Zdejmowanie / wymiana korb - supportu

Powrót do Poradnik



Nie daj zarobić mechanikom - sam napraw swój rower!

Zdejmowanie / wymiana korb - supportu

Postprzez Mały95 » 20 cze 2011, o 19:12

Witam, jestem nowym użytkownikiem, a też chciał bym mieć wkład w budowanie forum :]
W ciągu ostatnich dni montowałem napinacz do swojego roweru - napinacz miał mi służyć jako prowadnica - nie mam z przodu przerzutek ( singiel ) I łańcuch miał tendencję do spadania ( lekko scentrowana zębatka ) . Jak na razie sprawuje się ok i w znacznym stopniu zmniejszył częstotliwość występowania problemów z łańcuchem :]

Czynność jest prosta, o ile mamy odpowiednie narzędzia, chęci i co najmniej jedną prawą rękę :)

Zacznijmy od przygotowania odpowiedniego zestawu narzędzi.

U mnie wyglądało to tak :

Klucz inbusowy 8 ( do odkręcenia śrub mocujących korby do supportu )
klucz imbusowy 10 ( do wkręcania śruby od ściągacza do korb )
Klucz płaski 32 ( do używania klucza od supportu )
Klucz płaski 22 ( do używania ściągacza do korb )
Klucz do supportu ( w moim przypadku chodziło o support na kwadrat )
Obrazek
Ściągacz do korb ( raczej uniwersalny )
Obrazek

jeśli ktoś miał by kombinować z robieniem takiego ściągacza do korb to wygląda to tak : http://img21.imageshack.us/img21/8964/wymiarye.jpg
Troszkę towotu ( do zamontowania i nasmarowania supportu )

Obrazek


Całość zaczynamy od wzięcia klucza imbusowego 8 i odkręcenia śrub trzymających korby.
Obrazek

dalej wkręcamy ściągacz do korb i delikatnie ( Z wyczuciem ! ) dokręcamy go kluczem płaskim 22
Obrazek


Wkręcamy śrubę do ściągacza od korb ( może być to również śruba zakończona 6-kątem , niekoniecznie imbusowa ) i kręcimi, po przeskoczeniu pierwszego oporu śruba powinna zacząć kręcić się lekko i cała korba powinna się zsunąć.
Obrazek

Tą samą czynność z drugiej strony wykonujemy.

Mamy przed sobą support.
Bierzemy klucz do supportu, i wkładamy go od lewej strony roweru w support ( Lewa strona patrząc z pozycji kierowcy roweru ) I odkręcamy go kluczem w moim przypadku 32 ( lub 30 nie jestem pewien ) . Powinniśmy wykręcić nakrętkę o drobnym gwincie wkręcaną w ramę. Bierzemy nasze dwa klucze i odkręcamy support z prawej strony .Obrazek
UWAGA !!! Z PRAWEJ STRONY ODKRĘCAMY W PRAWĄ STRONĘ ! i powinien nam się wykręcić cały wkład supportu.

Tak u mnie wyglądał wkład supportu :
Obrazek

Przepraszam za jakość zdjęć, były robione telefonem podczas pracy w garażu - typowe robocze fotki - ale mam nadzieję że wystarczająco wszystko pokazują.

Na pomysł robienia zdjęć wpadłem dopiero przy skręcaniu dlatego niektóre ukazują skręcanie a nie rozkręcanie, ale ogólnie o to samo chodzi ;)

Ja musiałem zamontować napinacz, żeby to zrobić musiałem wyjąć support, podłożyć napinacz i razem z nim wkręcić go do ramy .

Przy składaniu pamiętajcie że takie elementy lubią smar !

Podziękowania dla usera "Sportowiec" za pożyczenie klucza do korb - oddam Ci niebawem :)

Pozdrawiam Maciej.
Mały95
Nowy
 
Posty: 7
Dołączył(a): 14 cze 2011, o 17:29
Lokalizacja: O-ka Stacja
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 6

Powrót do Poradnik

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron