Rybaki i Czartoria

Powrót do Ciekawe miejscaMiejsca warte odwiedzenia w naszej okolicy

Rybaki i Czartoria

Postprzez mac ap » 5 paź 2009, o 20:00

Rybaki i Czartoria to nadnarwiańskie wsie, leżące jakieś 5 kilometrów na północ od Miastkowa. Najwygodniej tam dojechać szosą Ostrołęka-Łomża. Na początku Miastkowa w lewo odchodzi droga, która ledwie po kilkunastu metrach rozdwaja się na szosę na północny-zachód, do Rybaków i na szosę na północ, do Czartorii. Obie są jeszcze nowe, w dobrym stanie i obie prowadzą przez malownicze okolice. Mi podoba się zwłaszcza ta druga- las w tamtych okolicach jest imponujący i zróżnicowany krajobrazowo.
A same wsie? Rybaki leżą w widłach Narwi i Ruzi. Podobnie jak Czartoria, to w dużym stopniu miejscowość letniskowo-wypoczynkowa. Za wsią, to jest na północ od niej, rozciąga się częściowo piaszczysta, a częściowo zalewana wodą równina, obok której płynie Narew. Zwracają tam uwagę potężne jałowce, wyglądające jak drzewa. To charakterystyczna cecha tamtych okolic, podobnie jest pod położoną nieco dalej w górę rzeki Czartorią. Zbocza doliny Narwii opadają stromo na całym tym odcinku, tworząc malownicze widoki.
Problemem może być tylko spięcie całej trasy w całość. Między oboma wsiami istnieją drogi gruntowe, umożliwiające połączenie całej tej części wyprawy w zgrabny trójkąt, w który wjeżdzamy i który kończymy w Miastkowie. Drogi te jednak są mało przyjazne rowerzyście, jako że miejscami są zapiaszczone. Radzę albo uwzględnić w swoich szacunkach, że gdzieniegdzie między Rybakami i Czartorią trzeba będzie rower prowadzić, albo odpuścić sobie ten kawałek i wracać tą samą drogą. No chyba, że jeżdzicie góralem i poradzicie sobie nawet na piasku.
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 19:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152

Postprzez zBIG » 6 cze 2010, o 00:21

Mac ap zwrócił uwagę na rzeczywiście ciekawe okolice. W lesie przed Czartorią znajduje się cmentarz żołnierzy polskich z okresu wojny polsko – bolszewickiej w 1920 r. Przy przystanku autobusowym w prawo leśną dogą, która doprowadzi do tego cmentarza.
Obrazek
Obrazek
Na początku sierpnia walczył tu wysłany z okolic Ostrołęki oddział pod dowództwem mjr. Bleszyńskiego osłaniając skrzydło broniącej się Łomży przed atakami 12 Dywizji sowieckiej. Mjr. Błeszyński po ciężkiej walce wycofał się w kierunku Ostrołęki. Również w nocy 2 sierpnia załoga Łomży opuściła miasto i rozpoczęła marsz na Śniadowo. Walki nad Narwią opóźniły marsz sowietów na Warszawę i pozwoliły Naczelnemu Dowództwu na przegrupowanie wojsk i stworzenia odwodów, a więc przygotowania przyszłego uderzenia znad Wieprza. Niestety walki nad Narwią zostały zapomniane i przyćmione sławą późniejszej bitwy warszawskiej.

Teren rozciągający się między Czartorią i Rybakami zajmuje ogromne (ok. 180 ha ) pole jałowcowe. Są to tzw. Jałowce Czartoryskie. Ta perła krajobrazowa to ewenement na skalę Polski.
Obrazek

Uzupełnieniem mozaiki krajobrazu tych terenów jest znajdujące się pomiędzy jałowcami i nadnarwiańskimi wydmami jeziorko ( ma nawet nazwę). Tubylcy i turyści się tu się kąpią.

Obrazek


W pobliżu Rybaków nad rzeczką Róż (a może Ruż czy Ruź) znajduje się Bartkowizna, której nazwa nie figuruje w wykazie urzędowym nazw miejscowości w Polsce. Stoi tu zabytkowy młyn wodny z zastawami z pierwszej połowy XIX wieku. Od 2004 roku młyn jest nieczynny.
Obrazek

Obok niego rośnie dąb, któremu miejscowi nadali przydomek Piłsudski, gdyż posadzono go w dzień śmierci marszałka.
Obrazek

Z Bartkowizny leśną drogą jadąc na południe dojedziemy do jeszcze jednego ciekawego miejsca, a mianowicie Drogoszewa. Jednak jak napisał mak ap ” Drogi te jednak są mało przyjazne rowerzyście ” - nie są to trasy dla połykaczy kilometrów. W Drogoszewie znajdują się pozostałości zabytkowego zespołu dworsko – folwarcznego.

Obrazek
Obora z lat 1887-1888

Obrazek
Spichlerz z końca XIX wieku

Obrazek
Gorzelnia z 1907 roku.

Obrazek
Magazyn spirytusowy z 1907 r.

Obrazek
Komin gorzelni z 1907 r.

Z Drogoszewa już do Ostrołęki, chociaż można zahaczyć jeszcze o Nowosiedliny. Tu znajduje się cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej.

Obrazek

Aby się do niego dostać, w wiosce należy pojechać drogą za jeziorem aż do lasu. Tu skręcić w prawo ( po przeciwnej stornie jest drewniana brama) i po kilkudziesięciu metrach będziemy na terenie cmentarza. Mogiły słabo widoczne, porośnięte trawą.
Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 37
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 13:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 102

Postprzez mac ap » 6 cze 2010, o 20:59

Piłsudski podobno mawiał, że bez obrony Łomży, czyli tak zwanego Cudu nad Narwią, nie byłby możliwy Cud nad Wisłą i ocalenie Polski.
Rzeka nosi nazwę Ruź. Droga na Bartkowiznę jest dobrze oznaczona od południa, ze wsi Zaruzie, słynnej z racji jej schronów bojowych Linii Mołotowa. A skoro już wspomniany jest cmentarz z lat I wojny światowej, to dwa kolejne znadują się mały kawałek na wschód: jeden między wsiami Stare i Nowe Sierzputy, a drugi między Chojnami i Sulkami. Oba mają efektowne obeliski (zwłaszcza ten drugi) i oba stoją tuż przy szosie Łomża-Ostrołęka.
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 19:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152


Powrót do Ciekawe miejsca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron