Za granicę

Powrót do powyżej 100 km



Za granicę

Postprzez zBIG » 31 sie 2016, o 14:40

Proponuję rowerową wycieczkę za granicę.

Obrazek

Ruszamy z Ostrołęki przez Łazy, Szwendrowy Most i po 12 km Olszewka.
W Olszewce:
Obrazek
Obrazek
Budynek zabytkowej drewnianej szkoły zbudowanej w 1920 r. Aktualnie uczniowie uczą się już w nowej.

Dalej w kierunku Obierwi ( ok. 1,5 km). Pod Obierwią nad bezimiennym strumykiem, tuż przy moście, murowana kapliczka zbudowana w 1932 r.
Obrazek
Pierwotnie znajdowała się tam postać św. Jana Nepomucena. Obecnie jest tam wyrzeźbiony w drewnie święty Roch.
Obrazek
W samej Obierwi znajduje kościół murowany pw. NMP Częstochowskiej zbudowany w latach 1974-1987, pobłogosławiony w 1987 r. przez Biskupa Juliusz Paetza.
Obrazek
Obrazek
Wnętrzne kościoła.
Obrazek
Na placu przed kościołem stoi figura św. Antoniego.
Obrazek

W Obierwi skręcamy w lewo i po 7 km dojedziemy do miejscowości Gleba.
Na skrzyżowaniu dróg drewniana kapliczka domkowa.
Obrazek
Troszeczkę dalej przy budynku garażowania samochodu strażackiego znajduje się kapliczka Św. Floriana patrona strażaków, którą wyrzeźbił znany artysta ludowy Stanisław Bacławski z Czarni Kadzidlańskiej.
Obrazek
W miejscowości tej znajdują się jeszcze inne rzeźby tego artysty. Przed szkołą:
Obrazek
I na prywatnej posesji.
Obrazek
Dalej to Kierzek ( ok. 5 km )
Na początku wsi piętrowa kapliczka.
Obrazek
Obelisk na placu przyszkolnym.
Obrazek
3 września 1944 r. żołnierze niemieccy zamordowali trzynastu mieszkańców wsi Kierzek, Oborczyska, Zawady, Kopaczyska. W 2013 r. wystawiono obelisk upamiętniający ofiary tej zbrodni. Na obelisku wyryto nazwiska zamordowanych.
Obrazek
We wschodniej części wsi na skraju lasu sosnowego położony jest cmentarz wojenny o pow. 0,25 ha, założony na planie prostokąta zapewne w latach 1914-1915.
Obrazek
Spoczywa tu ok. 100. żołnierzy armii niemieckiej, mogiły słabo widoczne, porośnięte trawą, na nich resztki krzyży.
Następna miejscowość to Brodowe Łąki ( ok. 9 km od Kierzka)
Przy wjeździe po lewej stronie wyspa, a na niej figura św. Jana Nepomucena
Obrazek
Za mostem stanica wodna.
Obrazek
W środku wsi znajduje się kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła zbudowany w 1884 r. przez wiernych w tajemnicy przed ówczesną władzą państwową; w czasie budowy kościoła nie było w parafii księdza. Jest jednym z pięciu kościołów transeptowych na Mazowszu wznoszonych pod koniec XIX w.
Obrazek
Kościół jest budowlą orientowaną ( prezbiterium skierowane na wschód) o konstrukcji zrębowej, którą z zewnątrz oszalowano. Przy prezbiterium od strony północnej dostawiono zakrystię, a od południowej składzik.
Obrazek
W kościele neobarokowy zabytkowy ołtarz główny z XIX wieku.
Obrazek
oraz prospekt organowy z organami zbudowanymi w 1906 r. ( w takcie odnawiania)
Obrazek
Obok kościoła znajduje się dwukondygnacyjna drewniana dzwonnica pochodząca z 1884 r. Konstrukcję je stanowią drewniane słupy wzmocnione ryglami i zastrzałami. Dolna kondygnacja została wzniesiona na planie prostokąta, górna na planie kwadratu.
Obrazek
Przy kościele rośnie dąb pomnik przyrody o wys. 20 m i obwodzie 380 cm
Obrazek
W pobliżu kościoła znajduje się drewniana plebania zbudowana w 1914 r.
Obrazek

Z Brodowych Łąk udajemy się do Krukowa ( prawie 11 km )
Obrazek
Krukowo - kościół murowany pw. Miłosierdzia Bożego zbudowany w latach 1988-1989.
Obrazek
Wnętrze kościoła.
Obrazek
W Krukowie znajduje się murowana otynkowana kapliczka słupowa z wnęką na rzeźbę. Stoi po prawej stronie drogi w stronę Rzodkiewnicy ( ok. 1,2 km od kościoła) na terenie prywatnej łąki na niewielkim wzniesieniu. Kapliczka została odnowiona w ciągu ostatnich kilku lat. Obecnie jest pomalowana na beżowo, nakryta jest czterospadowym daszkiem zakończonym metalowym niewielkim krzyżem z Pasyjką.
Obrazek
W przeszklonej wnęce, której zarys podkreślono ciemnobrązową farbą, znajduje się drewniana figura św. Jana Nepomucena. Święty został przedstawiony w pozie kontapostalnej jako dojrzały mężczyzna z zarostem i dłuższymi włosami, w czarnej sutannie, białej komży i ciemnobrązowej pelerynie. Święty ma głowę nakrytą czarnym biretem. W prawej ręce trzyma pomalowany na czarno krzyż z malutką białą Pasyjką, w lewej zaś – białą palmę męczeństwa.
Następna miejscowość to Zaręby ( 5,6 km od kościoła w Krukowie).
Obrazek
Kościół p.w. Świętego Wawrzyńca zbudowany w stylu barokowym w latach 1775 – 1776 z fundacji Antoniego Zielińskiego chorążego zawkrzańskiego. Budowla orientowana ( prezbiterium zwrócone na wschód ) o konstrukcji zrębowej z zewnątrz oszalowany deskami. Przebudowany w XIX w.
Obrazek
Od południowej strony do nawy głównej dobudowano kruchtę boczna oraz zakrystię.
Obrazek
Dzwonnica drewniana konstrukcji słupowej z 1775 r. Zbudowana na planie kwadratu, kryta dachem namiotowym, zwieńczona żelaznym krzyżem.
Obrazek
Poza terenem na wschód od kościoła stoi drewniana plebania wybudowana ok. 1930 r.

Z Krukowa skręcamy do Mącic.
Po przejechaniu 2 km, przed Mącicami „ witacz” opisujący historię tej miejscowości.
Obrazek
Następne 2 km i w samych Mącicach:
Obrazek
Przedwojenny budynek szkoły. Aktualnie szkoła została zlikwidowana, a budynek przeznaczony na cele mieszkalne.
Obrazek
Pomnik upamiętniający poległych okolicznych mieszkańców w okresie I wojny światowej.. Znajduje się po lewej stronie drogi za wsią Mącice jadąc w kierunku Wielbarka . Na tylnej ścianie napis ESSTARBEN DEN HELDEN TODT oraz wyryte napisy z nazwiskami poległych, obecnie trudne do odczytania. Pomnik zaniedbany, popękany , zarośnięty i bez pomocy miejscowych trudny do zlokalizowania
Obrazek
Na ścianie od drogi widnieje napis: DEN GEFALLENEN HELDEN 1914 - 1918. Nad napisem okrągłe wgłębienie.
Obrazek
Cmentarz ewangelicki w Mącicach założony został w XIX w. Położony jest na północno-zachodnim skraju wsi, przy północnej stronie drogi do Wielbarka.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Znajduje się tu składająca się z trzech części kwatera wojenna, w której pochowano 5 żołnierzy armii niemieckiej i 6 żołnierzy armii rosyjskiej poległych w listopadzie i grudniu 1914 r. oraz w marcu i kwietniu 1915 r. Kwatery otoczone są granitowymi krawężnikami.


Po ok. 10 km docieramy do Wielbarka.
Wielbark otrzymał prawa miejskie 21 lipca 1723r na mocy restryktu królewskiego. Niestety w 1946 r. stracił je po zniszczeniach wojennych.
Obrazek
Z miejskiej zabudowy pozostały ładne kamieniczki oraz trochę innych zabytkowych budowli.
Obrazek
Kościół ewangelicki został zbudowany przez mistrza murarskiego Schimmelpfenniga, w latach 1823-1827 wg projektu berlińskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla, Przy budowie wykorzystano starsze elementy pochodzące z wyburzonej w 1819 r. świątyni pochodzącej z 1721 r. Jest to duża, salowa budowla z wysuniętą od strony zachodniej wieżą, zaliczana do ładniejszych przykładów nurtu eklektyczno-klasycyzującego. Obecnie obiekt nie jest użytkowany, prowadzone są prace remontowe.
Obrazek
Obrazek
Przy kościele znajduje się budynek starej plebani, z pierwszej połowy XIX wieku.
Obrazek
Neogotycki murowany z czerwonej cegły i posadowiony na kamiennym fundamencie kościół katolicki pw. św. Jana Nepomucena, wybudowany w latach 1879-1880. Wzniesiono go na rzucie prostokąta. Inicjatorem budowy kościoła był ks. Jan Szadowski, działacz religijno-społeczny, obrońca mowy polskiej. W latach 1872-1887 był proboszczem w Wielbarku.
Obrazek
Wystrój i wyposażenie kościoła pochodzą z okresu jego budowy i utrzymane są w stylu neogotyckim , witraże wykonane w latach 60. XX w. przez Stanisława Pawlisza z Poznania.
Obrazek
Plebania i dom parafialny pochodzące z XIX wieku.
Obrazek
Obok kościoła znajduje się neogotycka kapliczka z 1885 r. z czerwonej cegły, z marmurową tabliczką i napisem "Pod Twoją Obronę uciekamy się Primo annivers. Dedicat hujus Ecclesiae s. tit. s. Joannis Nep. Dom. infr. Oct. SS. App. Petri et Pauli 1885"
Obrazek
Nieczynna stacja kolejowa w Wielbarku. Znajdują się tu 2 perony. Niegdyś był to ważny węzeł rozdzielający pociągi jadące w stronę Ostrołęki i Nidzicy. Budynek dworca jest w opłakanym stanie. Jeszcze w okresie od 1 stycznia do 8 czerwca 2013 Wielbark posiadał połączenie kolejowe z Szczytnem, lecz od 9 czerwca połączenia zostały zawieszone.
Obrazek
W bezpośredniej okolicy znajduje się wieża ciśnień. Wieża służy dziś jako nośnik anten telefonii komórkowej.
Obrazek

Okazałym i bardzo dobrze utrzymanym stuletnim budynkiem z 1916 r. jest siedziba Nadleśnictwa Wielbark.

Obrazek

Zabytkowy pochodzący z 1923 r. budynek gimnazjum w Wielbarku.
Obrazek
Obrazek
Zabytkowy cmentarz ewangelicki z mogiłami pochodzącym z okresu I wojny światowej. Mogiły pierwszowojenne usytuowane są, przy wejściu, po obu stronach alejki. Spoczywa tu 5 żołnierzy armii niemieckiej poległych w sierpniu 1914 roku oraz 9 żołnierzy armii rosyjskiej. Cmentarz zarośnięty, napisy na stelach słabo czytelne.
Obrazek
Cmentarz wojenny z czasów I wojnie światowej usytuowany jest po południowej stronie ulicy prowadzącej w kierunku Jedwabna, za zabudową.
Obrazek
Założony na planie czworoboku, o pow. 0,32 ha, podzielony aleją na dwie części. Zbiorowe mogiły w rzędach, otoczone krawężnikami z kostki granitowej. Na osi alei, od strony południowej, znajduje się drewniany krzyż. Wzdłuż linii granicy cmentarza zachowany częściowo drzewostan. Na cmentarzu spoczywa 399 żołnierzy armii niemieckiej i armii rosyjskiej, zmarłych z ran w miejscowym lazarecie (był w kościele ewangelickim).
Z Wielbarka udajemy się w stronę miejscowości Opaleniec ( 15 km )
W Opaleńcu jeszcze jeden, troszeczkę schowany, witacz spotkany w czasie tej wycieczki.
Obrazek
Dawny kościół ewangelicki.
Obrazek
W roku 1878, w miejscu drewnianego kościoła, postawiono nowy kościół z czerwonej cegły. Kościół ten przetrwał w nienaruszonym stanie do roku 1988, kiedy to Parafia E-A w Szczytnie sprzedała go architektowi z Warszawy.
Obrazek
Brama
Obrazek
Dziś dawny kościół jest własnością prywatną, o czym informuje tabliczka powieszona na zamkniętej zabytkowej bramie.
Ceglana kapliczka.
Obrazek
Na skrzyżowaniu z aleją prowadzącą do kościoła znajduje się duża ceglana kapliczka, o architekturze przypominającej podobne obiekty na Warmii.
Obecny kościół parafialny.
Obrazek
Obecny kościół w Opaleńcu powstał w 1926r. Obok kościoła znajduje się cmentarz z zachowanymi, nielicznymi nagrobkami z czasów przed budowy kościoła.
Obrazek
Dzwonnica.
Mogiła z I w.ś.
Obrazek
Mogiła zbiorowa niemieckich żołnierzy poległych w okresie I wojny światowej na cmentarzu parafialnym w Opaleńcu.
Pomnik poległych.
Obrazek

Betonowy pomnik poległych znajdujący się w miejscu cmentarza, gdzie pochowani są żołnierze niemieccy polegli w bitwie przasnyskiej. Na pomniku widnieje inskrypcja Den Helden des Weltkrieges 1914 – 1918. Niżej pod inskrypcją wypisane są nazwiska poległych. Napisy obecnie zatarte, praktycznie nieczytelne.

Replika posterunku granicznego z okresu międzywojennego.
Obrazek
Właśnie w tym miejscu wracamy z zagranicy. Ostatnio w czasie dwudziestolecia międzywojennego biegła tu granica niemiecko-polska (Opaleniec był po stronie niemieckiej a Chorzele po polskiej). Wcześniej, tu też była granica, zmieniały się tylko państwa, które były nią oddzielone. Po stronie południowej były to kolejno ziemie plemion słowiańskich, Księstwo Mazowieckie, Korona Królestwa Polskiego, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Księstwo Warszawskie, Królestwo Polskie (kongresowe), Rzeczpospolita Polska. Po stronie północnej – ziemie plemion pruskich, Państwo Zakonne, Prusy Książęce, Królestwo Prus, prowincja Prusy Wschodnie, Republika Weimarska, III Rzesza. Być może to jedyne takie miejsce na świecie, gdzie granica istniała przez 1000 lat.
Za Opaleńcem po 3 km Chorzele
W Chorzelach
Pomnik św. Floriana z mieczem.
Obrazek
Współczesny pomnik świętego, patrona strażaków ustawiono we wrześniu 2005 r. Umieszczona na cokole tablica informuje, że OSP w Chorzelach obchodzi stulecie istnienia 1904-2005. Autorem postaci, która powstała z jednej bryły piaskowca jest Janusz Zaręba z Ostrowca.
Obrazek
W centrum Chorzeli stoi pomnik Tadeusza Kościuszki. Na wielkim, wysokim, 2 metrowym cokole przedstawiona jest postać Naczelnika siedzącego na koniu, ze wzniesioną szablą. Autorem projektu jest artysta pochodzący z Przasnysza, profesor Edmund Majkowski. Pomnik odsłonięto 1 września 1969 r.
Obrazek
Kościół parafialny neoromański murowany pw. Trójcy Przenajświętszej zbudowany w latach 1872-1878 według projektu architekta Adolfa Schimelfeniga z Warszawy, ucznia Henryka Marconiego. Kościół został konsekrowany w 1886 r. przez biskupa pomocniczego Henryka Kossowskiego.
Obrazek
W 1889 roku została dostawiona wieża.
Wnętrze kościoła.
Obrazek
Obok kościoła znajduje się figura z 1889 r. Matki Bożej.
Obrazek
Młyn w Chorzelach z 1901 roku, obiekt zabytkowy.
Obrazek
Zalew.
Obrazek
Zbiornik retencyjny o powierzchni ok. 6 ha, który znajduje się w południowo-wschodniej części miasta. To jedyny tak duży akwen na terenie gminy; dziś służy przede wszystkim wędkarzom.

Z Chorzel przez Budki do Raszujki ( 5 km )
Przy wjeździe do wioski, po lewej stronie drogi stoi krzyż choleryczny karawaka.
Obrazek
Kapliczka w środku wsi.
Obrazek
Ceglana, piękna kapliczka złożona jest z trzech wież, z których każda zwieńczona jest żelaznym krzyżem została wystawiono w 1948 roku w miejscu, w którym stał stary, drewniany krzyż. Motywami przewodnimi jej powstania były: podziękowanie Bogu za uratowanie życia mieszkańców podczas II wojny światowej oraz prośba o ochronę przed wszelkimi kataklizmami i niebezpieczeństwami.
Stacja PKP
Obrazek
Po zakończeniu I wojny światowej linia kolejowa Ostrołęka–Wielbark została przedzielona granicą polsko-niemiecką między Chorzelami a Opaleńcem. Polskie Koleje Państwowe utrzymywały ruch pasażerski po stronie polskiej (Niemcy rozebrali tory po swojej stronie), przy czym aż do roku 1926 pociągi kończyły bieg właśnie na stacji Raszujka.

Następne 6 km i Olszewka.
Obrazek

Obrazek

Drewniany kościół w Olszewce pw. Najświętszego Serca Jezusowego zbudowany w 1922 r. jako wotum za odzyskanie niepodległości. Zbudowany został na planie wydłużonego ośmioboku. Prezbiterium nie jest wyodrębnione, z boku nawy zakrystia i składzik. Początkowo kościół w Olszewce był obsługiwany przez duszpasterza z Parciak. Samodzielna parafią Olszewka stała się 25.12.1980 r. za sprawą dekretu biskupa płockiego Bogdana Sikorskiego, w jej skład wchodzi tylko miejscowość Olszewka.

Obrazek

Obok drewniana dzwonnica. Drewnianą dzwonnicę zbudowano na planie ośmioboku i pokryto blaszanym dachem namiotowym.
Obrazek
Grota Matki Bożej z Lourdes koło kościoła w Olszewce. Fundatorem figurki był ks. Roman Chudzik.
Obrazek
W 1937 r., staraniem proboszcza z Parciak, ks. Juliana Przygódzkiego, wybudowano przykościelną plebanię. Budowa trwała dwa lata, dokończono ją po wojnie. Początkowo mieściła się tam szkoła, plebania zajmuje to miejsce dopiero od 1959 r.
Obrazek

Drewniana figura św. Jana Nepomucena na słupie, na którym wyryta jest data 1838. Znajduje się ona na prywatnej posesji niedaleko kościoła parafialnego. Rzeźba przedstawia duchownego w stroju kapłańskim w sutannie i birecie, widoczne są też buty, w prawej ręce święty trzyma młotek. Rzeźba jest uszkodzona - odpadła jej lewa ręka. Ubytek został uzupełniony w formie bardzo prostej – kawałka drewna przypominającego rękę, jednak bez palców. Na słupie pionowo wycięte jest „ANTONI OPALACH”, a u podstawy słupa znajduje się inskrypcja: „FON[odwrócone]DATO[R – niewidoczne] / ROKU / 1838”.

Za Olszewką Parciaki ( 6 km)
Kościół
Obrazek

Parciaki - drewniany kościół z 1823 r., który w 1905 r. został zakupiony z parafii Czarnia k. Myszyńca. Kościół ten pw. Trójcy Przenajświętszej zbudowano w Parciakach w kształcie krzyża z czterema przybudówkami. W latach 1956-1957 boczne kaplice wraz z przybudówkami rozebrano i postawiono ściany ciągłe, a całą budowlę pokryto jednostajnym dachem.

Zabytkowa dzwonnica

Obrazek

Cmentarz I wojenny

Obrazek
W miejscowości Parciaki na cmentarzu parafialnym znajduje się kwatera żołnierzy niemieckich poległych podczas I wojny światowej w 1915 r. Po prawej stronie od furty wejściowej, poza obecnymi grobami, znajdują się betonowe płyty nagrobkowe cmentarza wojennego, ale niestety napisy na nich są nieczytelne. Drzewa na tym terenie zostały wycięte, a współczesne pochówki odbywają się już bezpośrednio na grobach wojennych. Znika więc następny cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.
Obrazek

Usunięte płyty nagrobne i porzucone w głębi cmentarza.

Parciaki Stacja (następne 3 km )

Miejscowość Parciaki Stacja powstała po wybudowaniu tu linii kolejowej.
Obrazek

Wieża ciśnień wybudowana w 1927 r.

Obrazek
Wieża w środku.

Obrazek
Stacja. Linia kolejowa funkcjonowała do 2001 r. Dawny budynek stacji i tereny przyległe są niewykorzystane, a tory porasta trawa.
Z Parciak Stacji udajemy się do Cierpięt
Obrazek

Figurka św. Jana Nepomucena mająca już ponad sto lat znajdująca się w miejscowości Cierpięta.

Obrazek
Postać św. Jana Nepomucena – widać wpływ czasu.
Obrazek
Nowa, z 2011 r., figura św. Jana Nepomucena na słupie postawiona na skrzyżowaniu dróg.

Obrazek
Na jednej z kolonii Cierpiąt - Czechronce stoi przy drodze ciekawy drewniany krzyż.

Z miejscowości Cierpięta do miejscowości Orzoł ( 5 km )
Obrazek
Kapliczka skrzynkowa na cokole murowanym, wewnątrz piękny drewniany Nepomuk w pięciogwiaździstej aureoli, pod blaszanym daszkiem.

Obrazek
Orzoł - drewniany krzyż, tzw. karawaka.
Do Baranowa 3 km
W Baranowie : kościół
Obrazek
Kościół w Baranowie pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny został wzniesiony w stylu neogotyckim w latach 1910-1914 wg projektu Dzierżanowskiego i J. Wojciechowskiego. Ma 55 długości i 31 m szerokości, wieże mają po 54 m wysokości.
Obrazek

Obrazek
Wnętrze kościoła - ołtarz główny pochodzący z lat trzydziestych XX w.
Obrazek
Plebania murowa wybudowana w 1923 r, staraniem ks. Prob. Józefa Zaręby.

Figura z pocz. XX w na miejscu dawnego kościoła.
Obrazek
Z przełomu lat 1936/37 pochodzi kopiec, na którym stoi figura Chrystusa dźwigająca krzyż. W miejscu tym zbudowany był w początku XVII wieku pierwszy kościół w Baranowie. Był tu również pierwszy cmentarz grzebalny.

Obrazek
Nad rzeką Płodownicą ustawiona została nowa figura Św. Jana Chrzciciela, która zastąpiła figurę starą, wykonaną z drewna pochodzącą z końca XVIII wieku. Nową figurę wykonano z metalu i ustawiono na murowanym cokole.

Dalej przez Budne, Wyszel do Przystani, która była już opisana w wycieczce „ Do gniazda rodu Krasińskich” i z Przystani do Ostrołęki. Na liczniku ponad 150 km.



Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 31
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 12:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 102

Postprzez Pijący_mleko » 31 sie 2016, o 14:51

Dzięki, jak zwykle podpowiadasz mi ze mnóstwo miejsc przegapiłem.
Pewne spostrzeżenie przesłałem Ci na PW


A co do cmentarza w Parciakach
jest na to zgoda
bo jak dla mnie idą po bandzie :(
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187


Powrót do powyżej 100 km

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron