Przegląd ciągu pieszo-rowerowego - Kruki - ul. Nowowiejska

Powrót do Ścieżki roweroweWszystko na temat ścieżek rowerowych w naszym mieście

Przegląd ciągu pieszo-rowerowego - Kruki - ul. Nowowiejska

Postprzez adm » 2 lis 2013, o 12:20

Kolejna droga rowerowa w okolicy oddana do użytku. Tym razem ścieżka została zbudowana w nowej strefie gospodarczej Białe Kruki na ulicy Nowowiejskiej w Krukach.
Ścieżka ma długość około 300 metrów, dwa i pół metra szerokości, oprócz tego nie zapomniano również o kilku 90-stopniowych zakrętach oraz kilkunastocentymetrowych krawężnikach ;).

Jedziemy od strony zakładów przemysłowych do drogi wojewódzkiej. Do wjazdu na ścieżkę zachęca błoto oraz wysoki krawężnik. Odcinek do pierwszej bramy wjazdowej ma bardzo imponującą długość około pięciu metrów. Rowerzysta musi dodatkowo pokonać kilka ostrych zakrętów.
Obrazek

Jakby atrakcji na tym krótkim odcinku było jeszcze zbyt mało to mamy dodatkowo zbyt wysokie krawężniki oraz niedokończoną nawierzchnię.
Obrazek

Po "szybkiej" przeprawie przez ten genialnie zaplanowany odcinek jedziemy dalej. Po kilkudziesięciu metrach trafiamy na kolejny wjazd do zakładów. Kolejne ostre zakręty, wysokie krawężniki oraz nawierzchnia sugerująca, że aby kontynuować jazdę ścieżką trzeba wjechać w płot.
Obrazek

Po kolejnym tym razem około dwudziestometrowym odcinku znajduje się następny wjazd do zakładów. Znów to samo, czyli ostre zakręty, krawężniki, sugerowanie jazdy w płot.
Obrazek

Po minięciu zjazdu mamy najlepszy odcinek tej ścieżki, ponad sto metrów drogi bez żadnych wjazdów. Tego już na szczęście nie udało się zepsuć. Zepsuto dopiero zakończenie ścieżki, czyli urwanie jej przed skrzyżowaniem, zapewniając rowerzystom atrakcje w postaci skakania z wysokich uskoków oraz jazdy po piasku/błocie.
Obrazek

Jak widać ścieżka została stworzona chyba tylko po to, aby tam była. Na pewno takie coś nie będzie ułatwiać jazdy rowerzystom, a wręcz przeciwnie znacznie ją utrudni. Jak zmierzyłem przy prędkości "przelotowej" 20 km/h jadąc jeznią pokonujemy ten odcinek w niecałą minutę. Korzystając ze ścieżki czas ten wydłuża się o około 25 sekund, czyli niemal o 50 procent. Oczywiście tak korzystny wynik zachodzi jedynie przy założeniu, że na ciasnych zakrętach nie mijamy się z innymi rowerzystami. W takim przypadku ten czas dużo bardziej by się wydłużył, śmiało mogę powiedzieć, że nawet dwukrotnie.
Budowa ścieżek rowerowych powinna zapewnić wygodny przejazd oraz bezpieczeństwo rowerzystów. W tym przypadku nie jest zapewnione zarówno jedno jak i drugie. A później znów będzie narzekanie kierowców: "Dlaczego ten rowerzysta jedzie jezdnią, skoro obok ma taką piękną, nową ścieżkę rowerową?"

Na koniec przedstawiam jeszcze krótki filmik z testem tej ścieżki.
<iframe width="560" height="315" src="//www.youtube.com/embed/qIGY4GY34-Q" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
http://www.youtube.com/watch?v=qIGY4GY34-Q

Dodatkowo w Urzędzie Gminy Olszewo-Borki złożyłem pismo o dostosowanie wysokości krawężników do istniejących przepisów, ale znając ich nastawienie, pewnie dostanę odpowiedź jak poprzednio, że "Gmina [...] zaprojektowała ciągi pieszo-rowerowe na posiadanym gruncie" :zdziwko: , "znacznie zwiększyło się bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego" oraz "mieszkańcy przyległych miejscowości wyrażają swoje zadowolenie z bezpiecznie urządzonego pasa ciągów pieszo-rowerowych".
+++
Avatar użytkownika
adm
Administrator
 
Posty: 393
Zdjęcia: 270
Dołączył(a): 16 sie 2008, o 19:41
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 158
Otrzymał podziękowań: 222
Rower: Kross Raven Steppen

Postprzez Pijący_mleko » 4 lis 2013, o 09:37

Wstyd mi za projektantów :(
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5032
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 15:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187


Powrót do Ścieżki rowerowe

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron