AG jako stowarzyszenie

Powrót do Ogólne



Ogólne rozmowy na temat AG bez limitu

Czy jesteś za założeniem drużyny kolarskiej w formie stowarzyszenia

tak
6
55%
nie
4
36%
nie mam zdania
1
9%
 
Liczba głosów : 11

AG jako stowarzyszenie

Postprzez Panzerjager44 » 19 sty 2011, o 23:43

Wchodzimy w nowy sezon, a w AG lekki zastój. Ważną sprawą wydaje się podjęcie dyskusji o przekształceniu naszej nieformalnej grupy w stowarzyszenie i o miejsce w tej grupie rowerzystów. W dalszym ciągu także nad pozyskaniem sponsorów. Proszę o wypowiedzi co o tym sądzicie.

Ponieważ nikt nie zabiera głosu do tematu dodałem prostą sondę, która pozwoli się nieco zorientować w waszych zapatrywaniach na temat. Proszę o głosowanie tylko członków AG.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez karolbiegacz » 21 sty 2011, o 07:01

Tak. Jestem za.
Ale kilka pytań, bo to trzeba ustalić:
1. Księgowa będzie jakaś za darmo czy będziemy musieli się na nią składać?
2. Trener jak ma być opłacany? Jeśli grupa ma dostawać pieniądze od władz to muszi być młodzież, którą zajmuje sie opiekun.
3. Czy władze dadzą pieniądze dla samych (starych miłośników jakiejś dyscypliny sportowej)?
4. Wyniki (osiągnięcia) w zawodach mogą poczynić tylko młodzi więc wraca temat młodzieży. Sponsor i Organ zZałożycielski zawsze oczekuje wyniku.
.....................................................
Trzeba nad tym dyskutować.
Jeśli nie mam racji to proszę - piszcie.
Musi to być szczera dyskusja.
Piszcie jakie Wy macie pomysły.
Zapraszam
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez octane1 » 21 sty 2011, o 08:14

Stowarzyszenie (potocznie stowarzyszenie rejestrowe) posiada osobowość prawną, może zakładać terenowe jednostki organizacyjne, łączyć się w związki stowarzyszeń, przyjmować w poczet swych członków osoby prawne oraz korzystać z ofiarności publicznej i przyjmować dotacje od organów władzy państwowej i innych instytucji.

Kwestię zakładania tego typu stowarzyszeń reguluje rozdział 2 „Tworzenie stowarzyszeń” ustawy – Prawo o stowarzyszeniach. Zgodnie z art. 9 tej ustawy, do założenia stowarzyszenia niezbędne jest uchwalenie statutu i wybranie komitetu założycielskiego przez co najmniej 15 osób. UPS określa również elementy konstytutywne statutu stowarzyszenia (art. 10) i jego władze – walne zebranie członków, zarząd i organ kontroli wewnętrznej (art.11).

Do finalnego utworzenia stowarzyszenia ustawa Prawo Stowarzyszeń wymaga jego zarejestrowania w Krajowym Rejestrze Sądowym – i o ile kwestie KRS określone są w odrębnej ustawie, to procedura rejestracyjna jest przedmiotem regulacji UPS (art. 13 – art. 21). Prawo o stowarzyszeniach (art. 22) przewiduje również możliwość łączenia się stowarzyszeń w ich związki – taki związek mogą założyć co najmniej 3 stowarzyszenia – które podlegają rygorom komentowanej ustawy.

W rozdziale 3 ustawy uregulowany został szczegółowo problem nadzoru terytorialnego nad stowarzyszeniami, o którym wspomina już art. 8 ust. 5 ustawy (artykuł ten wskazuje organy nadzoru – wojewodę w odniesieniu do stowarzyszeń jednostek samorządu terytorialnego oraz starostę w odniesieniu do innych stowarzyszeń).

Przepisy dotyczące nadzoru określają w szczególności uprawnienia organów nadzorczych w stosunku do „podległych” im stowarzyszeń oraz sankcje karne mogące być nałożone na zrzeszenia, gdy te nie stosują się do żądań organów nadzorczych (art. 26). W rozdziale tym uregulowane zostały uprawnienia władcze sądu w stosunku do stowarzyszeń (art.29). W rozdziale tym przewidziano również możliwość wprowadzenia do stowarzyszenia zarządu kuratorskiego, gdy statutowy zarząd utracił zdolność podejmowania działań prawnych.

W rozdziale 4 znalazły się przepisy dotyczące majątku stowarzyszenia. Zgodnie z art. 33 majątek ten powstaje ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z własnej działalności, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej. UPS dopuszcza również możność prowadzenia przez tego typu zrzeszenia działalności gospodarczej, z której zyski przeznaczane mogą być tylko i wyłącznie na działalność statutową stowarzyszenia. UPS nie wyklucza również możliwości otrzymywania przez stowarzyszenia państwowych dotacji.




1. Księgowa będzie jakaś za darmo czy będziemy musieli się na nią składać?
Wśród członków stowarzyszenia wybierany jest skarbnik

2. Trener jak ma być opłacany? Jeśli grupa ma dostawać pieniądze od władz to muszi być młodzież, którą zajmuje sie opiekun.
Zajmujemy się tylko działalnością statutową, nie musimy robić zapisu o kształceniu młodych zawodników, tym samym nie potrzebujemy Trenera
Członkiem stowarzyszenia mogą być osoby które ukończyły 16 lat


3. Czy władze dadzą pieniądze dla samych (starych miłośników jakiejś dyscypliny sportowej)?
Myślę, że na wydatki typu stroje, starty na miasto nie ma co liczyć, trzeba szukać sponsorów, ale na organizację imprez sportowych możemy się ubiegać o dofinansowanie

4. Wyniki (osiągnięcia) w zawodach mogą poczynić tylko młodzi więc wraca temat młodzieży. Sponsor i Organ zZałożycielski zawsze oczekuje wyniku.
Oczywiście sponsorzy będą oczekiwali od nas jak najlepszych wyników i udziału w jak największej liczbie imprez, a organem założycielskim się nie przejmuj, to przecież MY

Tutaj są imprezy organizowane przez różne stowarzyszenia, które otrzymały dotacje w 2010 r
http://www.to.com.pl/apps...OLEKA/375314224
Ostatnio edytowano 1 sty 1970, o 01:00 przez octane1, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Avatar użytkownika
octane1
-#OCT
 
Posty: 353
Zdjęcia: 45
Dołączył(a): 25 paź 2009, o 11:39
Lokalizacja: Offenbach
Podziękował: 31
Otrzymał podziękowań: 72

Postprzez Panzerjager44 » 21 sty 2011, o 09:08

szczerze powiedziawszy rozważaliśmy założenie stowarzyszenia oddzielnego od AG. Szkoda jednak by było dzielić nas na różne grupy tym bardziej, że mamy już bogatą historię :) Było wiele wspólnych startów i działań.
Dlaczego oddzielnie. Przede wszystkim dlatego że AG zrzesza sportowców z różnych dyscyplin, głównie biegaczy i rowerzystów. Na pewno będzie to stanowiło to pewne utrudnienie dla działania stowarzyszenia. Będzie to wymuszało także konkretne rozwiązania przy negocjowaniu kontraktów sponsorskich.
Inną kwestią jest to, że AG jest grupą nieformalną, koleżeńską. W stowarzyszeniu będziemy mieli pewne obowiązki i narzucone form działania co nie wszystkim może odpowiadać.

Co do pytań Karola to Mirek dał już dobre odpowiedzi. Ja tylko dodam, że nie będziemy klubem kolarskim tylko stowarzyszeniem rowerowym a co za tym idzie nie musimy mieć trenera czy szkolić młodych zawodników. Nie do końca zgadzam się też z twierdzeniem że wyniki osiągają tylko młodzi. W wyścigach mamy teraz kategorie wiekowe i to właśnie starsi ( i kobiety, bo jest ich znacznie mniej) mają większe szanse na stanięcie na podium.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez Radek » 21 sty 2011, o 19:17

A może niektórym w dokonaniu tego wyboru pomogło by to jak byśmy napisali jakie plusy i minusy niesie ze sobą założenie takiego stowarzyszenia . Z tego co zauważyłem to plusem jest możliwość uzyskania dotacji ale dalej nie mam pojęcia więc jeśli ktoś kto się bardziej na tym zna był by taki uprzejmy i przedstawił + i - .
Kellys Salamander
Radek
Nowy
 
Posty: 16
Dołączył(a): 11 sie 2010, o 11:17
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 2
Otrzymał podziękowań: 1

Postprzez karolbiegacz » 22 sty 2011, o 08:14

No piszcie i głosujcie, bo pięć osób głosujących to mało.
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez Panzerjager44 » 22 sty 2011, o 10:54

Największym plusem jest na pewno to że grupa nabędzie osobowość prawną. Dzięki temu będzie mogła pozyskać sponsorów i prowadzić działania które inaczej nie były by w pełni możliwe np: organizować samodzielnie wyścigi kolarskie. Z innych aspektów już mniej formalnych to działalność w stowarzyszeniu jest nieco skuteczniejsza. Jeśli mamy jakieś pomysły przedstawiamy je, głosujemy i można podejmować działania. Pamiętamy jak szło z koszulkami. Było dużo dyskusji i wszystko bardzo przeciągnęło się w czasie tak że większość sezonu osoby startujące przejeździły bez koszulek. Powstały też pewne niedomówienia jak np: pojawienie się na koszulkach reklamy pewnego portalu. Wydaje mi się, że stowarzyszenie będzie w takich akcjach znacznie skuteczniejsze.

Powstanie stowarzyszenia miałoby służyć przede wszystkim rozwojowi naszego pozytywnego rowerowego bakcyla. W obecnej formie AG ciężko będzie ruszyć coś do przodu. Większość akcji to inicjatywy całkowicie prywatne poszczególnych osób a o tym że jesteśmy w jakiejś grupie czujemy tylko wtedy gdy wypełniamy zgłoszenie na maraton i czytamy potem wyniki. Jednak niekoniecznie musimy przekształcać samo AG. Nie jest to warunek konieczny powstania stowarzyszenia. Trzeba wziąć pod uwagę, to o czym już wspominałem, że koleżeński i nieformalny charakter tej grupy może bardzo wielu osobom odpowiadać.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez jojas » 22 sty 2011, o 15:08

Na osobę prawną jest nałożone szereg obowiązków, które niestety należy wykonywać. Z reguły ciążą one na jakimś osobniku (pasjonacie), który po pewnym czasie (ponieważ innym zapał odszedł w siną dal) zaczyna mieć wszystkiego serdecznie dość. Jeżeli nie daj Boże ma on jeszcze prawo podejmowania decyzji w pewnym zakresie (decyzje zawsze dla kogoś są złe i głupie) to należy się spodziewać pewnych tarć i kwasów, które doprowadzą delikatnie mówiąc do drobnych nieporozumień i grubych kłótni. W ten to drobny i niekłopotliwy sposób grupa życzliwych (co do zasady) sobie ludzi zamiast mówić sobie cześć będą mówili bodajbyś ............ I to by było na tyle w tym temacie. Proszę nie brać tego zbyt poważnie ponieważ nie jestem zainteresowany czynna rywalizacją z innymi cyklistami, biegaczami, itp dlatego nie interesuje mnie zbytnio uczestniczenie i przynależność do grupy AG i mówiąc kolokwialnie wisi mi to kalafiorem. Niemej życzę sukcesów w dalszej działalności grupy AG.
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez Panzerjager44 » 22 sty 2011, o 16:26

Trudno się z Tobą nie zgodzić, ale czasami warto podjąć ryzyko by pchnąć wszystko do przodu. Osobiście wolałbym stowarzyszenie niezależne od AG, która jest fajna właśnie taka jak jest.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez jojas » 22 sty 2011, o 19:13

Oczywiście, że warto spróbować. Nawet jak nic się z tego nie wykluje, to jest to ciekawe doświadczenie. Przerabiałem kiedyś coś podobnego i nie powiem kilka ciekawych rzeczy się dowiedziałem i nauczyłem, przede wszystkim o ludzkiej naturze.
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez Panzerjager44 » 22 sty 2011, o 19:28

jojas napisał(a): kilka ciekawych rzeczy się dowiedziałem i nauczyłem, przede wszystkim o ludzkiej naturze.


Bardzo zachęcające te słowa ;) Ale swoim sposobem udam, że: ... nie rozumiem :P
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez karolbiegacz » 22 sty 2011, o 21:11

No to mamy czterech dyskutantów a AG ma już ponad 30 członków (niezrzeszonych oczywiście).
Czekamy na kolejne opinie.
Piszcie i to dużo.
A może trzeba doprowadzić do dyskusji oko w oko a nie wirtualnie?
Myślę, że takie rozwiązanie byłoby najlepsze.
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez Panzerjager44 » 22 sty 2011, o 21:13

Spotkać się trzeba koniecznie.
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez żeber » 22 sty 2011, o 21:30

...no ciekawe jak to się u Was potoczy ze stowarzyszeniem... są plusy i minusy takiego sformalizowania się... muszą powstać "władze" (zarząd, komisja rewizyjna, skarbnik), można się umówić, że wszyscy członkowie pracują na dobro stowarzyszenia, ale po jakimś czasie, gdy trzeba robić bilanse, sprawozdania itd. itp. to skupia się to na kilku ludziach i tyle, brutalna prawda... plusem jest nabieranie doświadczenia, poznanie różnych reguł, zasad, nawet już przy rejestracji..możliwość dofinansowania z urzędu w ramach różnego rodzaju projektów(obarczona "papierkologią")... Octane napisał, że potrzebny jest KRS, ale (o ile się nie zmieniły prazepisy) dało się zarejestrować stowarzyszenie bez tego wpisu, chyba była to tańsza opcja... ogólnie tak: zebranie założycielskie(min. 15osób), statut, wybory, później regon, urząd skarbowy, urząd miasta i myk - jest stowarzyszenie :)
Białobrzeg Dalszy


www.ptr-dojlidy.pl
żeber
Nowy
 
Posty: 16
Dołączył(a): 2 lis 2010, o 08:01
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 15

Postprzez karolbiegacz » 22 sty 2011, o 21:50

żeber napisał(a):...no ciekawe jak to się u Was potoczy ze stowarzyszeniem... są plusy i minusy takiego sformalizowania się... muszą powstać "władze" (zarząd, komisja rewizyjna, skarbnik), można się umówić, że wszyscy członkowie pracują na dobro stowarzyszenia, ale po jakimś czasie, gdy trzeba robić bilanse, sprawozdania itd. itp. to skupia się to na kilku ludziach i tyle, brutalna prawda... plusem jest nabieranie doświadczenia, poznanie różnych reguł, zasad, nawet już przy rejestracji..możliwość dofinansowania z urzędu w ramach różnego rodzaju projektów(obarczona "papierkologią")... Octane napisał, że potrzebny jest KRS, ale (o ile się nie zmieniły prazepisy) dało się zarejestrować stowarzyszenie bez tego wpisu, chyba była to tańsza opcja... ogólnie tak: zebranie założycielskie(min. 15osób), statut, wybory, później regon, urząd skarbowy, urząd miasta i myk - jest stowarzyszenie :)

Tak jest.
Ja wszystko to wiem, bo już ponad rok temu były przymiarki.
Jestem za (tak jak za wieloma projektami jeśli chodzi o działalność naszej grupy i biegaczy i kolarzy) ale czy wszyscy będą przykładać swą rękę do sprawozdań, rozliczeń, itp?
Tu trzeba jasno określić cele, obowiązki i odpowiedzialność osób, które się tego podejmą.
Tak jak piszesz nie można tego zrobić w dwie, trzy czy cztery osoby, potrzebny jest sztab ludzi.
Czy taki mamy?
Czkam ciągle na więcej głosów i propozycję spotkania.
.....................
Piszemy dalej.
Avatar użytkownika
karolbiegacz
-#KK24h
 
Posty: 5113
Zdjęcia: 41
Dołączył(a): 28 lis 2009, o 19:24
Lokalizacja: Czarnowiec
Podziękował: 2095
Otrzymał podziękowań: 813

Postprzez jojas » 22 sty 2011, o 22:17

W stowarzyszeniu rejestrowym jest wymagana rejestracja w KRS, inaczej nie nabywa się osobowości prawnej.
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez żeber » 22 sty 2011, o 22:24

Stowarzyszenie, w którym jestem członkiem nie musiało mieć wpisu do KRS-u , ale posiada osobowość prawną. Być może zmieniło się coś od 2008 roku. Wtedy istniała możliwość zarejestrowania stowarzyszenia kultury fizycznej wpisanej do rejestru w urzędzie miasta.
Białobrzeg Dalszy


www.ptr-dojlidy.pl
żeber
Nowy
 
Posty: 16
Dołączył(a): 2 lis 2010, o 08:01
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 15

Postprzez Panzerjager44 » 22 sty 2011, o 22:44

Trochę szperałem po necie i wygląda, że nadal jest tak jak napisał Żeber ale pewności chwilowo brak. Z tym że z tego co sie doczytałem w BIP-ie to rejestracji dokonujemy we właściwym miejscowo starostwie powiatowym.

Co do spotkania to proponuje piątek godzina 19.00. Co wy na to?
Może w Ostoi, dobrze nam się tam parę razy gadało ;) ?

-----------------------
Do tego momentu temat przejrzało w różnym czasie 9 osób ze składu AG
Life is too short to ride a shit bike
Avatar użytkownika
Panzerjager44
-#OCT
 
Posty: 1356
Zdjęcia: 157
Dołączył(a): 4 lip 2009, o 17:06
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 258
Otrzymał podziękowań: 142

Postprzez jojas » 23 sty 2011, o 00:56

Art 8 Prawo o stowarzyszeniach
Art. 8.
1. Stowarzyszenie podlega obowiązkowi wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, o ile przepis ustawy nie stanowi inaczej.
Art. 12.
Komitet założycielski składa do sądu rejestrowego wniosek o rejestrację wraz ze
statutem, listą założycieli, zawierającą imiona i nazwiska, datę i miejsce urodzenia,
miejsce zamieszkania oraz własnoręczne podpisy założycieli, protokół z wyboru
komitetu założycielskiego, a także informację o adresie tymczasowej siedziby stowarzyszenia.
Art. 13.
1. Wniosek o zarejestrowanie stowarzyszenia sąd rejestrowy rozpoznaje niezwłocznie,
a rozstrzygnięcie powinno nastąpić nie później niż w ciągu 3 miesięcy
od dnia złożenia wniosku.
2. Sąd rejestrowy doręcza organowi nadzorującemu odpis wniosku o rejestrację
wraz z załącznikami wymienionymi w art. 12. Organ ten ma prawo wypowiedzieć
się w sprawie wniosku w terminie 14 dni licząc od dnia jego doręczenia, a
także przystąpić, za zgodą sądu, do postępowania jako zainteresowany.
Art. 17.
1. Stowarzyszenie uzyskuje osobowość prawną i może rozpocząć działalność z
chwilą wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

Sytuacja opisana przez żeber prawdopodobnie odnosiła się do sytuacji gdy stowarzyszenie powstało przed powstaniem obowiązku wpisu do KRS
http://wiadomosci.ngo.pl/wiadomosci/366900.html
jojas
Stały Bywalec
 
Posty: 1363
Zdjęcia: 837
Dołączył(a): 15 maja 2010, o 00:00
Lokalizacja: Ostrołeka
Podziękował: 110
Otrzymał podziękowań: 458

Postprzez żeber » 23 sty 2011, o 10:57

jeśli nie będziecie prowadzić działalności gospodarczej, to:
http://www.codziennikprawny.pl/uploaded ... ne/168.pdf
art. 7 i 7a
można założyc stowarzyszenie na zasadach UKS-u i być wpisanym tylko do ewidencji, bez sądów rejestrowych, krs-ów itd., tyle że zawęża się sobie ramy działania, bo nie ma działalności gospodarczej.
Jakoś w 2008 roku założyliśmy takie stowarzyszenie i działamy legalnie, bez KRS-u i sądu rejestrowego.
Białobrzeg Dalszy


www.ptr-dojlidy.pl
żeber
Nowy
 
Posty: 16
Dołączył(a): 2 lis 2010, o 08:01
Lokalizacja: Białystok
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 15

Następna strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron