Śmierciowa Góra i podkolneńskie fortyfikacje

Powrót do Ciekawe miejscaMiejsca warte odwiedzenia w naszej okolicy

Śmierciowa Góra i podkolneńskie fortyfikacje

Postprzez mac ap » 12 lut 2011, o 23:32

Na północnych krańcach Mazowsza od wielu wieków wznosi się stare miasto Kolno. Wedle szeroko rozpowszechnionej hipotezy, to stamtąd pochodził tajemniczy Jan z Kolna, który na służbie duńskiej, miał jeszcze przed Kolumbem odkryć Amerykę. Rzecz jasna najwięcej zwolenników ten pogląd ma w samym Kolnie, miejscowa szkoła nazwana jest imieniem tego jegomościa.
Kolno jednak moim zdaniem najbardziej warto odwiedzić w pierwszej kolejności nie tyle dla jego samego, co dla okolicznych terenów. Jakieś 10km na północ od miasta, na skraju Puszczy Piskiej i doliny Pisy, znaleźć można miejsce, które miejscowi nazywają Śmierciową Górą. A praktycznie dookoła Kolna uchowały się drugowojenne fortyfikacje, zarówno pochodzenia radzieckiego (Linia Mołotowa), jak i niemieckiego (rejony wsi Jeże oraz Ptaki). Ale po kolei:

Śmierciowa Góra to według lokalnej tradycji, miejsce męczeńskiej śmierci- stąd nazwa- świętego Brunona i towarzyszących mu 18 zakonników z rąk Prusów czy też Jaćwingów wiosną 1009 roku. Święty Brunon jest głównym patronem diecezji łomżyńskiej oraz archidiecezji warmińskiej. Około roku 1000 według średniowiecznej Kroniki Spangeberga, oraz z kolei łomżyńskiej tradycji, miał założyć na podłomżyńskim Wzgórzu Swiętego Wawrzyńca, pierwszy kościół wschodniego Mazowsza. Śmierciowa Góra leży na pograniczu Mazowsza i Mazur (kiedyś ziem Prusów i Jaćwingów) i to tu misjonarze mieli spotkać swój smutny los. Dziś, na szczycie wzniesienia, znajduje się tam drewniana figura świętego Brunona, otoczona drogą krzyżową, wytyczoną w malowniczym krajobrazie.
Obrazek
Niedaleko na zachód, niezliczonymi meandrami płynie Pisa, bodajże drugi co do wielkości dopływ Narwii. Zaś około kilometr na południe znajduje się letniskowo-wypoczynkowa wieś Kozioł, na obu brzegach Pisy, na skraju Mazowsza z jednej, i Mazur (dokładniej Puszczy Piskiej) z drugiej strony.
Obrazek

Co do schronów bojowych, to w rejonie Kolna jest ich prawdziwe zatrzęsienie. Można je znaleźć przy tym zarówno na północ, południe, wschód i zachód od miasta. Zamiast się rozdrabniać, zalinkuję ewentualnym zainteresowanym wartościową i precyzyjną stronę, opisującą atrakcje turystyczne najbliższych okolic Kolna- ze szczególnym uwzględnieniem poszczególnych rejonów umocnionych. Są tam wymienione wszystkie, z opisem i lokalizacją dosłownie każdej fortyfikacji z osobna.
http://tokolno.wordpress.com/okolica/
Sam mam tam wciąż wiele do zrobienia. Jak na razie, choć pobieżnie przetrząsnąłem jedynie poradziecki rejon umocnień Stary Gromadzyn:
Obrazek
,również poradziecki rejon umocnień Mściwuje:
Obrazek
, oraz poniemiecki rejon umocnień na zachód od wsi Ptaki:
Obrazek

Samo Kolno leży 32km na północ od Łomży. Z Ostrołęki prawdopodobnie najkrótsza droga wiedzie przez Kurpie (Łęg-Kurpiewskie-Zbójna-Dębniki i na północny wschód przez Dobrylas), a dalej przez Niksowiznę i rzekę Skrodę do Kolna. Taki szlak, wedle moich szacunków, ma jakieś 46km i z wyjątkiem kiepskiego asfaltu koło Dębnik, oraz kilkusetmetrowego odcinka kocich łbów koło Janowa, prowadzi bardzo przyzwoitymi drogami.
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 19:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152

Powrót do Ciekawe miejsca

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron