Od Narwi do Narwi przez Czerwony Bór.

Powrót do powyżej 100 km



Od Narwi do Narwi przez Czerwony Bór.

Postprzez zBIG » 11 maja 2012, o 18:36

Z Ostrołęki wyjeżdżamy ul. Ławską, dalej Ławy i Stary Susk. Zaraz za torami skręcamy w lewo w drogę żwirową i przez ok. 2 km jedziemy w kierunku Janoch do asfaltu. Tu skręt w lewo i po 0,4 km przed przystankiem PKS w prawo w polną drogę. Kilkadziesiąt metrów dalej po lewej stronie znajduje się prywatny zwierzyniec, gdzie widać egzotyczne zwierzęta, a osły podchodzą do samej drogi.
Obrazek
Jedziemy dalej, aż do drogi asfaltowej i w prawo do Troszyna. W Troszynie kościół pod wezwaniem św. Bartłomieja Ap. został wg. projektu Barbary Brukalskiej zbudowany z kamienia polnego w latach 1956 – 1979 przy częściowym wsparciu Polonii Amerykańskiej.
Obrazek
Z Troszyna droga asfaltowa różnej jakości prowadzi do Kleczkowa. Przed Kleczkowem po prawej stronie jest cmentarz, a na nim kaplica cmentarna z 1850 r.
Obrazek
W Kleczkowie znajduje się kościół parafialny pod wezwaniem św. Wawrzyńca. Został on zbudowany z fundacji Jakuba Kleczkowskiego w latach 1512 – 1518 w stylu późnogotyckim jako bazylika, przekształcony na pseudobazylikę w 2. ćw. XVI w. W 1944 roku wysadzony przez Niemców i odbudowany od fundamentów w latach 1951-54 wg projektu inż. Rzepeckiego.
Obrazek
W murze kościoła zbudowana na planie prostokąta, dwukondygnacyjna baszta bramna z XVI w., w ostatnich wiekach pełniąca funkcję "wikarówki".
Obrazek
Wokół cmentarza przykościelnego mur obronny wzniesiony w XVI wieku o zarysie wielobocznym, zbliżonym do owalu. W murze znajdują się otwory strzelnicze.
Obrazek
W Kleczkowie funkcjonuje emerytowany rzeźbiarz. Część rzeźb wystawia na swojej posesji znajdującej się przy drodze obok kościoła.
Obrazek
Z Kleczkowa przez mostek na rzeczce Ruż, przez miejscowości Żyżniewo, Radgoszcz udajemy się do Śniadowa. Przed pierwszymi zabudowaniami po lewej stronie drogi widoczny jest jeden ze schronów umocnień zambrowskiego odcinka linii Mołotowa.
Obrazek
Kościół murowany w stylu neogotyckim pw. Wniebowzięcia NMP zbudowany w latach 1906-1912. Podczas ostatniej wojny w sierpniu 1944 r. kościół poważnie uszkodzony, szczególnie wieża i ściana pod wieżą oraz dach i okna. Odbudowany w pierwszych latach po wojnie.
Obrazek
Głaz granitowy z herbem Śniadowa – Ślepowronem, postawiony w połowie lat 90. XX wieku na skwerze w centrum miejscowości. W początkach wieku XVIII Śniadowo znajdowało się w posiadaniu Antoniego Krasińskiego i właśnie tej rodzinie miejscowość zawdzięcza swój herb.
Obrazek
Ze Śniadowa ul. Łomżyńską i Kolejową jedziemy przez tory w kierunku Starej Stacji Śniadowo. Przez tą miejscowość przejeżdżamy drogą gruntową do skrzyżowania, gdzie skręcamy w prawo w drogę asfaltową do m. Stare Jemielite ( zgonie z drogowskazem). Jedziemy prosto, skończy się wieś i asfalt, zaczyna droga gruntowa, a w oddali widać Czerwony Bór.
Obrazek
A tak prezentuje się szlak w Czerwonym Borze.
Obrazek
Po wyjeździe z lasu ( dalej piach) skręcamy w lewo do Baczy Suchych i tu drogą asfaltową w prawo do Wygody. W Wygodzie znajduje się kościół murowany pw. NMP Matki Kościoła zbudowany w latach 1973-1977.
Obrazek
Do architektury nowego kościoła włączono znajdującą się w Wygodzie starą murowaną kapliczkę.
Obrazek
Z Wygody przez Stare Modzele udajemy się do m. Puchały. W Puchałach kościół murowany pw. św. Wojciecha BM zbudowany w latach 1975-1981 częściowo na fundamentach poprzedniego, według projektu znanego architekta, profesora Wiktora Zina.
Obrazek
Obok kościoła znajduje się stary, nieczynny cmentarz z zabytkowymi nagrobkami XIX.
Obrazek
Brama z I połowy XIX w. nowego cmentarza.
Obrazek
Ceglana, neogotycka kapliczka z początku XX w. znajdująca się na cmentarzu.
Obrazek
Założona w końcu XVIII w. zabytkowa aleja z lip i kasztanowców przy drodze do Pniewa i Gaci, (obok nowego cmentarza). Wiekowy szpaler ma status pomnika przyrody.
Obrazek
Z miejscowości Puchały wyjeżdżamy tą aleja i dojeżdżamy do szosy Łomża- Rutki i skręcamy w prawo do Gaci. W Gaci na rzece Gać znajduje się zabytkowy młyn wodny ( z centrum wsi na lewo).
Obrazek
Wracamy do szosy i wjeżdżamy w polną drogę prowadzącą do Pniewa. Zaraz na początku po prawej stronie znajduje się cmentarz z I wojny światowej. Pochowanych jest tu 55 nieznanych żołnierzy niemieckich.
Obrazek
Obok piaszczystej drogi do Pniewa ( ok. 7 km) prowadzącej przez lasy i łąki znajdują się wieże widokowo-obserwacyjne.
Obrazek
W Pniewie (już asfalt) skręcamy w kierunku Rybna, gdzie zimą funkcjonuje stok narciarski z wyciągiem.
Obrazek
Z Rybna jedziemy do Siemienia Nadrzecznego, położonego nad samą Narwią.
Obrazek
Zbudowano tu specjalnie punkt widokowy, z którego możemy podziwiać zakola Narwi. Jest to teren parku krajobrazowego.
Obrazek
Z Siemienia Nadrzecznego ( to już właściwie powrót) przez Siemień Rowy dojeżdżamy do Podgórza.
W Podgórzu kościół rektoralny pw. św. Antoniego Padewskiego.
Obrazek
Znajduje się tu też zabytkowy wóz strażacki.
Obrazek
Z Podgórza wyjeżdżamy jadąc ( na zachód) koło kościoła ulicą aż na koniec wsi, gdzie kończy się asfalt. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo w drogę gruntową ( w prawo do Giełczyna), po kilkudziesięciu metrach w prawo i jedziemy z początku brzegiem lasu, ale dalej to Czerwony Bór.
Obrazek
Po wyjeździe już właściwie z lasu skręcamy ostro w lewo w kierunku widocznych daleko zabudowań Kozików. W Kozikach (wreszcie asfalt ) jedziemy przez wieś, przez tory kolejowe do szosy Łomża – Ostrów. Skręcamy w prawo i po ok. 2km skręcamy w lewo zgodnie z drogowskazem do Boguszyc. Przez Boguszyce dojedziemy do miejscowości Czaplice. Mniej więcej w środku wsi skręcamy w lewo w drogę asfaltową i dojedziemy do dworku. Dworek został zbudowany około 1860 roku, murowany z cegły, od 1910 r. do 1939 r. własność Jana Lutosławskiego.
Obrazek
Wracamy na główną drogę i jedziemy dalej do Szczepankowa. Szczepankowo – dwór wzniesiony w latach 1825-1838 dla Józefy z Bykowskich i gen. Ottona Milberga. Pierwotnie klasycystyczny, silnie przebudowany, murowany z cegły, otynkowany, dwukondygnacjowy.
Obrazek
Kościół murowany w stylu gotyku mazowieckiego pw. św. Wojciecha BM zbudowany w latach 1537-1547 przez opatów płockich. Do 1822 r. opiekę duszpasterską nad parafią sprawowali Benedyktyni z klasztoru w Pułtusku.
Obrazek
Kaplica pogrzebowa – kostnica znajdująca się obok kościoła.
Obrazek
Plebania murowana wybudowana w 1927 r. wpisana do rejestru zabytków.
Obrazek
Brama cmentarna z 1927 r.
Obrazek
Na cmentarzu znajduje się kaplica cmentarna z 1878 r.
Obrazek
Ze Szczepankowa ok. 5km drogi asfaltowej i jesteśmy w Tarnowie . W Tarnowie znajduje się dwór zbudowany w końcu XVIII wieku dla Tomasza Staniszewskiego, podczaszego łomżyńskiego, przebudowany w II połowie XIX wieku przez Franciszka Ciemniewskiego w stylu klasycystycznym, murowany. Zniszczony – obecnie odbudowywany. Obok park regularny z końca XIX wieku.
Obrazek
Na skrzyżowaniu dróg znajduje się kapliczka, a w środku rzeźba św. Antoniego Padewskiego.
Obrazek
Kapliczka św. Jana Nepomucena - rzeźba z XVIII w.
Obrazek
Z Tarnowa wyjeżdżamy w kierunku miejscowości Podosie, ale na pierwszym zakręcie wjeżdżamy w leśną drogę, którą dostaniemy się do Łątczyna ( od początku wsi jest już asfalt). Jedziemy przez całą wieś aż do m. Rozwory, gdzie m.w. połowie tej miejscowości skręcamy w prawo do Starych Przytuł. Znajduje się tu kościół murowany pw. św. Antoniego Padewskiego zbudowany w 1983 r. Za kościołem zabytkowy park.
Obrazek
Z Przytuł do Laskowca i jego uliczkami, a następnie drogą „bis” dojeżdżamy do Ostrołęki. Kółeczko zamknięte, a na liczniku jest ok. 130 km. Niektóre z mijanych miejscowości już były opisane na forum, ale dla porządku wspomniałem o nich również w tym opisie.
Avatar użytkownika
zBIG
Początkujący
 
Posty: 31
Zdjęcia: 633
Dołączył(a): 7 wrz 2008, o 12:47
Lokalizacja: Ostrołęka
Podziękował: 0
Otrzymał podziękowań: 102

Postprzez mac ap » 12 maja 2012, o 21:40

Imponujące...
Choć cicho dodam, że moim zdaniem wygodniej jest z Podgórza jechać na południe szosą do Zambrowa, a po 5km odbić w prawo, w leśną szosą, wiodącą do więzienia i na dawny poligon. Albo skręcić do Czerwonego Boru znacznie wcześniej, jakiś kilometr na południe od Pogórza- to droga gruntowa, ale nie zapiaszczona, dość przyjazna w swej pierwszej połowie, gdzie dominują podjazdy- a bardzo przyjazna w drugiej, gdzie ostro się zjeżdza przez kilometr. Można też opuścić Podgórze ku zachodowi, jak proponuje zBIG, ale na skraju lasu pojechać na północ, a nie południe. Po około kilometrze należy wjechać wgłąb lasu, po minięciu miejsca masowych straceń z lat II wojny światowej znajdziemy się na całkiem dogodnym leśnym dukcie, wiodącym wprost do Kozików i dalej jak w opisie.
mac ap
Stały Bywalec
 
Posty: 272
Zdjęcia: 52
Dołączył(a): 4 paź 2009, o 18:08
Lokalizacja: Łomża
Podziękował: 42
Otrzymał podziękowań: 152


Powrót do powyżej 100 km

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron