym w Ostrołęce.
Obrazek
Następna miejscowość to sławna w całej Polsce – Sul ( na niektórych mapach napisano Sól-widocznie korektorzy nie przepuścili tego „błędu”. ( Jak to odmieniać – wyjeżdżamy z Soli czy z Sula?)
Obrazek

W pobliżu Szafranek nad rzeką Szkwą, przy moście współczesna rzeźba świętego.
Obrazek
Ale czy Szkwę jeszcze można nazwać rzeką?
Obrazek

Jadąc w z kierunku Kadzidła, ( 3,5 km od Szkwy) przed Lipnikami po prawej stronie drogi Lipniki – Kadzidło, znajduje się cmentarz z okresu I wojny światowej. Pochowano na nim ok. 100 żołnierzy niemieckich oraz 10 rosyjskich, widoczne są mogiły porośnięte trawą. Cmentarz o powierzchni 0,20 ha, ogrodzony. Na cmentarzu stoi współczesny pomnik z tablicą informacyjną.
Obrazek
I same Lipniki. Lipniki - neobarokowy kościół murowany z kamienia polnego zbudowany został w latach 1837 – 1843.
Obrazek
Drewniany wiatrak (koźlak) wzniesiony został w 1870 r. przez Jana Szymczyka, uczestnika powstania styczniowego, który osiedlił się w tej okolicy. W polu, po lewej stronie drogi Kadzidło - Łyse.
Obrazek
Cmentarz ofiar ostatniej epidemii cholery z pierwszej połowy XIX wieku.
Obrazek

Następna miejscowość po ok. 5,5 km to Łyse. Tu warto zobaczyć drewniany kościół w stylu kurpiowskim , szalowany pionowymi deskami . Zbudowany przez miejscowych cieśli w latach 1876 – 1882 na miejscu dawnej (wzniesionej w 1789 roku) drewnianej kaplicy. Budowano go nocami i bez użycia gwoździ, bo takie wymogi narzucił rosyjski zaborca. W środku są ludowe obrazy przedstawiające Marię i Magdalenę w strojach kurpiowskich oraz Chrystusa dźwigającego krzyż, któremu pomaga mężczyzna w kurpiowskim odzieniu. Od 2000 r. świątynia jest zamknięta.
Obrazek
Obok kościoła zabytkowa dzwonnica o wysokości 20 m.
Obrazek
W Łysych jest jeszcze jeden kościół murowany pw. Chrystusa Króla Wszechświata zbudowany latach 1998-2000, według projektu arch. Wojciecha i Anny Kawęczyńskich z Warszawy.
Obrazek
Cmentarz w lesie w północno-wschodniej części wsi Łyse na wzgórzu po prawo ok. 400 m od drogi Łyse - Łączki. Zginęło tu około 1200 jeńców radzieckich, nie licząc cywili.
Obrazek
Po ok. 3 km od cmentarza miejscowość Wejdo – tu kapliczka murowana przy szosie Łyse – Łączki z pocz. XX w., wewnątrz współczesna figura św. Jana Nepomucena.
Obrazek

Po przejechaniu następnych 3, 5 km Zalas i kościół pw. św. Stanisława Kostki zbudowany w stylu neogotyckim w latach 1908 - 1913 wg projektu Franciszka Przecławskiego z czerwonej cegły, zwożonej z Prus Wschodnich. Obiekt jednonawowy, posiada prezbiterium, dwie kaplice, zakrystię, przedsionek. W fasadzie znajduje się jedna wieża o wysokości 33 m.
Obrazek
Obok kościoła znajduje się drewniana dzwonnica zbudowana w 1902 roku.
Obrazek
Na cmentarz parafialny wchodzi się bramą pobudowaną w tym samym roku co kościół i w tym samym neogotyckim stylu. Cmentarz położony na kilku dość łagodnych wzniesieniach. Przez środek prowadzi aleja, która kończy się przy drewnianej kapliczce zbudowanej w 1959 r. na najwyższym z wzniesień.
Obrazek
Kwatera wojenna żołnierzy z I wojny światowej znajdująca się na cmentarzu parafialnym na wzgórzu po prawej stronie od głównej alejki.
Obrazek

Dalej jedziemy w kierunku Piątkowizny. W Piątkowiźnie ( po przejechaniu ok. 2 km ) skręcamy w prawo – drogowskaz Ksebki 4 km ). W Ksebkach skręcamy w lewo i po 6 km dojeżdżamy do Lemana.
W Lemanie kościół p.w. Św Rocha zbudowany z drewna w 1925 roku jest zarejestrowany jako zabytek. Kościół o jednej nawie w formie krzyża, konstrukcji zrębowej, szalowany, o wymiarach: długość - 27 m, szerokość - 16 m, wysokość do sklepienia - 9 m. W elewacji frontowej znajduje się trójkątny szczyt ujęty między kwadratowe wieże, górą ośmioboczne, zwieńczone namiotowymi hełmami. Trzecia wieżyczka została umieszczona nad prezbiterium. Poświęcenie kościoła odbyło się 16 sierpnia 1925 r., podczas odpustu św. Rocha.
Obrazek
Obok kościoła stoi drewniana dzwonnica dwukondygnacyjna, konstrukcji słupowej, oszalowana o wysokości 11 m, postawiona w 1885 r. W dzwonnicy znajdują się dwa dzwony i sygnaturka. Na czas wojny dzwony prawdopodobnie zostały zakopane pod dzwonnicą, by ich nie zabrali Niemcy. Po wojnie zawieszono dzwony ponownie.
Obrazek

W pobliżu drewniana plebania pobudowana w 1913 r.
Obrazek

Drewniana kapliczka z figurą św. Rocha, pochodząca z 1913 r. (odnowiona w 2006 r.).
Obrazek

Wielki 165-centymetrowy Jan N. wyrzeźbiony przez Jana Raczkowskiego na przełomie XIX i XX wieku . Do II wojny światowej stał nad rzeką, lecz po próbie spalenia rzeźby podjętej przez hitlerowców został ukryty przez mieszkańców. Potem władza ludowa nie chciała zgodzić się na powrót Jana na stare miejsce, więc znalazł on azyl w przykościelnej drewnianej dzwonnicy. Dopiero ostatnio trafił do ustawionej przy kościele kapliczki w formie szklanej klatki.
Obrazek

Pod Lemanem znajduje się mogiła pomordowanych przez bolszewików żołnierzy polskich w 1920 roku. Na granitowym obelisku, zwieńczonym krzyżem, wyryto napis:
"TU • BOLSZEWICY • DNIA 25 SIER- • PNIA 1920 R. ZA- • MORDOWAŁY 47 • RODAKÓW. OBR- • ONCOM OJCZY- • ZNY STAWIAJĄ • RODACY Z AMERY- • KI Z HOUSATONIC • MAS. 8. CZEŚĆ IM".
Rankiem 25 sierpnia 1920 r., na oddział kowieńskiego pułku strzelców nocujący we wsi Leman, natarły oddziały kawalerii III Korpusu Konnego. Nie mogąc powstrzymać silniejszego nieprzyjaciela, Polacy rozpoczęli odwrót. Pluton składający się z 55 żołnierzy powstrzymywał nieprzyjaciela, dając możliwość wycofania się reszcie oddziału. Został jednak okrążony, a czterdziestu pięciu polskich żołnierzy bolszewicy zarąbali szablami.
Obrazek

Z Lemana przez Zimną udajemy się do Zdunowa ( ok. 5 km ) najpierw asfalt, a później droga gruntowa.
Zdunowo – dawna mazurska szkoła dwuklasowa. Bryła na rzucie w kształcie litery T, posiada trzy drewniane szczyty obite deskami. Budynek został w latach 90 XX w. wyremontowany na potrzeby ośrodka rekolekcyjnego .
Obrazek
Z Zdunowa jedziemy w kierunku Uścian, najpierw Stare później Nowe i dojeżdżamy do szosy Karwica – Pisz i tu skręciłem w lewo. Widać jezioro Nidzkie.
Obrazek

Obrazek

Szosą jedziemy ponad 8 km i jesteśmy w Turośli.
Turośl to wieś w gminie Pisz, która w 2010 roku obchodziła 300-lecie powstania. Parafię ewangelicką w Turośli erygowano w 1848 roku. W tym samym roku wybudowano kościół w stylu neogotyckim, który został częściowo zniszczony podczas II wojny światowej. Po wojnie budynek przejęli katolicy i odbudowali w 1957 roku. Parafia katolicka Matki Boskiej Częstochowskiej powstała w 1962 roku.
Obrazek
Częścią cmentarza obecnego jest stary cmentarz ewangelicki ( w jednym z przewodników spotkałem nazwę takich cmentarzy jako „cmentarze mazurskie” co mi się osobiście bardzo podobało ). Znajdują się tu nagrobki z kutymi krzyżami z końca XIX wieku.
Obrazek

Za Turoślą po 4 km Karpa. Za tą miejscowością przekraczamy dawną granicę pruską.
Obrazek

Następne 3 km jazdy i Łączki , najdalej na północ położona wieś województwa mazowieckiego.
W Łączkach znajduje się lipa - pomnik przyrody - dla upamiętnienia miejsca, z którego pochodził Stanisław Krupski - działacz kurpiowszczyzny (nie tylko zresztą), jeden z inicjatorów marszu Kurpiów na Kolno.
Obrazek

Przy wyjeździe z miejscowości Łączki w stronę Łysych po prawej stronie drogi ładna stara kapliczka ponepomucka na słupie.
Obrazek

I ponownie Piątkowizna, Zalas, Łyse i Kadzidło.
W Kadzidle neobarokowy kościół pw. Ducha Świętego - wspaniała murowana świątynia zbudowana przez ks. kan. Konstantego Rejchel w latach 1881-1886.; wewnątrz renesansowy ołtarz i oryginalne kropielnice z ogromnych muszli wyłowionych z Adriatyku, dar hr. Ludwika Krasińskiego.
Obrazek
W centrum miejscowości rzeźbione świątki w pniach ściętych topoli. Należy pamiętać również o znajdującym się tu skansenie kurpiowskim.

Z Kadzidła ścieżką rowerową, a później poboczem „53” do Dylewa.
W Dylewie zabytkowa kapliczka przydrożna postawiona w 1816 r. Na drewnianym wyprofilowanym słupie ośmioboczna kapliczka przykryta daszkiem namiotowym. W środku rzeźba Chrystusa Ukrzyżowanego.
Obrazek
Na południowym krańcu wsi stoi XIX-wieczna „karawaka” ( krzyż choleryczny) - 100 m od sklepu meblowego przy skrzyżowanie do Szafarni.
Obrazek

Z Dylewa( 17 km do Ostrołęki) jedziemy do Obierwi skręcając na południe ( wracając od krzyża to w lewo) w drogę asfaltową ( naprzeciwko salonu meblowego).
Za Obierwią (ok. 400 m) nad bezimiennym strumykiem stoi murowana kapliczka. Została ona zbudowana w 1937 r. Pierwotnie znajdowała się tam postać św. Jana Nepomucena, a obecnie jest tu zamknięty święty Roch.
Obrazek

Do Ostrołęki pozostało 13 km., dalej przez Olszewkę i w Szwendrowym Moście przed mostem skręcamy w prawo w kierunku Łazów. Asfaltową szosą dojedziemy do „53” i dalej to już Ostrołęka, a w Ostrołęce na liczniku ponad 150 km.
Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 37
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 13:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 102

Postprzez karolbiegacz » 16 sie 2013, o 07:03

Pięknie wypracowana relacja :)
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 20:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813


Powrót do powyżej 100 km

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron