SUCHE: okolice

Powrót do 50 - 100 kmSUCHE: okolice

Postprzez zBIG » 7 sie 2010, o 20:58

SUCHE; okolice
Chciałbym zaproponować wycieczkę do j.w.
Jedziemy w kierunku Sypniewa. Aby nie jechać do Nowej Wsi szosą przez Drężewo, Chudek (nie lubię tego odcinka), pojechałem przez Olszewo-Borki, Nakły, Działyń, Skrzypek i wyjechałem na szosę (na liczniku było ok. 15 km, z tego niestety połowa to żwirówki) i dalej w kierunku Sypniewa. Po drodze w po prawej stronie Mamino, a tam zabytkowy wiatrak z początku XX w.
Obrazek

Po kilku km Sypniewo, gdzie można zobaczyć budynek z 1862 r. mieszczący bibliotekę, który w poprzednim wcieleniu był dworkiem szlacheckim a później plebanią.
Obrazek

Jedziemy dalej szosą i za wsią, gdy będzie widać zabudowania następnej wsi -Sypniewa Nowego – skręcany w prawo polną drogę w kierunku zabudowań. Z daleka widzimy wzniesienie – jest to jest średniowieczne grodzisko nad rzeczką Róż. Pochodzi ono z VIII i poł. XIII wieku, typ pierścieniowy, wysokość wału wynosiła 3,5 - 4,5 m. Obecnie obiekt porośnięty trawą, użytkowany jako pastwisko przez miejscową ludność. Nazywany jest "Grodem". "Okopem", "Szwedzkim rogalem". Odkryto tu między innymi dwie studnie z podwójnych drewnianych skrzyń o rzucie kwadratowym. W jednej z nich znajdowała się podłoga z desek, a na niej warstwa żwiru (do filtrowania wody) i kamieni (do obciążenia podłogi). Obiekt jest wpisany do zabytków kultury materialnej.
Obrazek

Wracamy na szosę i przez Zamość docieramy do Gąsewa, gdzie skręcamy w prawo w kierunku Płoniaw. W Gąsewie odwiedzamy:
Dom Ludowy, który powstał w latach 1925-27.
Obrazek
Na cmentarzu parafialnym kapliczkę klasycystyczną zbudowaną w 1832 r.
Obrazek

Z Gąsewa asfaltem przez Zawady do Podosia. Koło Podosia malowniczą doliną płynie Orzyc. Nazwa tej rzeki wywodzi się od nazywanego po kurpiowsku małego konika, źrebaka (duży koń to orz). Niektórzy językoznawcy uważają, że nazwa Orzyc (a więc pewnie i Orz) jest pochodzenia bałtyjskiego. Rzeką prowadzi szlak kajakowy na trasie od Drążdżewa poprzez Raki, Krasnosielc, Sulichę, Podoś , Maków Maz. do ujścia do Narwi koło wsi Przeradowo.
Obrazek
W Podosiu znajduje się kaplica pw. Świętego Krzyża, wybudowana w 1848 r. w stylu klasycystycznym posiadająca elementy neogotyckie. Pobudowana z cegły, otynkowana. Fasada posiada trójkątny szczyt. Przy wejściu dwie półkolumny toskańskie. Dach dwuspadowy pokryty blachą z czworoboczną wieżyczką na sygnaturkę.
Obrazek
Obok kościoła postawiono obelisk upamiętniający powstańców z oddziału T. Szteinkellera poległym w lutym 1863 r. w bitwie pod Podosiem.
Obrazek

Z Podosia Starego przez Podoś Nowy do szosy Krasnosielc – Płoniawy. Tu skręcamy w prawo i dojedziemy do miejscowości Suche. Znajduje się tu park wiejski, w którym zachował się drewniany dworek szlachecki zbudowany w pierwszej połowie XIX wieku dla rodu Krasińskich. W 1926 r. przebudowano go dla Zygmunta Olszewskiego oraz jego żony Józefy. W czasie okupacji został ponownie gruntownie przebudowany przez Niemców. Parterowy dworek jest drewniany i otynkowany z czterospadowym dachem, krytym blachą. Powierzchnia otaczającego go parku krajobrazowego wynosi 4,62 ha. Kształt jego zbliżony jest do trapezu opartego dłuższą podstawą o drogę asfaltową Płoniawy. - Krasnosielc. Park charakteryzuje się ciekawym układem krajobrazowym i wyjątkowo dobrze zachowaną kompozycją przestrzenną, której oryginalny plan sporządzony przez Stanisława Regowicza przetrwał do chwili obecnej.
Obrazek
Zabytkowy dworek szlachecki.
Obrazek
Staw w parku krajobrazowym otaczającym dworek.
Obrazek
Aleja wjazdowa prowadząca przez park od szosy do dworku.

Z Suchego wracamy w kierunku Płoniaw – Bramury.

W Płoniawach kościół pw. Przemienia Pańskiego został wzniesiony w latach 1823-1828 wg projektu Piotra Aignera lub Hilarego Szpilowskiego. Rozbudowany 1876 roku (budowa zakrystii i skarbczyka). Murowany, klasycystyczny, jednonawowy kościół z węższym prostokątnym prezbiterium. Elewacja frontowa - zachodnia - z nieznacznym ryzalitem zwieńczona jest trójkątnym szczytem. Wejście ujęte w dwie kolumny. Ściany elewacji bocznych obiega gzyms podtrzymujący klasycy styczne belkowanie. Kościół nakryty dachem dwuspadowym blaszanym.
Obrazek
Obrazek
Wnętrze kościoła – ołtarz główny.
Obrazek
Zabytkowa dzwonnica postawiona na planie kwadratu.
Obrazek
Kapliczka murowana z 1846 r. znajdująca się na cmentarzu parafialnym.
Obrazek
Znikający pomału napis na cokole kapliczki.

Z Płoniaw do Podosia i dalej do Ostrołęki. Koniec przejażdżki - na liczniku będzie ponad 100 km.
Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 37
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 13:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 102

Powrót do 50 - 100 km

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron