Długosiodło

Powrót do Ciekawe miejsca



Miejsca warte odwiedzenia w naszej okolicy

Długosiodło

Postprzez mac ap » 24 paź 2010, o 23:29

Długosiodło to duża (około 2 tysiące mieszkańców) wieś, ukryta wśród pięknych ostępów Puszczy Białej. Dość często pojawia się na kartach historii Polski. Założono ją co najmniej osiem wieków temu. Jeszcze w średniowieczu była kilkakrotnie łupiona przez obce armie, w tym Litwinów, Rusinów i Jaćwingów, z którymi Mazowszanie stoczyli tu krwawą bitwę. Z tych czasów ma pochodzić piaszczysty nasyp, zwany Jaćwingowym Wałem. Długosiodło pojawia się na kartach "Potopu". Potem ludność wzięła aktywny udział w Powstaniu Kościuszkowskim, a sam Kościuszko podobno zatrzymał się tutaj w swej drodze. Zaś w latach II wojny światowej doszło do walk partyzanckich i wielkich pacyfikacji niemieckich.
Historię w Długosiodle widać wyraźnie. W centrum wsi wznosi się pomnik Tadeusza Kościuszki (drugi, mniej efektowny, ale za to mający już ponad 100 lat, znaleźć można nieco dalej na wschód, a gdzieś jest jeszcze trzeci).
Obrazek
Warto zobaczyć ładny, niemal stuletni kościół, utrzymany w klasycznym stylu gotyckim. Przy wejściu znajduje się mnóstwo tablic pamiątkowych, uwieczniających bohaterów Akcji "Burza" i wiele innych.
Obrazek
Na tyłach kościoła rośnie najstarsze na całym Mazowszu drzewo, posiadające metrykę. To potężny, sędziwy dąb z 1471 roku.
Obrazek
Najbardziej jednak we wsi rzuca się w oczy specyficzny, bardzo wesoły sposób malowania drewnianych domów. Zobaczcie sami przykłady:
ObrazekObrazek
Nota bene, to najbardziej pogodnie wyglądający dom pogrzebowy, jaki kiedykolwiek widziałem.
Przez Długosiodło przepływa strumień Wymakracz, robiący bardzo ładne wrażenie zwłaszcza w zachodniej części, w okolicy ulicy Szkolnej. Gdzieś także jest wieża widokowa, ale nie udało mi się jej zlokalizować.
I jeszcze namiary. Z Ostrołęki najbliżej będzie przez Goworowo i ewentualnie Wąsewo. Daje to jakieś 41-42 kilometry w jedną stronę.
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 18:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152

Re: Długosiodło

Postprzez adm » 25 paź 2010, o 18:34

mac ap napisał(a):Najbardziej jednak we wsi rzuca się w oczy specyficzny, bardzo wesoły sposób malowania drewnianych domów.

Jak dla mnie to najbardziej w oczy rzucają się... krawężniki ;). To w jaki sposób są pomalowane wyróżnia Długosiodło na tle innych miejscowości.
+++
Avatar użytkownika
adm
Administrator
 
Posty: 384
Zdjęcia: 270
Dołączył(a): 16 sie 2008, o 18:41
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 159
Otrzymał podziękowań: 222
Rower: Kross Raven Steppen

Re: Długosiodło

Postprzez Pijący_mleko » 2 lis 2010, o 09:24

mac ap napisał(a):I jeszcze namiary. Z Ostrołęki najbliżej będzie przez Goworowo i ewentualnie Wąsewo. Daje to jakieś 41-42 kilometry w jedną stronę.

Można jechać w jedna stronę przez Goworowo a wracać przez Wąsewo ... tylko na razie trzeba unikać drogi Wąsewo - Bobin bo była ostatnio rozkopana i przypomina drogę w Rzekuniu :cool:
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187

Postprzez mac ap » 2 lis 2010, o 22:38

Przy okazji dowiedziałem się, że istnieje jakaś droga Wąsewo-Bobin (?) :)
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 18:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152

Postprzez Pijący_mleko » 3 lis 2010, o 08:28

mac ap przepraszam ale walnąłem poważny błąd.
Chodziło mi o drogę Wąsewo - Borek.

Na obronę mogę powiedzieć ze nazwy tych dwóch miejscowości zaczynają sie tak samo i mając identyczną liczbę liter.
A do Bobina tez da sie dojechać tylko trzeba mieć odpowiedni rower bo najkrótsza droga to jazda po torach :cool:

adm napisał(a):Jak dla mnie to najbardziej w oczy rzucają się... krawężniki ;). To w jaki sposób są pomalowane wyróżnia Długosiodło na tle innych miejscowości.
Krawężniki są pomalowane prawidłowo.
Krawężniki są niebezpieczne dla rowerzystów więc oznakowanie ich kolorami oznaczającymi przeszkody niebezpieczne uważam za dobre podejście :cool:
Iść, ciągle iść, trafiać celnie
W zawianej piaskiem trawy ślad
Być sobą być niepodzielnie
Oczami dziecka mierzyć świat
Iść, ciągle iść w stronę słońca
W stronę słońca aż po horyzontu kres


Redaktor do moich postów by się przydał
Avatar użytkownika
Pijący_mleko
Moderator
 
Posty: 5033
Zdjęcia: 232
Dołączył(a): 5 cze 2009, o 14:57
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 1359
Otrzymał podziękowań: 2187


Powrót do Ciekawe miejsca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron