pedały + buty czy warto?

Powrót do Co kupić?



Pomoc w wyborze roweru, części i akcesoriów

pedały + buty czy warto?

Postprzez karolbiegacz » 23 mar 2010, o 07:17

Kto z Was korzysta z pedałów SPD oraz butów z blokami?
Czy warto mieć taki osprzęt do roweru?
Ja zakupiłem:
http://www.cambriabike.com/Images/produ ... _shoes.jpg
oraz:
http://www.cambriabike.com/Images/produ ... _pedal.jpg
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez Panzerjager44 » 23 mar 2010, o 07:45

Bardzo fajny zestaw zakupiłeś. Co do pytania to warto bez dwóch zdań. Ja co prawda jeżdżę na SL ale myślę, że w MTB jest podobnie. Do zakupu takiego zestawu zniechęca przede wszystkim cena, szczególnie butów. Z tego powodu wiele osób już na wstępie rezygnuje z zatrzasków na rzecz jeżdżenia na platformach. Komuś kto nigdy nie jeździł na sztywno wydaje się, że jazda taka jest niebezpieczna. Faktem jest, że jazdy w SPD trzeba się nauczyć zaczynając od podstaw. Początki bywają z reguły dość trudne i zazwyczaj kończą się kilkoma upadkami. Najczęściej są one lajtowe i wynikają z braku umiejętności wypięcia buta z zatrzasku. Po dłuższym jeżdżeniu nabiera się jednak takiej automatyzacji czynności wpinania i wypinania, że robi się to nieświadomie zupełnie o tym nie myśląc. Jeden ruch nogą i jesteśmy wpięci, jeden i wypinamy nogę. Z reguły każdy ma swoją stronę roweru na którą się wypina (niemal wszyscy na lewą).
Zakup butów i bloków jest jednym z najlepszych upgrad-ów naszego roweru, przekładającym się wprost na efektywność jazdy. Wiadomo, noga zaczyna ciągnąć także w górę, co nabiera dużego znaczenia na podjazdach i w czasie sprintów, ale także w czasie normalnej jazdy. Wiadomo najpierw trzeba się tego nauczyć, ale warto. SPD nie zmniejsza także naszego bezpieczeństwa na rowerze, a wręcz przeciwnie. Z platformy łatwo przy ostrzejszej jeździe o zsunięcie nogi (sytuacja niezwykle niebezpieczna na kolarkach), na SPD nie ma o tym mowy.
także zachęcam wszystkich do spróbowania ! Po trudnych początkach jazda stanie się o wiele fajniejsza.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez karolbiegacz » 23 mar 2010, o 19:42

Zgadzam się z Tobą w zupełności.
Dodam tylko, że po latach doświadczeń na zatrzaskach szosowych "look" trochę się zdziwiłem, że zatrzaski spd są o wiele luźniejsze.
Ale chyba muszę się do tego przyzwyczaić.
Look`i mają bardzo szerokie bloki i dlatego są bardziej sztywne, można by powiedzieć, że jest się "przyspawanym do roweru".
SPD`ki mają bardzo skromne bloki więc muszą dawać więcej luzu.
-----------------------------------------------------------------------------
Jeśli ktoś z Was obawia się zapięcia na sztywno to niesłusznie.
Ja nie wyobrażam sobie innej jazdy jak w blokach.
Męczyłem się 3 miesiące na platwormach ale najgorsze jest już za mną.
Kupujcie "zatrzaski" POLECAM.
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez Panzerjager44 » 23 mar 2010, o 21:39

Więcej luzu nie jest takie złe. Odciąży trochę kolana. Na pewno szybko się przyzwyczaisz. Nie wiem jak to jest w MTB, ale w kolarkach mamy wybór dwóch rodzajów bloków: żółte z luzem i czerwone bez luzu. Czerwone są przy tym nie polecane do codziennego treningu z powodu większego obciążenia kolan. Wymagają one doskonałego ustawienia, nie wybaczając nawet milimetrowych błędów. Czerwone są dobre do jazdy na czas i raczej nic poza tym, chociaż niektórzy katują w nich codziennie :)
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142


Powrót do Co kupić?

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron