Dookoła Pulw

Powrót do 50 - 100 km



Dookoła Pulw

Postprzez zBIG » 4 sie 2014, o 21:14

Do końca XIX w. Pulwy były nieprzebytym tajemniczym bagnem, zresztą kurpiowskie słowo "pulwy" oznacza właśnie bagno. Obejmuje ono ponad 4000 ha na obszarze gmin Rząśnik i Długosiodło.
Proponuję wycieczkę wokół Pulw. Do niej wykorzystałem kolej i dojechałem pociągiem do stacji Dalekie ( 44 km od Ostrołęki ). Mapka opisanej wycieczki (część rowerowa).
[center]Obrazek[/center]
Ruchem pociągów na przystanku Dalekie kierowały dwie nastawnie. Na zdjęciu „Da1”, sterująca głowicą południową stacji.
Obrazek
Na południe od stacji, po wschodniej stronie torów stoi wykonany z szyn leśnej wąskotorówki krzyż, który znaczy miejsce mogiły nieznanego partyzanta.
Obrazek
Kolej Leśna Puszczy Białej powstała w pierwszej połowie XX wieku, najprawdopodobniej około roku 1915-1920, natomiast rozebrana została w 1963. Jej podstawową funkcją były przewozy drewna z Puszczy Białej . Jeszcze po dzień dzisiejszy zachowały się starotorza. Nitka wschodnia wychodziła na północ dochodząc do wiaduktu pod linią Tłuszcz-Ostrołęka (na poniższym zdjęciu) ), po czym przechodziła pod wspomnianym wiaduktem idąc dalej lasem.
Obrazek
Od stacji prowadzą znakowane szlaki turystyczne. Ja pojechałem szlakiem zielonym w kierunku Sieczych, który w przeważającej części prowadzi przez Puszczę Białą.
Obrazek
W Sieczychach przed szkołą, która mieści się w budynku zajmowanym podczas wojny przez niemiecki posterunek, znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Tadeuszowi Zawadzkiemu Zośka - bohaterowi Kamieni na szaniec, który zginął w walce w tym miejscu w 1943 r.
Obrazek
Drugie epitafium, umieszczone na ścianie budynku, upamiętnia mieszkańców wsi Sieczychy, którzy zginęli z rąk Niemców w odwecie za pomoc w akcji zbrojnej "Taśma" przeprowadzonej w tej miejscowości przez oddział AK.
Obrazek
Od szkoły fragmentem historycznej Drogi Furmańskiej jedziemy w kierunku Rząśnika.
Po drodze z końca XX w. kapliczka św. Floriana patrona strażaków.
Obrazek
Po ok. 2 km dojeżdżamy do dębu rosnącego pośród sosnowego boru, przy skrzyżowaniu leśnych dróg. Jest to „Dąb powstańców” Na jego konarach wieszali Rosjanie uczestników powstania styczniowego schwytanych w puszczy.
Obrazek
Po następnych ok. 2,5 km mogiła Romana Składanowskiego pseudonim "Wiktor" - jednego z „żołnierzy wyklętych” z oddziału Kmiołka .
Obrazek
Jeszcze następny kilometr i Porządzie. Tu zobaczmy drewniany kościół św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Zbudowano go w 1927 r. wykorzystując materiały ze świątyni w Dzierżeninie koło Serocka (z 1715 roku). Piękny, drewniany kościół nosi cechy stylu podhalańskiego, pomieszanego z kurpiowskim (tzw. styl ”narodowy”- eklektyczny, architekt S. Szyller).
Obrazek

Obok kościoła tablica poświęcona pamięci zamordowanych w czasie II wojny światowej.
Obrazek
W okolicach Porządzia odwiedziłem dwa cmentarze pochodzące z czasów I wojny światowej.
Jeden w Ochudnie przy drodze do Wyszkowa ( ok. 4,5 km od kościoła). Jest to mogiła zbiorowa żołnierzy armii rosyjskiej. Ma postać kurhanu o wysokości ok. 2 m. Pochowano tu ok. 200 żołnierzy poległych w 1915 r.
Obrazek
Drugi ( 3 km od kościoła) w lesie przy drodze do Nowych Wielątków. (szlak rowerowy niebieski)
Jest to cmentarz żołnierzy rosyjskich i niemieckich założony w latach 1914-1915. Pochowano tu ok. 150 poległych. Znajdują się tu mogiły zbiorowe i groby pojedyncze.
Obrazek
Z Porządzia do Rząśnika ( prawie 5 km ).

W Rząśniku kościół murowany pw. NMP Matki Kościoła wybudowany w latach 1989-1994 staraniem proboszcza parafii Porządzie, pobłogosławiony 23.10.1994 r. przez Biskupa pomocniczego Tadeusza Zawistowskiego.
Obrazek
Pomnik nieznanego polskiego żołnierza.
Obrazek
Z Rząśnika szosą asfaltową w kierunku Lubiela (drogowskaz Wicentowo 1). Zaraz za Rząśnikiem rozpościera się widok na Pulwy.
Obrazek
Bagna otoczone są wysokimi wzniesieniami, stromymi skarpami.
Obrazek
Rząśnicka Droga łącząca miejscowości Rząśnik i Porządzie - jej nasyp to następna pozostałość po kolejce wąskotorowej zbudowanej ok. 1918 r., służącej do wywozu torfu oraz transportu drewna z Puszczy Białej.
Obrazek
Po przejechaniu 3,5 km za miejscowością Wicentowo cmentarz ewangelicki dawnych osadników niemieckich, którzy w tym rejonie mieszkali ponad sto lat. Do II wojny światowej w Wincentowie znajdował się również niewielki kościółek .
Obrazek
Dalej przez Janowo, Ostrówek dojeżdżamy do Lubiela
Tu kościół wzniesiony w roku 1890 konstrukcji zrębowej, zewnątrz oszalowany . Nad nawą kwadratowa wieża czterokondygnacyjna zakończona ośmioboczną ażurową wieżyczką na sygnaturkę.
Obrazek
Przy kościele drewniana, konstrukcji słupowej, jednokondygnacyjna dzwonnica. Wzniesiona w XIX w. Ustawiona na cementowej podmurówce.
Obrazek
Na parafialnym cmentarzu grób Romana Stronczaka – strzelca pokładowego 4 Eskadry Bombowej. Zginął 8 września 1939 r. koło miejscowości Drozdowo, kiedy jego samolot PZL „KARAŚ” został zestrzelony przez niemieckie myśliwce. Miał 20 lat.
Obrazek
W Lubielu znajduje się przeprawa promowa ( od kościoła to prawie 2 km drogą ). Prom poruszany nie siłą mięśni, ale silnikiem, przewozi chętnych przez Narew.
Obrazek
Do przywołania przewoźnika służy taki oryginalny gong.
Obrazek
Z Lubiela w kierunku Długosiodła. Po drodze ( ok. 8 km od Lubiela) w miejscowości Chrzczanka Włościańska znajduje się murowany kościół filialny pw. NMP Częstochowskiej wybudowany w latach 1990-1993.
Obrazek
Następne 3 km i stacja kolejowa Przetycz, skąd wróciłem pociągiem do Ostrołęki.

Na liczniku uzbierało się 70 km – razem z dojazdem i powrotem z naszej stacji.
Ostatnio edytowano 5 sie 2014, o 10:56 przez zBIG, łącznie edytowano 1 raz
Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 31
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 12:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 102

Postprzez Pijący_mleko » 5 sie 2014, o 07:30

Widzę, ze jak zwykle jesteś przygotowany i wiesz dokładnie gdzie chcesz jechać.
Dzięki za wskazówki.

Ja mimo ze kręciłem się rowerem parę razy na trasie Wyszków-Przetycz,
to z miejscowości, które odwiedziłeś byłem tylko
we wsiach Porządzie i Sieczychy.
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187


Powrót do 50 - 100 km

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron